GRAZIA
Home » Argument, Kulture, Panorama Plus » Sejko dhe Lulgjuraj fitojnë Festivalin e 51 me “Identitet”, përjashtohet kënga e vjedhur nga Koreja

Sejko dhe Lulgjuraj fitojnë Festivalin e 51 me “Identitet”, përjashtohet kënga e vjedhur nga Koreja

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Bledar Sejko dhe Adrian Lulgjuraj, pas shpalljes fitues të Festivalit të 51 në RTSH
me këngën “Identitet”

Mbyllet Festivali i 51-të. Në vend të dytë Anjeza Shahini me këngën “Love” Juria përjashton Ani Çuedarin, kënga e vjedhur nga Koreja. Me muzikë të Bledar Sejkos dhe tekst të bashkëshortes së tij, Edës, kënga e interpretuar nga vet kitaristi i njohur dhe Adrian Lulgjuraj, “Identitet”, fiton edicionin e 51-të të Festivalit të Këngës në Radio Televizionin publik Shqiptar.  Juria i dha 74 pikë këngës që do të përfaqësojë Shqipërinë në “Eurovizion”, të performuar në mënyrë origjinale. Në vend të dytë u shpall kënga “Love” e interpretuar nga Anjeza Shahini dhe vend të tretë këngëtarja Hersi Matmuja, me këngën “Kush ta dha këtë emër”.

Ani Çuedari, performuesja e këngës “Më ler një ëndërr”

Përjashtimi për plagjiaturë Nata e tretë e Festivalit filloi me një lajm tjetër të bujshëm. U përjashtua nga Festivali i 51-të në RTSH kënga e kompozitorit Arion Muka, interpretuar nga Ani Çuedari. Pas një shkrese nga drejtori artistik i Festivalit, ku denoncohej plagjiatura, juria e përbërë nga shtatë anëtarë, pasi dëgjoi dy variantet, vendosi që kënga të përjashtohet nga finalja. Pas këtij përjashtimi, juria vendosi që në finale të prezantoheshin 17 këngë nga 18 të parashikuara, pa e zëvendësuar atë me asnjë konkurrent të mbetur jashtë. “Më lër një ëndërr”, sipas verifikimeve që bëhen lehtësisht edhe në YouTube, është kopjuar nga këngëtarja J-Min nga Koreja Jugut. Nata finale Ajo çka e ka mbajtur gjallë këtë festival dhe duket se është në rrugën e kthimit të personalitetit të dikurshëm, është interpretimi live. Për të dytin vit me radhë, festivali është 100% live, duke filluar nga këngëtari, orkestra simfonike e RTSH-së, bendi muzikor, nën drejtimin e drejtorit artistik Shpëtim Saraçi, madje edhe të ftuarit, ata shqiptarë që interpretuan këngët homazh për Festivalin e 11-të apo të huaj. Vlerësim pozitiv për skenografinë e Adnand Kastratit dhe regjinë e dyshes kosovare Agron Vula e Astrit Idrizi. Ishte ndrequr dora këtë vit edhe në skenar, që mbante firmën e Engjëll Ndocajt dhe Edi Ogës. Sa i takon prezantimit, përkundër gjithë gjetjeve të çuditshme të edicioneve të shkuara si këngëtarë e aktorë që nuk mbanin mend tekstet e nuk i çonin sytë nga skaleta, dyshja Floriana Garo e Enkel Demi u paraqit më e ftilluar. Pavarësisht se Enkeli skenës i thoshte studio, pavarësisht se me një diferencë të dukshme gjatësie nga partnerja, çka u kthye edhe në fabulën e prezantimit apo me “Ok”-it që shtonte vazhdimisht Floriana, prezantimi i këtij viti ishte i mirë. Ndër spektatorët VIP që spikatën në sallën e Pallatit të Kongreseve ishte prania e Kryeministrit të vendit, Sali Berisha, me zonjën e tij, kryetarja e Kuvendit, znj.Jozefina Topalli etj. Nata finale e edicionit të 51-të të Festivalit të Këngës në RTSH vijoi në vazhdën e homazhit për Festivalin e 11-të, i ashtuquajtur “i ndaluar”, që këtë herë shënjoi 40 vite nga dita e organizimit të tij. Dy prezantuesit e dikurshëm të kësaj ngjarjeje muzikore, Edi Luarasi e Bujar Kapexhiu, u rikthyen si dikur në skenën muzikore të këtij festivali. Ndërsa mysafirët specialë ishin këngëtarët nga Azerbajxhani dhe tenori i mirënjohur Sajmir Pirgu, të cilët bashkarish përcollën emocione të bukura, në edicionin e 51-të të Festivalit të fundvitit, që mbylli siparin natën e mbrëmshme.
Çmimet e Festivalit të 51-të të RTSH-së Kënga fituese “Identitet’, e kënduar nga Bledar Sejko dhe Adrian Lulgjura Vendi i dytë “Love”, e kënduar nga Anjeza Shahini Vendi i tretë Kënga ‘Kush ta dha këtë emër’, prezantuar nga Hersi Matmuja Konkurrentët e natës finale Selami Kolonja Rosela Gjylbegu Kejsi Tola Vesa Luma DR.Flori dhe Fabi Merland Kademi Rezarta Smaja Ardian Bujupi Xheni&Enxhi Kumrija Adrian Lulgjura Bledar Sejko Hersi Matmuja Grupi LNYX Anjeza Shahini Kelly Bojken Lako Valon Shehu Flaka Krelani
ERMIRA ISUFAJ

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

11 Komente per “Sejko dhe Lulgjuraj fitojnë Festivalin e 51 me “Identitet”, përjashtohet kënga e vjedhur nga Koreja”

 1. Meqenese kenga fituese e ketij Festivali, eshte nje perzgjedhje edhe si kenga qe do te perfaqesoje Shqiperine ne Festivalin europian,do te ndalesha tek kjo kenge. Nga te gjitha kenget e perzgjedhura per te perfaqesuar Shqiperine gjate 9 vjeteve qe ajo mer pjese ne kete eveniment nderkombetar, kjo kenge mendoj se eshte e vetmja qe me ndertimin e saj muzikor, perfaqeson plotesisht elementet e kenges shqiptare, intonacionet, ritmin e dinamiken e muzikes sone. Do te ishte mire qe deri ne paraqitjen ne Suedi, te punohej me shume per interpretimin vokal dhe pastrimin e orkestracionit.
  Nese nisemi nga ana profesionale, kenga qe me terhoqi me shume me teresine e komponenteve te saj, ishte kenga qe u rendit e treta.
  Nje kenge e interpretuar vokalisht me nivel te larte, tekst te bukur, kenge e ndertuar me nje melo ritmike teper origjinale qe dallonte nga gjithe te tjerat e me nje orkestracion profesional, pa ngarkime te teperta, duke u vecuar nga kenget shabllone. Eshte tipi i kenges me te preferuar sot.
  Duke bere kujdes per ndonje vrejtje qe bera per kengen fituese, edhe ajo do te degjohet si nje tip kenge teper i vecante ne Festivalin evropian, ashtu sic ishte edhe kenga e vjetshme.

 2. Me beri pershtypje vleresimi i ulet qe ju beri ketyre dy kengeve ne juri, dekani i fakultetit te muzikes ne Institutin e larte te arteve, z. Shupo

 3. degjova qe nje kenge u perjashtua per plagjiature megjithese ishte kopjuar nga nje vend i larget si Korea e Jugut, verifikimi lehtesisht ne You Tube perben nje shqetesim real per muzikantet tane,
  Fakti se megjithese ishte kopjuar nga nje vend kaq i larget (zgjidhje inteligjente nga autoret) dhe qe perseri u verifikua, duhet te vere ne levizje institucionet perkatese te ne, qe te gjendet ndonje menyre per te bere te paverifikueshem ne You Tube materialet e kopjuara, sepse po vazhdoi keshtu nuk eshte ne te miren e talenteve tona dhe prodhimtarise muzikore tek ne.

 4. My name is my name

  Kenga fituese eshte vjedhur ose ka shume ngjashmeri me nje kenge serbe Te vitit 1988 te Bajaga Plavi safir

  • Kenga ka pak ngjajshmeri por kenga e A.L dhe B.S eshte me e shpejte kurse kenga e bajaga nuk eshte dhe po kenget mund te kene njagjshmeri deri ne 4 takte !!! kenga eshte fantastike!!

 5. Me vjen mire qe qenkam perjashtuar kenga per plagjiature. Herne tjeter e bejne mend mire krijuesit…

 6. tigellon 100% me motive serbe

 7. Elton! Komentet e tua jane si rezultat i “The voice” ku Lulgjurajn e ke nentrajner dhe Sejkon pjese te Top-it, prandaj dhe i ben kete analize kaq “profesionale” kenges fituese! Fol profesionalisht dhe mos bjer preh e miqesive. Ajo kenge jo vetem qe eshte e vjedhur por edhe e kopjuar si ide e tejkaluar e kengeve bajate te Eurovizionit. Publiku ushqehet me ate qe i serviret, keshtu qe te mundohen sado pak artistet e vertete dhe profesioniste qe ta edukojne publikun me nje tjeter estetike te kenges; pak rendesi ka Eurovizioni, sepse e kemi pare e degjuar edhe nivelin e tij, me se shumti medioker. Para pak vitesh, nese te kujtohet, edhe kenga e Endrju Llojd Weber nuk u vleresua sa duhet ne Eurovizion! Tendenca e sotme eshte qe kenget i bejne amatoret dhe jo profesionistet, prandaj dhe shija e publikut eshte kjo qe eshte dhe kjo vlen jo vetem per ne! Kih parasysh kohen e babait tend kur kenget shkruheshin nga emra te mirefillte kompozitoresh qe t’i i di shume mire. Koha ecen dhe muzika evolon, gje qe duhet te sjelli novitete dhe jo kenge “ufosh” me akrobacira melodike te pajustifikuara si ajo e cmimit te III, ku vec kenges qe t’i e quajte me kot tendence dhe ku kengetarja “abuzonte” me mimiken, duke kenduar me hunde dhe nuk i kuptohej asnje fjale!!!! Jo me amatorizma dhe folklorizma qe jane stertejkaluar si dhe “novitete” pa shije. Kenga jone e lehte duhet te jete zgjatim i tradites se krijuar tek ne (ashtu si dhe Sanremo, ku kenga italiane eshte kenge e muzikes se lehte italiane, m.gj. renien e saj ne keto vitet e fundit) te pakten flas per festivalin e RTSH, ndersa aktivitetet private te kenges kane tjeter format. Kenga duhet te jete KENGE (ku melodia, ritmika, orkestracioni dhe interpretimi te konkludojne ne nje logjike sa me artistike dhe profesionale, ardhur thjesht dhe bukur) dhe, mbi te gjitha, te dali nga shpirti i krijuesit, i cili jo gjithmone qellon ne shenje, ashtu si edhe t’i vete ne krijimet e tua!
  Shih vleresimin e profesionisteve te jurise, te cilet (sidomos S. Shupo qe njihet si antikonformist) bene per kenget ne menyren me profesionale te mundshme, pasi vete arti (dhe muzika konkretisht) eshte subjektiv ne gjykim, prandaj duhen ata profesioniste qe te drejtojne logjiken e se bukures dhe profesionales si dhe te jene larg korrupsionit dhe pazareve me drejtuesit e TVSH, ashtu si juria e kaluar qe la nam, pasi edhe kete vit anetaret e tjere te jurise – juristet e huaj (absurde, si nuk erdhi asnje muzikant por kishin marre joprofesiniste dhe, per me teper, juristet qe jane pjesa me e korruptuar e te gjitha shoqerive?!!!!!!) qe s’kane te bejne fare me artin, sidomos e deshtuara si kengetare dhe aktore Justina Aliaj, te cilet se bashku bene nje vleresim teper te shemtuar!!!

 8. Kenga fituese eshte tejet e konsumuar dhe e “arnuar ” me 5 miniplagjiatura!!!!
  Ne 3 minuta kenge u dashka shfrytezuar gjithe folklori yne dhe ai serb; po pse nuk mund te krijohet kenga mbi nje shtrat origjinal ku te dalin vlerat e verteta te kompozitorit?!!!! Po kenga e Vaces c’duhesh?! C’fare eshte ky krijim – qe te krijosh kenge mbi kenge ????? Pastaj, Sejko me ate te kenduaren e tij ne fillim “e ndriti” fare!!!! Pa le teksti – nuk ngeli kenga te japi mesazhe te tilla per bashkimin e Shqiperise se eshte shume bajate si ide.
  Po cunat e Fiksit ku jane, ata mezi c’presin keto raste per t’u hedhur ne sulm, pse i’u eshte mbyllur goja fare?????

 9. zoti Deda,vleresimi i ulet ishte sepse kenga si nga orkestrimi dhe teksti ishte dobet,Zoti Deda do tju lutesha shume te mos komentoni me ne lidhje me Zotin Shupo.

 10. Marsida,kompozitori S.Shupo nuk eshte antikomformist por thjesht vleresoi kengen dhe te gjithe elementet e kenges.

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy