GRAZIA
Home » Lajmi i Fundit » Opozita akuza për Pr/ligjin për Akcizat, Bode: Dekurajuam kontrabandën dhe evazionin fiskal

Opozita akuza për Pr/ligjin për Akcizat, Bode: Dekurajuam kontrabandën dhe evazionin fiskal

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
TIRANE- Kuvendi i Shqiperise ka nisur punimet e seances se sotme duke diskutuar projektligjin per Akcizat. Deputetja e PS-se, Mimi Kodheli ka theksuar se paketa fiskale e qeverise ka sjelle ndikime negative, duke sjelle shtimin e evazionit fiskal dhe korrupsionit. “Pas vitit 2005 jane bere 4 here nderhyrje ne kete ligj, duke e bere naften nga 22 leke ne 37 leke per liter. Cmimi i naftes eshte i varur nga konjukturat nderkomebtare, edhe pse ishim nje vend i pasur, them ishte pasi naften nuk e ka me te veten Shqiperia. Taksat varet vetem ne politikat fiskale te vendit”- tha Kodheli. Sipas saj, PS propozon qe akzica e naftes per bujqesine te jete zero. “Do perfitojne te gjitha familjet qe jetojne ne fshat dhe merren me bujqesi”- tha ajo. Pas saj ka reaguar ministri i Finanacve, Bode, duke thene se se opozita nuk ka kuptuar asgje nga ato qe eshte shkruar ne ligjin për taksat doganore dhe atë për akcizat. Ai ka sqaruar cfare ka ndodhur ne industrine e kafese. “Kafja e pjekur taksë 10%, cmim importi për kilogramë me 2 euro, taksë doganore 24 lekë për kg. Deri para futjes së këtij ligji kafja e papjekur paguante në doganë, 54 lekë, e pjekura 140 lekë. Cfarë e bëri të domosdoshme ndryshimin  skemës? Me ndryshimin e ligjit të akcizave tregtuesit e përpunuesit e kafes janë të detyruar të pajisen me magazinë akzice, që mundëson mospagimin në doganë të vlerës së akzicës dhe taksave të tjera sa kohë mallrat janë në regjim akcize, në momentin kur importuesit nxjerrin nga magazina e akcizës duhet të paguajnë akzicën për kafe të pjekur dhe cmimet për tregtimin e saj duhet të jenë referuese me çmimin e tregut, kjo vendos nën kontroll të rreptë fiskal qarkullimi e produktit të kafes në tregun e brendshëm. Pavarësisht se kafja në doganë hyn e papjekur, trajtohet si e pjekur dhe paguan në momentin e hedhur në treg 140 lekë”- tha Bode. Sipas tij, skema e industrisë së kafesë është me përfitime në buxhetin, jo vetëm se do kemi rritje të të ardhurave nga çmimi, por se industria vendoset e gjitha në taksim të njëjtë, malli do ndiqet deri te konsumatori në skemë të plotë. Kjo pjesë e tregut të ketë një ndjekje rigoroze brenda vendit. Replikat Bode-Malaj Deputeti i PS-se, Arben Malaj kerkoi nga qeveria te ndaloje ate qe ai e ka quajtur represion ndaj biznesit e te mos deklaroje gjera jashte realitetit. “Zotërinj qeveritarë duhet të ndalni reperisonin mbi biznesin dhe këtë po ua thonë në sy të gjithë BB, FMN dhe përgjigja është e kryeministrit është, ata nuk e njohin realitetin shqiptar. Këtë qëndrim mbajtët dhe në vitin ’96, por vdiqën 1600 vetë nga qëndrimi juaj”- tha ai. Pas kesaj reagoi Bode, duke kerkuar te refketohet edukate ne komunikim. “Në 4 vitet akuzoni se u rrit arbitrariteti në tatime, masa e gjoba është 21 miliardë, vetëm në vitin 2004 kur ju ishin ministër gjobat e vendosura ndaj biznesit, vendosët një gjobë 26 miliardë dhe arkëtuat vetëm një përqidje të gjobave dhe vetëm 1 % u arkëtuan, më thoni ku shkoi pjesa tjetër”- tha ai.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

1 Koment per “Opozita akuza për Pr/ligjin për Akcizat, Bode: Dekurajuam kontrabandën dhe evazionin fiskal”

 1. Absurdi vs Absurditetit

  REPLIKE ATYRE QE U TAKON.

  NE KOHEN E PRESIDENCES SE BILL KLINTONIT 4 LITRA BENZINE ISHIN 0.93 DOLLARE,NE PERIUDHEN E XHORXH BUSHIT AJO U SHIT RRETH 5 DOLLARE DHE TANI NE KOHEN E OBAMES POLITIKA NUK E COJ ATJE KU ISHTE 0.93 DOLLARE.JU KUJTOJ SE SI KLINTON ASHTU EDHE OBAMA JANE TE SE NJEJTES PARTIE DHE OPOZITARE ME ATE TE BUSHIT.NJE PARTI QE SYNON PUSHTETIN NUK MUND TE FLASE APRIORI PER RREGULLA QE DIKTOHEN BERJA E BISNESIT NE EKONOMINE E LIRE.C’MIMET ULEN NGA KONKURENCA JO NGA DIKTATI I BIJVE TE DIKTATURES.KINI KOHE QE FLISNI PER KRIZE,POR NUK KAM DEGJUAR QE KOMPANITE SHQIPTARE TE FALIMENTOJNE SI REZULTAT I KONKURENCES APO KRIZES EKONOMIKE.UNE KUR MORA RRUGEN E EMIGRIMIT NE VBITIN 1976 PER NE SHBA,PAGUESHA NGA SHTETI 13.000 LEK NDERKOHE QE SOT PAGA ME E ULET ESHTE 60.000 LEK.ESHTE E VERTETE QE CMIMET E ASORTIMENTEVE TE NDRYSHEM,JANE RRITUR POR JU HARRONI RRITJEN E PAGES SIME.NUK MA MERR MENDJA QE KG. I MISHIT TE JETE RRITUR AQ HERE SA JU RRIT RROGA KOLEGEVE TE MIJ JO MUA.JAM KURRIOZ TE DI PREJ TEJE ATA BISNESMENET E KRAHUT TEND POLITIK I SHESIN ME LIRE OBJEKTET E TYRE APO NJELLOJ SI TE TJERET?!!!

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS

Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy