GRAZIA
Home » Kronike » Vrasja e kamerierit, pronari: Fatjon Barmeta ishte maniak

Vrasja e kamerierit, pronari: Fatjon Barmeta ishte maniak

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Përparim Boja, dhe Viktima Fatjon Barmeta

Arrestohet për vra-sjen e Fatjon Barm-etës pronari i lokalit ku punoi viktima 23-vjeçar. Përparim Boja, vëllai i një prej të arrestuarve për krimin makabër të Klosit, Astrit (Luis Boja), akuzohet nga Prokuroria e Matit se është autori kryesor i masakrës ndaj ish-punëtorit të tij. Vetëm pak minuta para se t’i viheshin prangat, 38-vjeçari deklaroi në një intervistë se nuk kishte gisht në vrasje, por vëllai i tij, 28 vjeç, e kishte kryer krimin. “Fatjon Barmeta ishte maniak. Ai ngacmonte time shoqe dhe së fundi kishte arritur ta kërcënonte deri te dy fëmijët e mi. Unë nuk e kam ditur këtë, por Luisi reagoi dhunshëm, pasi i ka fëmijët e mi pikë të dobët”, u shpreh Boja, duke e përjashtuar përgjegjësinë nga vetja. Madje ai arriti deri aty sa të shprehte se familja Barmeta, për kërcënimet e djalit të tyre, i kanë një gjak borxh. Ja çfarë tregoi ai për ngjarjen rreth gjysmë ore para arrestimit.

Familjarët duke nxjerrë trupin nga vendi ku e kishin varrosur

Kur ka punuar Fatjon Barmeta në lokalin tuaj dhe përse e larguat nga puna? Ky djali ka punuar në lokalin tonë para tetë muajsh. Vëllai më bindi ta largojmë nga puna pa më treguar se ky ngacmonte gruan time. Pa e ditur çfarë kishte bërë ai, me telefon dhe direkt gjatë kohës kur ishte kamerier, me gruan time ramë dakord dhe e hoqëm nga lokali. Kur e mësuat se Fatjon Barmeta kishte ngacmuar Florën? Natën e ngjarjes u takova me vëllain dhe e pueta  përse e kishte dhunuar Fatjon Barmetën. Unë nuk e kam ditur se e kishin vrarë dhe dërguar buzë lumit. Luisi më tha se ai ka ngacmuar disa herë Florën, madje më sqaroi se ai i kishte dërguar mesazhe herë pas here gruas sime, duke e kërcënuar se do të na rrëmbente djalin. Çfarë thuhet në këto mesazhe, pasi Prokuroria nuk e bën të ditur këtë fakt? Ne i kemi parë të gjitha mesazhet dhe me siguri edhe Prokuroria i di mirë ato. Ai i thoshte Florës së do të merrte peng fëmijët dhe se do t’i hidhte në lumë nëse ai nuk e takonte. Është detyrë e Prokurorisë t’i bëjë ose jo të ditura ato, por fakti është ky që them unë. Jo thoni se Luisi është autori i krimit. Përse e bëri këtë ai? Luisi i do shumë fëmijët e mi. Ai ka në krah tatuazh emrin e djalit tim. I do shumë dhe nuk ka dashur që martesa jonë të prishej. Ai nuk ka dashur ta vrasë Fatjon Barmetën, por kur kanë parë se nga dëmtimet ka mbetur pa ndjenja, kanë menduar se ka vdekur, prandaj e kanë çuar në breg të lumit. Po Fatjon Cani ka qenë me Astritin në “dhunimin” e Barmetës? Këtë nuk jam në gjendje ta them me saktësi. Por di të them se me Fatjon Canin ne shkojmë shumë mirë dhe ka mundësi të ketë ndërhyrë për të shuar sherrin. Më gjatë nuk di. Familja Barmeta, babai i Fatjonit, është shprehur se vrasja e djalit të tij lidhet me faktin se ai ka parë Fatjon Canin me gruan tuaj… Kjo nuk është aspak e vërtetë. Është shpifje, trillim. Fatjon Canin e kam si vëlla. Ne jemi rritur bashkë. Nuk ma bën këtë punë ai mua. Kemi ngrënë e pirë bashkë. Po ta dija unë, do ta kisha ndarë gruan. Pikërisht edhe për këtë shpifje, familja Barmeta më ka borxhe. Djali i tyre ishte maniak. Këtë babai i tij e ka ditur prej kohësh. Si e ka ditur? Motra ime është takuar me Liman Barmetën kur ka mësuar për mesazhet e Fatjonit. Pa e ditur unë fare, ajo i ka thënë atij ta bindë djalin që të mos i dërgojë mesazhe Florës, ndryshe një ditë mund të zhdukej. Do t’i kërkoni falje familjes Barmeta? Nëse unë jam fajtor për krimin, le të më vrasë Zoti, ndryshe ata më kanë borxhe për ngacmimin e vazhdueshëm të gruas, për cenimin e nderit dhe për akuzat që kanë bërë në media. Sapo babai të dalë nga spitali, mundësisht brenda tri ditëve, ai dhe të afërm të familjes sime do të shkojnë në shtëpinë e Barmetëve dhe do bisedojnë sipas Kanunit. Pleqtë e Kanunit do ta vlerësojnë veprimin e djalit të Limanit dhe veprimet tona. Ne do t’u bindemi atyre. Sot masa Burime të sigurta informacioni thanë se masa e sigurisë për Astrit Bojën e Fatjon Canin do të jepet sot në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Mat. Sipas prokurorit të çështjes, Sabri Kastrati, ata akuzohen për veprën penale të “vrasjes me paramendim, kryer në bashkëpunim” dhe për këtë do të kërkohet masa e sigurisë burg pa afat.
Familja Barmeta: S’merremi me akuzat e Lin Bojës “Vëllai i madh i Liman Barmetës, Hyseni, u ka kërkuar mbrëmë vëllezërve të tij dhe gjithë të afërmve të mos merren me prononcime në media dhe gjithçka t’ua lënë organeve të drejtësisë”. Kështu u shprehën dje të afërm të viktimës Fatjon Barmeta, pas deklarimit të Përparim Bojës se ndaj familjes së tij kanë një gjak borxh. “Vëllezërit Hysen, Liman, Rexhep e Mehmet Barmeta e mësuan lajmin në mbrëmje, në momentin kur gazetarët kërkuan reagimin e tyre për deklarimet e Përparim Bojës në media”, sqaruan të njëjtat burime. Ata janë ndjerë keq dhe i kanë konsideruar të ulëta deklarimet e Bojës. “Mos u merrni me intervista në televizione e gazeta”, është shprehur Hysen Barmeta. “Çdo gjë duhet t’ia lëmë në dorë policisë, prokurorisë dhe gjykatës. Kemi besim se autorët e krimit të rëndë do të marrin dënimin e merituar”. Vëllezërit Barmeta thonë se krimi makabër i kryer nga vëllezërit Boja e Fatjon Cani nuk mund të justifikohet me asgjë. Ndërkohë ata u kanë bërë thirrje fëmijëve të tyre, nipërve dhe të afërmve, të mos hakmerren, por të presin që çdo gjë të zgjidhet vetëm sipas ligjit. Policia ka marrë masa për parandalimin e ndonjë ngjarjeje tjetër të rëndë në qytetin e Klosit.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

3 Komente per “Vrasja e kamerierit, pronari: Fatjon Barmeta ishte maniak”

 1. eh sa here eshte perseritur historia e shokut, mikut dhe vellait qe te ha buken dhe e prish shtepine . Ky katrani me boje si e quajne Perparim spaska ndigju asgje nga keto …… .SHTAZE …

 2. Po ndodhin shume krime te renda cdo dite,kemi frike te hapim faqet e gazetave se do te ngelemi te shokuar nga veprime monstruoze te njerezve qe kane kaluar caqet e cdo akti ose reaksioni momentan,veprime te dhunshme saqe vejne ne pikepyetje identitetin ne komunitet.Arsyetim qe te marresh jeten e tjetrit nuk ka,nuk ke te drejte se zoti t’a jep e ai ta merr dhe gjithashtu kur ka organe kopetente ne te cilat ti mund te depozitosh ankesen ose keqtrajtimin ne fjale…nuk jetojme ne kohen e hungerimave,por kur njerezit nuk jane te ndergjegjshem dhe jane gjakftohte ne krime eshte ligji ai qe duhet t’u jape ate qe meriton dhe jo te kete hakmarrje e ngujime ose vetegjyqesi per paaftesi te organeve.thjesht do te thoja eshte nje zhgenjim realiteti i hidhur ne keto ngjarje me motive te dobeta dhe protagoniste te nje mentaliteti do te thosha shume te ulet,vulgar dhe pa ndjenja

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy