GRAZIA
Home » Kronike » “Makineri gjermane në Tiranë për paratë false”

“Makineri gjermane në Tiranë për paratë false”

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Foto Ilustruese

Një makineri gjermane dyshohet se është përdorur në Shqipëri për falsifikimin e kartëmonedhave të prerjes 5 mijë lekë të rinj, që u hodhën në qarkullim në pranverë në një shumë prej 3 milionë lekësh të rinj. Personazhi kryesor në këtë histori, sipas hetimeve të Njësisë Task Force në Prokurorinë e Tiranës, është shtetasi Preng Shqalshi, i cili është dënuar se ka bashkëpunuar me të dyshuarit Edmond Çela (ish-kryeplak në komunën Pezë e Vogël) dhe Sandër Paçani, të cilët kanë vënë në qarkullim kartëmonedha shqiptare të falsifikuara. Vendimi i gjykatës që i dënoi me burg e me gjobë të pandehurit është shpallur më 7 nëntor, ndërsa sot gazeta “Panorama” publikon detajet e hetimit të kësaj çështjeje. Nga veprimet e grupit hetimor është mësuar ekzistenca e një makinerie gjermane që prodhonte kartëmonedhat false që njiheshin vetëm nga numri i serisë. Edhe pse vendndodhja e makinerisë është kërkuar, gjetja e saj nuk ka qenë e mundur. FALSIFIKIMET Në lidhje me aktivitetin e të dyshuarve ka pasur dijeni edhe shtetasi Sekret Hallaçi, i cili me gjithë dijeninë, nuk ka denoncuar në polici. Hetimi ka nisur pas të dhënave të siguruara nga Policia se një shtetas i moshës rreth 30 vjeç, me banim në Mirditë ose në Lezhë, merrej me aktivitetin kriminal të falsifikimit të monedhave, duke shpërndarë në Tiranë kartëmonedha të falsifikuara, kryesisht lekë shqiptare të prerjeve 1000 lekë, 2000 lekë dhe 5000 lekë. Personi në fjalë dyshohej se bashkëpunonte edhe me shtetas të tjerë, pasi gjatë një bisede është shprehur se është dorë e dytë në këtë aktivitet dhe se makinerinë e prodhimit e kanë blerë në Gjermani. TRAZHGIM SOKOLAJ Artikullin e plote e lexoni ne numrin e sotem te gazetes Panorama

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

1 Koment per ““Makineri gjermane në Tiranë për paratë false””

 1. me vjen shum keq qe nxjerrni lajme te tilla duke u shprehur te si gurt se un paskam qen ne dijeni per makina te tilla ? siq dhe shkruani.por e verteta esht ndryshe dhe nuk po gjej nje te drej te vertet nga sheti.

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy