GRAZIA
Home » Aktualitet, Ekonomi » Drejtori Pinari: Patentat, 26 mijë janë me gabime. Si do korrigjohen

Drejtori Pinari: Patentat, 26 mijë janë me gabime. Si do korrigjohen

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Drejtori i DPSHTRR-së, Arban Pinari

Ka filluar tashmë faza e parë e projektit të patentës me pikë dhe kjo përkon me zhvillimin e tenderit që Drejtoria e Shërbimit të Transportit Rrugor kreu në muajin tetor. Në këtë tender paraqitën ofertat tri kompani dhe fituesja do të merret me qendërzimin e të dhënave dhe regjistrin kombëtar të mjeteve. Në një intervistë për gazetën, “Panorama”, drejtori i DPSHTRR-së, Arban Pinari, sqaron këtë proces, si dhe mënyrën se si do aplikohet patenta me pikë. Sipas Pinarit, aplikimi i penaliteteve në heqje pikësh për ata që shkelin rregullat e qarkullimit rrugor nuk do të jetë e vetmja mënyrë. Do të ketë edhe penalitete financiare, madje në raste ekstreme, drejtuesit do t’i hiqet përfundimisht patenta, duke e detyruar atë të ndjekë nga para kursin për marrjen e saj. “Sipas nje studimi paraprak që kemi bërë, janë afro 26 mijë gabime në regjistër. Janë shtetas të cilët qoftë me një germë kanë ndryshim dhe regjistri elektronik nuk i merr. Duhet që të konsolidohen këto të dhëna, pra të kontrollohet me regjistrin e Gjendjes Civile, se cili është emri i vërtetë i shtetasit. Të gjithë qytetarët do të ftohen që të rifreskojnë dokumentet e tyre. Nga kontrolli që u kemi bërë regjistrave aktualë, kemi afro 26 mijë rekorde që kanë nevojë të updatohen direkt me dosjen ose direkt me regjistrin kombëtar të shtetasve, të cilin ne e marrim online nga Gjendja Civile”- thote ai. (Intervisten e plote e lexoni ne Panorama)

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

6 Komente per “Drejtori Pinari: Patentat, 26 mijë janë me gabime. Si do korrigjohen”

 1. Po qe se fajin e kan lëshuesit e patentave.,atëher paguesi duhet të jetë ai.

 2. Un qe po te shkruaj patenten e naftes e kam marr ne kohen e PPSHse dhe kur paraqitem qe te ndrroj patenten time se me ishte vjetersuar shum,ne kinostudjo me than se patenta ime nuk egziston,ja dhash patenten qe ta shikonin dhe disa polic te vjeter e pranuan qe disponoja nje patent origjinale;por ne kompjuter nuk egzistonte aq me teper qe ne kohen e ENVERIT plotesoheshin dhe kartela shum korrekte,me jepnin emrat e njerzve te mi qe dispononin patent dhe qe per çudi te gjith kta qe figuronin ne kompjuter e kishin bler me lek patenten,un qe e kisha marr me dy vjet kurs nuk figuroja,ky zotria na thot qe ka njezet e gjasht mij patenta te gabuara,me çin tallin bythen kta lloj nenpunsish,keta e din shum mir qe nga viti nentedhjet dhe deri ne vitin dymij patentat jan shitur ne dor ne shqipri,dhe ne qoftese ka aksidente arsyeja me e madhe esht se shtatedhjet perqind e konduktorve nuk njohin rregullat me elementare te qarkullimit rrugor,mos them qe ka dhe nga ata njerez qe drejtojn mjetin dhe kujtojn se pasqyrat ansore jan per bukuri ose per te kreur floket,çudia me e madhe esht se kur del drejtori policis se shtetit dhe flet ne televizor per qarkullimin rrugor per aksidentet gjeja e par qe thot qe ata qe vijn nga jasht shtetit provokojn aksidente se nuk din ti japin makines ktu tek ne,se nuk ka fytyr te thot te verteten qe ktu tek ne qarkullimi rrugor esht nje rrumpall e vertet, qe te gjith hecin si i do qefi dhe po te futesh ne rrethrrotullim para se te angazhoesh tjetri qe ndodhet ne rrethrrotullim ndalon mu ne mes te rrethrrotullimit dhe te thot vazhdo plako rradha jote,qarkullimi rrugor si ne kandahar dhe kryepolicet gabimet i kerkojn gjetiu sepse jan po kta qe kan ber shtepi duke shitur patenta me lek dhe duke istaluar ne SHqipri sistemin rrumpall te qarkullimit rrugor

 3. Filloi ky. Normal qe ka gabime, keshtu qe ben nje
  tender dhe i rregullon gabimet!!!!

 4. Problemi i patentave eshte gje serioze qe ka te bej me jete njerezish.njerezit nga vendet e zhvilluara kan shum frik ne shqiperi se mos u rrezikohen femijet dhe jeta e tyre ,nga njerez qe drejtojn makinat pa e mesuar mir makinen dhe rregullat e qarkullimit.prandaj ne europ nuk njifen te standartit as patentat,as ato qe japin patentat,dhe aas ato qe shefat e tyre.fatkeqesi e madhe per nje shtet .

 5. Fakti që evidenton zoteria, muk është e vertetë sepse regjistrat me inventarin e memorizuar ne kompjutera jane pa difekte,por parate ne kundershtim me ligjin i ka marre qeveria per nevojat e saj dhe tashme duan para per te mbijetuar ata so institucion.ZXoti Arben e ka bere organiken e Drejtorisë Pergjitheshme nga 68 vete ne 2005 ne 125 vete aq sa njerzit nuk kane zyra dhe karrige te rrine ne pune.Pra kuptoni se çbehet eshte dyfishuar organika ku meqenese kam qene pjese e asaj institucioni, nuk duhen me shume se 45 vete.Te tjerat qe na servirin jane per ti hedhur hi syve njerzeve

 6. More qe keni fryre organik e shtetit gjith andej,pa na thuaj 26-mije gabimet ne regjiste kush ka bere ,ju militantet e partickave,ju njezit e pa afte i ben keto qe te sorollatni njerezit posht e perpjete.Shteti nuk ka per te ecur perpara kurre me njerz te tille.

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy