GRAZIA
Home » Une Gruaja » Hillary Clinton: Pas 65 vitesh skandale dhe suksese, tërhiqet nga politika

Hillary Clinton: Pas 65 vitesh skandale dhe suksese, tërhiqet nga politika

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian

Presidenti Obama, pas deklaratës së Hillary Clinton se do të tërhiqet nga politika, tregon përpjekjet e dështuara për ta mbajtur.

Vetëm tri ditë përpara mbërritjes së saj në Shqipëri, sekretarja Amerikane e Shtetit ka mbushur 65 vjeçe. Nga Zonja e Parë në hijen  e të shoqit, u bë gruaja më e fuqishme në Amerikë. Por ka ardhur koha t’i thotë “mjaft!” politikës dhe t’i përkushtohet familjes Një udhëtim në historinë e asaj që, suksesin e arriti pasi u çlirua nga hija e burrit të rëndësishëm, Billit, ish-president i Amerikës, i përfshirë në skandalin seksual, por që ajo gjeti forcën (mbase pati edhe avantazhin) ta falë, të bëhet autoritare dhe të vlerësohet vetëm për cilësitë e saj. Nga 21 janari i 2009-s, Hillary është sekretare e Shtetit të Amerikës, duke u treguar kështu “burri” më i shkathët e bindës i administratës Obama. Ndërsa shumë të tjerë janë të bindur se do të ishte një presidente më e mirë se vetë Barack-u. Tani që mandati i parë i Obamës është drejt fundit, Hillary ka vendosur të heqë dorë, edhe nëse Obama do të rizgjidhet president. “E lodhur kronike” e ka quajtur veten, ndërsa ka vijuar “jam mirënjohëse për gjithçka që kam pasur, mundësinë për t’i shërbyer vendit tim, por tani është koha e dikujt tjetër”.

Hillary Clinton me të bijën, Chelsea

Dëshira e saj është të shijojë familjen e mbase të bëjë gjyshen: vajza e saj Chelsea për kënaqësi të sajën, por edhe të Hillarry-t e Bill-it, pret një fëmijë nga i shoqi, Marc Mezvinsky. Nga ana e tij, Obama ka deklaruar: “Hillary ka bërë një punë të shkëlqyer. Do të më pëlqente të qëndronte por, pavarësisht kërkesave të mia, duhet të respektoj dëshirën e saj për të qëndruar me kohë të plotë me familjarët”. Ideja se një foshnjë mund të gëzojë atmosferën e familjes është e mirëpritur, sidomos tani që shëndeti i Billit nuk është nga më të mirët. Në fakt, ish-presidenti vuan nga një sëmundje kardiovaskulare dhe i është dashur të bëjë një ndërhyrje urgjente në zemër dhe kjo e ka bërë shumë të pafuqishëm. Lidhja mes Hillary-t dhe Bill u vu në diskutim që prej skandalit të 1998-s, për shkak të të ashtuquajturit “Sexgate”, tradhtisë së Presidentit me Monica Lewinsky-n, një stazhiste 22-vjeçare e Shtëpisë së Bardhë. Hillary arriti ta falë. Sot, që sapo ka mbushur të 65-at, Hillary duket në formë mjaft të mirë, madje më e rinuar dhe e gjallë. Në fakt, prej pak kohësh ka preferuar që t’i kthejë flokët në biond platin dhe të bëjë fare pak grim, ndryshe nga gruaja e sertë me flokë të shkurtra e ca kohëve më parë. Tani duket e sigurt në vetvete, e gëzuar e spontane. “Super Hillary”. Në këto katër vite, sekretarja Amerikane e Shtetit ka shëtitur botën dhe ka takuar përfaqësuesit më të rëndësishëm të shteteve. Ne e patëm radhën pak ditë më parë, në fund të mandatit të saj. Takimi që i ka mbetur më në zemër është ai i dhjetorit të shkuar me Aung San Suu Kyi, me rastin e vizitës së parë të një përfaqësuesi të shtetit amerikan në Myanamar, këta 50 vjet. Dy gra të mëdha njëra me tjetrën. Sipas revistës “Forbes”, sot Hillary Clinton është gruaja më e fuqishme, edhe më shumë sesa Zonja e Parë e Amerikës, Michelle Obama. Në botë është 65-vjeçarja e dytë pas Angela Merkel.

Gjatë udhëtimeve me të shoqin në vitin 1995

Bill ishte president i Amerikës deri në 20 janar 2001. Hillary hyri në politikë në vitin 2000 dhe u bë senatore e Shteteve të Bashkuara për 2 mandate nga 2001-shi në 2009-n. Tashmë, emri që duhej promovuar nuk ishte më i të shoqit, por i saji. Vajza e saj Chelsea, sot 32 vjeç, nuk ka komentuar kurrë publikisht politikat apo deklaratat e prindërve të saj, është mjaftuar duke i qëndruar afër të ëmës kur kandidoi për presidente. Qysh atëherë e ka mbështetur vetë kudo, në qëllimet e saj. Bill dhe Hillary janë martuar në ’75-n. Hillary Rodham për pak kohë

Hillary Clinton tri ditë më parë kur vizitoi Shqipërinë

mbajti mbiemrin e saj, edhe pse u martua. Ishte Zonja e Parë që u diplomua si avokate dhe që pati një karrierë të suksesshme profesionale. Është konsideruar si e para grua më me influencë në Amerikë që nga kohërat e Eleanor Roosevelt. Përgatiti: Ani Jaupaj

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS

Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy