GRAZIA
Home » Aktualitet » Reagon Elsa Lila: “Vrasësi i nënës sime, Gjykata më shokoi”

Reagon Elsa Lila: “Vrasësi i nënës sime, Gjykata më shokoi”

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Albenc Ago dhe Eva Vishaj

“Elsa Lila, e shokuar nga vendimi i Gjykatës” Vrasja e Eva Vishajt, familjarët e këngëtares: I gabuar anulimi i dënimit për Albenc Agon, Kushtetuesja s’duhet ta shqyrtonte.  Vëllai i Eva Vishajt, e vrarë më 1997: Me Elsën do të shprehim reagim publik. Sajmir Vishaj: I gabuar anulimi i dënimit për Albenc Agon. Vendimi i Gjykatës Kushtetuese, e cila rrëzoi dënimin me 20 vjet burg ndaj Albenc Agos si autor i vrasjes së Eva Vishajt në vitin 1997, e ëma e këngëtares Elsa Lila, ka shokuar familjarët e së ndjerës. Ky vendim “tronditës” për familjen Vishaj pritet të sjellë në Tiranë edhe këngëtaren Lila, e cila do të shfaqë publikisht qëndrimin e saj. Në një prononcim për gazetën “Panorama”, avokati Sajmir Vishaj, vëllai i së ndjerës Eva Vishaj shprehu keqardhje për verdiktin e dhënë nga Kushtetuesja. “Jemi të shokuar nga vendimi i Gjykatës Kushtetuese në lidhje me Albenc Agon. E konsiderojmë vendimin të turpshëm”, u shpreh Vishaj. Në vijim avokati tha se të premten ishte vënë në dijeni të vendimit edhe këngëtarja Elsa Lila, e bija e së ndjerës Vishaj, që aktualisht jeton në Itali, dhe si familje ata janë të shokuar nga vendimi i dhënë. “Këto ditë pres të vijë edhe mbesa ime, Elsa Lila, dhe të dalim në një konferencë për shtyp, ku do të japim qëndrimin tonë”, tha avokati Sajmir Vishaj, vëllai i gruas së vrarë në vitin 1997. Sipas juristit Visha, i cili njëkohësisht është kryetar i Shoqatës së Avokatëve Penalistë, Gjykata Kushtetuese në vendimin e dhënë ndaj Albenc Agos ka dalë jashtë kompetencave të saj. “Gjykata Kushtetuese ka marrë atributet e gjykatave të Shkallës së Parë dhe të Apelit. E ka sqaruar gjithçka për këtë shkelje gjyqtari Xhezair Zaganjori në po atë vendim, ku ai është në mendimin e pakicës”, tha avokati. I prekur nga vendimi, në prononcimin e tij për gazetën, Vishaj përmendi edhe një nga anëtaret femra të Gjykatës Kushtetuese, e cila është pjesë e shumicës në vendimin për prishjes e dënimit ndaj Agos. “Nuk e kuptojmë nëse Altina Xhoxhaj është nënë apo jo. Është dhënë një vendim ndaj një personi që ka vrarë një femër”, tha avokati Vishaj. (Artikullin e plotë  e lexoni në numrin e sotëm të gazetës Panorama)

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

8 Komente per “Reagon Elsa Lila: “Vrasësi i nënës sime, Gjykata më shokoi””

 1. Nuk ma mer mendja qe gjykata kushtetuese te kete dhene kete vendim per te mare ne mbrojtje vrasesin e Eva Vishaj. Qe te rishihet nje proces gjyqesor edhe pas 50 vjetesh, kur ka dyshime se krimi nuk eshte zbardhur plotesisht.
  Me kujtohet se ne rastin e kesaj vrasje qe beri buje ne Shqiperi, ne mediat shqiptare u aludua pothuajse hapur se ne kete vrasje kishin gisht edhe disa politikane. Nese procesi eshte mbyllur ne menyre te nxituar duke denuar vetem vrasesin pa i dhene te kjarta motivet e vrasjes dhe pa deshmi te kjarta, nuk ka asgje te keqe te rithiren deshmitaret dhe te behet nje proces i ri transparent per ngjarjen kriminale.
  Edhe vellai i viktimes ne pozicionin e avokatit, mendoj se duhet te jete i interesuar qe te dale ne shesh e verteta e plote.

 2. Gjithmone dhimbje per nje qe ndahet nga kjo toke, por nuk kuptoj pse kaq fluide dhe me pas (ne afsh) bejne te ngurten!!!!!

 3. Ja pra kjo e shton krimin ne shqiperi sepse krimineli eshte i lire dhe nuk ka mare asnjehere denimin e duhur prandaj dhe po shtohen aq shume kriminelet sepse burg bejne vetem sikur kane vjedhur nje pule dhe jo sikur kane vrare nje njeri ,edhe pse kane fakte perseri nuk denohen .

 4. pyetja eshte e ka vrare ago apo Jo,pjesa tjeter Jane muhabete kot alla shqiperie.

 5. A eshte jurist vellai i te ndjeres apo jo? Sepse me duket se nuk ka kuptuar vendimin e gjykates qe e kthen edhe njehere ceshtjen per te nxjerre ne pah fakte te reja. Nga rigjykimi i pandehuri Ago mund te denohet edhe me shume se 20 vjet por mund te dalin dhe pesona te tjere qe e kane ndihmuar. Perse i trembet atehere vellai i te ndjeres rigjykimit te ceshtjes?

 6. Ne shqiperi nuk ka gjykata ,drejtesia ka vdekur .Gjykatest shqiptar e kane kthyer profesionin e tyre ne biznec,ata ne ndergjegjen e tyre kane vetem parane.

 7. Degjo ti o Miri apo anonim si e ke emrin une jam saimir vishaj dhe nese ke ndonje moter apo vajze ne fisin tend nuk do te flisje keshtu apo grua a te dashur.

 8. Degjo ti Miri , asnje nuk i trembet gjykimit , per me teper nje avokat i nderuar si z. Saimir. Kur nuk e njeh ceshtjen mund te flasesh ne kete menyre po nese e njeh ceshtjen dhe shkruan cfare te intereson ty kjo eshte gje tjeter , Ste ka rene ty mbi koke kjo fatkeqesi se e dime pastaj si do birbilosje , keshtu qe mba vendin mos u perziej ne hallet e te tjereve kot , i dashur shoku Miri ao si dreqin e ke emrin ……….. .

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy