GRAZIA
Home » Aktualitet, Sociale » Ndryshon Kodi i Punës. Java, 48 orë. Leja e paslindjes bëhet 63 ditë

Ndryshon Kodi i Punës. Java, 48 orë. Leja e paslindjes bëhet 63 ditë

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Shqiptarët do të punojnë më shumë. Nëse deri tani Kodi i Punës parashikonte që kohëzgjatja javore e punës të ishte 40 orë, me ndryshimet e fundit do të jetë 48 orë. Kodi i ri i Punës parashikon për herë të parë njohjen dhe pagimin e punës në shtëpi apo “tele-punës”. Janë plot 90 nene që janë prekur nga ekspertët, me qëllim përafrimin e legjislacionit me vendet e Bashkimit Europian. I është dhënë përparësi shmangies së diskriminimit me bazë gjinore në punë, si dhe lehtësirave për gratë shtatzëna. Po kështu janë prekur nenet që përcaktojnë pagesën për ditët e festave, punën e të miturve, apo dhe detyrimin e punëdhënësve për t’u përcjellë punëmarrësve shkaqet e largimit nga puna. Dje në mbledhjen e radhës, Këshilli Kombëtar i Punës miratoi ndryshimet përkatëse. “Nevoja e rishikimit të Kodit të Punës lindi si pasojë e evoluimit të shoqërisë shqiptare veçanërisht në fushën e marrëdhënieve të punës me ritme shumë të shpejta nga 2003 – vit kur janë bërë edhe ndryshimet e fundit, evidentimit të problemeve që kanë lindur me zbatimin në praktikë të Kodit ekzistues”, tha ministri i Punës Spiro Ksera, njëkohësisht dhe kreu i Këshillit Kombëtar të Punës. Ai theksoi se ndryshimet krijojnë të drejta më të mëdha për punëmarrësit, por edhe punëdhënësit. (Artikullin e plote e gjeni sot ne gazeten Panorama)

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

18 Komente per “Ndryshon Kodi i Punës. Java, 48 orë. Leja e paslindjes bëhet 63 ditë”

 1. Mbasi rriten moshen e pensionit, agallaret e Shqiperise po rrisin edhe kohen javore te punes. Neve si shqiptare nuk na ngel gje tjeter vetem se te jetojme per te punuar dhe per te mbushur xhepat e politikano-agallareve qe tani jane te bindur se edhe mund te na trajtojne si skllever. Kush ka pak mend e nder do te ngrihet e ti mbroje te drejtat e veta se na ka ardh shpirti ne maje te hundes. ne qofte se jemi qenie vetem per tu shfrytezuar nga keta birbo te politikes me mire le te mos jemi fare. kete jete nuk na e dha Zoti per tu bere sherbetore te Saliut, Ilirit, Fatosit, Edit dhe grekerve e serbeve qe ata mbajne brenda dhe jashte qeverie.

 2. ne shqiperi te ngrihen nervat dhe nuk di nga t’i nxjerresh! A e kane thene mendimin e tyre sindikatat si zedhenese te interesit te punonjesve? A ndihen sindikatat ne kete vend te qelbur? Po rrogat a jane ngritur ne perputhje me kohen e punes? Po punonjesit kush i pyeti? Cfare pislliqesh degjojme ne kete vend?

 3. Duhet të shohim shtetet e BE-së.,pasi s’do ndryshojm gjërat çdo dite.

 4. Politikanet shqiptare jane shume original ne kopjimin e te gjitha ligjeve te SHBA. Vetem se ne SHBA java e punes eshte 40 ore edhe cdo ore teper paguhet 1 here e gjysem me shume sesa 40 oreshi. SHBA renditet si shteti fundi per lejen e paguar pas lindjes ne te gjithe vended e zhvilluara industriale. Shqiperia duhet te marri ne konsiderate te gjitha efektet sociale edhe ekonomike qe keto ligje do sjellin per popullin. Fjala e urte ka thene “sipas vendit edhe kuvendi” por me sa duket politikanet tane kane lindur edhe jetojne ne SHBA edhe vetem vene ne zyre ne Shqiperi ku edhe “paguhen” 10 here me shume sesa nje zyrtar amerikan. Turp qe keta njerez jane aq te shkepurut nga realiteti i vendit tone

 5. kjo eshte skandaloze, mjere ne ku jetojme…

 6. Nuk ka as ne BE me shum se 40 ore ne jave. E shtuna paguhet 150% e djela 200%, perveç kesaj nuk e humb te drejten e pushimit te cilen e ben ne dy nga ditet e javes. Une e aplikoj vete kete menyre pune sepse ma rrit rrogen shum. Leja pas lindjes edhe ne kohen e xhaxhit ishte tre muaj. Dyzet dite para lindjes dhe tre muaj mbas lindjes. Skandal. Nuk ka sindikata ne Shqipri. Sindikatat jane militante partie. Skandaaaaaaal

 7. pune pune nate e dite qe te shofim pakez drite

 8. PO SHIKOJ NJEREZIT KETU QE KOMENTOJNE JO SINDIKATA JO POPULLI ,PO ATY TE GJITHA ZYRAT DHE GJYKATAT SINDIKATAT DHE PROKURORIA KONTROLLAHEN NGA SALI BERISHA ,KURESE POPULLI KA VDEK ME KOHE ME VAKT ,NJE POPULL QE NUK QOHET NE PROTESTE PER TE DREJTAT ME KRYESORE PER UJE DRITA DHE PUNE ,PO VETEM PORDHE ME SHIT KANE ,ASHTU DO RRINE DHE JA 20 VJET OK RESPEKTE ALDO NGA AUSTRALIA

 9. per cfare duhet te punoje administrata 48ore per te qene me afer halleve te njerezve,ia fusin kot se ska qene kurre,cdo ore pas 40 oreshit paguhet me teper sikur spame te permendej ky fakt gjekundi.

 10. Me kto roga te qelbta te shtosh dhe 1 dite tjeter pune eshte me thon: i pafte zoti ata qe diktojn kto politika

 11. Ta bajne edhe 70 ore ne jave po te duan se dihet qe ne shqiperi administrata shteterore 15 – 20 ore ne jave punon.

 12. 48 ore ne jave ???//ec ma te na rikthejn dhe zborin.

 13. nejse cdo kauze behet per nje qellim????

 14. lali pune vetem pune qe te shohime pakes drite…

 15. Turp …..turp, po normale qe e deshirojne rritjen e oreve te punes keta politikan se te gjitha bizneset ne Shqiperi jane te tyret dhe duan ta shrytzojne kete popull mjeran deri ne palce……
  Po ku jane keto sindikata fantazem, si mund te merren vendime te tilla. Po per rrogen e parashikon njeri te rritet ?!
  Mjer kush jeton ne kete vend dhe pa pike turpi thone qe duan te ecin me standartet e BE-se…..

 16. Per mendimin tim duhet te pyeten punonjesit e te gjitha institucionet nese kjo shtese e oreve te punes do jete dobprurese apo do rraskapiten punonjesit dhe rendimnti ne pune bie me keto paga qe kemi ne si te punojme 48 ore ne jave e me pagen qe marrimn nuk del me ble karburantin me ja hedh makines me shkua ne pune po me hanger cfar te hane te shkretet shqiptar jena shume te merzitun per kete mase qe po merret na leni ta gezojme nje dite edhe na se te pakten te shtunave e te dielave kemi ba punet e shpise edhe kena dal pak me heq stresete pune o njerez

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy