GRAZIA
Home » Kulture, Kuriozitete » Monedha shqiptare në 100 vjet pavarësi

Monedha shqiptare në 100 vjet pavarësi

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Tri monedhat e reja, prerë nga Banka e Shqipërisë me rastin e 100-vjetorit

Në 100-vjetorin e Pavarësisë nuk mund të mungojnë edhe monedhat me portretin e plakut të urtë, Ismail Qemali. Banka e Shqipërisë ka emetuar tri monedha të tilla, për qëllime numizmatike, të cilat u ekspozuan dje në ekspozitën e hapur në Muzeun Historik Kombëtar: “100 vjet Pavarësi: Pasqyrimi i historisë në monedhën tonë kombëtare”. Ekspozita u hap nga guvernatori i Bankës, Ardian Fullani, ndërsa ishin të pranishëm studiues, historianë, filatelistë etj. E pranishme edhe kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli, e cila, duke vlerësuar rëndësinë e kësaj ekspozite, u ndal në veçanti tek monedha e re, ku është gdhendur Deklarata e Pavarësisë. Pasi e ka lexuar, ajo e quajti atë “certifikatën e lindjes” së shtetit shqiptar. Ashtu siç e tregon edhe vetë titulli i kësaj ekspozite treditore, në të janë prezantuar për publikun të gjitha prerjet e monedhës shqiptare në këto 100 vjet shtet. Çdo ndryshim që ka kaluar shoqëria shqiptare e ka reflektuar edhe në monedhën e vet, duke e bërë atë pjesë të historisë. Në këtë ekspozitë u paraqitën monedha e kartëmonedha, që datojnë qysh në periudhën e qeverisjes së Ismail Qemalit deri në ditët tona. Janë shtypur mbi to koka heronjsh, mbretërish, rilindësish, deri te simbolet e socrealizmit, si fshatarë me duaj gruri në krahë, me kazma e lopata, partizanë me pushkë në krahë, minatorë, traktorë, e deri në ditët tona me portretet e heroit kombëtar, Skënderbeut, Ismail Qemalit, Pjetër Bogdanit, apo monumente kulture etj.
monedha_pavaresia_200_leke

Tri monedhat e reja, prerë nga Banka e Shqipërisë me rastin e 100-vjetorit

monedha_pavaresi_100_leke

Tri monedhat e reja, prerë nga Banka e Shqipërisë me rastin e 100-vjetorit

monedha_pavaresia_50_leke

Tri monedhat e reja, prerë nga Banka e Shqipërisë me rastin e 100-vjetorit

Tri monedhat e reja, prerë nga Banka e Shqipërisë me rastin e 100-vjetoritTri monedhat e reja, prerë nga Banka e Shqipërisë me rastin e 100-vjetoritTri monedhat e reja, prerë nga Banka e Shqipërisë me rastin e 100-vjetorit
Prerjet përkujtimore Gjatë kësaj ekspozite u prezantua edhe seria e monedhave përk-ujtimore me tematikë “100-vjetori i shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë”, që Banka e Shqipërisë ka emetuar me këtë rast. Seria përbëhet prej tri monedhash: Monedhë ari 200 lekë, në pamjen kryesore të së cilës është vendosur shqiponja dykrenore e flamurit, dhe nën të është shkruar vlera emërore 200 lekë. Në pamjen e pasme është vendosur portreti i Ismail Qemalit, ndërsa poshtë portretit është shkruar emri i tij. Një tjetër monedhë është ajo prej argjendi 100 lekë. Në pamjen kryesore të monedhës është vendosur shqiponja dykrenore e flamurit, ndërsa në pjesën e pasme monedha ndahet në dy rrathë. Në pjesën qendrore të saj ka të vendosur Aktin e Pavarësisë. Në rrethin e dytë shkruhet “Shqipëri-Albania 2012″ dhe “Akti i Shpalljes së Pavarësisë”. Monedha e tretë është me metal të thjeshtë dhe me vlerën 50 lekë. Në pamjen kryesore të monedhës është vendosur sërish shqiponja dykrenore, ndërsa në pjesën e pasme zë vend skulptura simbolike me dy duar të bashkuara fort me njëra-tjetrën. Gjithashtu, në kuadër të këtij përvjetori, është shtypur dhe medalioni i Bankës së Shqipërisë “100-vjetori i Shpalljes së Pavarësisë”. Medalioni paraqet një stilizim të shqiponjës dykrenore, në krahët e së cilës valëvitet flamuri shqiptar që mban të shkruar vitet 1912-2012. Kjo është ekspozita e gjashtë që Banka e Shqipërisë organizon në kuadër të festimeve të 100-vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë. Ekspozita e parë u zhvillua në qytetin e Beratit, për të vijuar më pas në qytetin e Gjirokastrës, Korçës, Elbasanit e Shkodrës. Ekspozita e fundit do të zhvillohet në qytetin e flamurit në Vlorë, në muajin nëntor.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

2 Komente per “Monedha shqiptare në 100 vjet pavarësi”

 1. te bukura

 2. ku mund ti gjejme dhe me cfare cmimi.. nqs dikush mund te ndihmoje

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy