GRAZIA
Home » Kronike » Trafik droge me autobotin e naftës, bllokohet një ton

Trafik droge me autobotin e naftës, bllokohet një ton

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian

Çantat me drogë të bllokuara në autobotin e naftës

Zbulohet 1 ton drogë në autobotin e karburantit. Duke menduar se era e naftës do të zhdukte dyshimet për praninë e marijuanës, ishte synuar mbrëmë trafikimi i sasisë së madhe drejt Greqisë. Mbrëmjen e djeshme, Policia Kufitare në Kakavijë bllokoi mjetin e nisur nga Kruja, për llogari të firmës “Laerti Trans”. Pas informacionit për transportin drejt shtetit grek të sasisë së madhe të drogës, u organizua kontrolli i imtësishëm. Rezultati ishte befasues, pasi më parë nuk ishte zbuluar në një rast të vetëm trafikimi i mbetur në tentativë i 1 ton kanabisi nëpërmjet pikës kufitare të Kakavijës. Autoboti që i përket shoqërisë “Laerti-Trans”, tip “Scania”, me targa AA 216 EU, duhej të ishte i mbushur me karburant, mirëpo depozita e tij e vetme ka qenë më se e përshtatshme për të trafikuar një sasi të konsiderueshme droge drejt Greqisë. Vlerësohet në 1 ton, marijuana e cila është diktuar në momentet e fundit nga ana e Policisë Kufitare në depozitën e botit, i cili sipas të dhënave fillestare nga terreni, kishte mbërritur nga Kruja për në Kakavijë. Gjithçka ka ndodhur në orën 20:1o, kur kontrollorët e Policisë Kufitare, të ndihmuar nga qeni nuhatës, zbuluan sasinë narkotike, e cila konsiderohet si më e madhja e kapur vitet e fundit në nyjën më të madhe kufitare në Jug të vendit. Drejtuesi i autobotit, 31-vjeçari Olsi Berhami, ka shfaqur shenja frike gjatë momentit kur Policia Kufitare ka kërkuar kontroll fizik të automjetit dhe në momentin kur i është kërkuar kontroll i depozitës së karburantit, ka insistuar të ndalonte kontrollin. Ky veprim shtoi më tepër dyshimet te policët e turnit në Kakavijë, të cilët vendosën të vijonin kontrollin falë edhe ndihmesës së qenit nuhatës. Forcat policore janë befasuar për lëndën narkotike të gjendur në brendësi të depozitës së karburantit, pasi ka qenë një guxim i jashtëzakonshëm trafikimi i kësaj sasie të stërmadhe marijuane drejt Greqisë. Sipas të dhënave të para të Policisë, e cila deri në mesnatë ishte duke kryer veprimet, lënda narkotike ishte ndarë në 300 pako dhe ka qenë e fshehur në katër dhomat e brendshme të autobotit. Në shumicën e rasteve, pakot kishin peshë mbi 20 kg, por ka pasur edhe me peshë më të vogël. Një procedurë ligjore për paraburgimin e drejtuesit të automjetit tashmë ka nisur, ndërsa provat materiale i kaluan Prokurorisë së Krimeve të Rënda Tiranë për hetime të mëtejshme. Ky është rast i parë gjatë këtij viti, që Policia Kufitare, në bashkëpunim me atë Rajonale të Gjirokastrës, sekuestron një sasi kaq të madhe marijuane pranë kufirit shqiptaro-grek. Nuk dihet nëse origjina e drogës është Lazarati apo ndonjë zonë tjetër e Shqipërisë që njihet për kultivimin e bimëve narkotike. Pritet që pas marrjes në pyetje të drejtuesit të mjetit të zbulohen dhe personat e tjerë të fshehur pas këtij trafikimi në vlera të jashtëzakonshme. Dyshohet se pas kalimit në Greqi, droga mund të transportohet me lehtësi të madhe drejt vendeve të tjera të Bashkimit Europian. Precedentët Dy muajt e kaluar kanë shënuar njëri pas tjetrit bllokimin e sasive më të mëdha të viteve të fundit të drogës. Në muajin gusht, në afërsi të Karaburunit u zbulua e gatshme për t’u transportuar drejt shteteve fqinje një sasi prej 1 tonësh kanabis. Ndërsa në shtator, në Portin e Durrësit u sekuestrua në një maune që transportonte gurë dekorativë një tjetër sasi droge prej 1 ton. Fillimisht u arrestua shoferi, por më tej ai u la i lirë pasi u identifikua si pronari i mallit një tjetër person.
Dalin nga lazarati, kapen 182 kg kanabis Policia e Gjirokastrës bllokon në një ditë 182 kg marijuanë të dala nga Lazarati. Sasia më e madhe, ajo prej 170 kg u kap në tentativë për ta kaluar drejt Greqisë, falë operacionit “Vjeshta”. Droga po transportohej me një fuoristradë me targa britanike. Pak kohë pas ndjekjes, policia gjeti mjetin e  braktisur, ndërsa u ndalua 33-vjeçari Aris Lulo, 33 vjeç nga Gjirokastra, të cilit iu gjetën në xhep çelësat e makinës. Policia shoqëroi dhe një 28-vjeçar nga Lazarati, i dyshuar se po kontrollonte zonën ku do të kalonte droga, por për mungesë provash u la i lirë. Pak orë më vonë u arrestua 30-vjeçari Astrit Gjoni, po nga Gjirokastra, i cili në gomën rezervë dhe në impiantin e gazit të makinës kishte fshehur 12 kg marijuanë.       p.n
GJIROKASTER/ PIRO NASE

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy