GRAZIA
Home » Kronike » Fekondimi “In vitro” do të kryhet edhe në spitalet publike

Fekondimi “In vitro” do të kryhet edhe në spitalet publike

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian
Dje aktiviteti, Rubena Moisiu: Për 8 vjet e kanë kërkuar 33 304 çifte. Tavo: Rreth 12% e çifteve, probleme me riprodhimin. Zyrtarisht, 12% e çifteve në Shqipëri e kanë të pamundur të sjellin në jetë një fëmijë në rrugë natyrale. Mjekët specialistë raportojnë se shifrat mund të jenë edhe më të larta, deri në 15%. Riprodhimi i asistuar, ose siç e njohim të gjithë, in vitro, ka ardhur duke u shtuar nga viti 2002, kur për herë të parë ligji lejoi kryerjen e tij në vend. Për 8 vjet numërohen rreth 1000 nëna, të cilat kanë sjellë në jetë fëmijët e tyre nëpërmjet kësaj metode. Por, në ndryshim nga vendet e tjera të Europës e rajonit, te ne fekondimi in vitro kryhet vetëm në klinikat private. Çiftet paguajnë 100% të kostos, e cila arrin deri në 7000 euro. Në maternitetet publike nuk ofrohet. Kjo praktikë pritet të ndryshojë, duke u afruar mundësinë të gjitha çifteve që paguajnë sigurime shëndetësore që t’u mbulohet minimalisht ndjekja spitalore. Materniteti “Koço Glio-zheni”, me mbështetje të Komunitetit Europian, ka iniciuar një projekt që do të përcaktojnë mënyrat dhe pajisjet që duhen për të ofruar fekondimin in vitro në sistemin publik. Ky ishte qëllimi i konferencës së djeshme “Fertiliteti i ndihmuar medikalisht”, ku merrnin pjesë përfaqësues të institucioneve shëndetësore nga 6 vende të rajonit. Në këto vende, metoda e fertilitetit të asistuar aplikohet prej vitesh në maternitetet publike. Konferencën e përshëndeti edhe ministri i Shëndetësisë, Vangjel Tavo. “Fekondimi artificial në vendin tonë kryhet aktualisht në klinika private, ku ofrohet në bashkëpunim me mjekë shqiptarë dhe të huaj. Në sistemin publik kjo metodë e re mungon. Ministria e Shëndetësisë, në planin strategjik për shëndetin riprodhues për vitet 2010-2015, parashikon objektiva për adresimin e fertilitetit”, tha Tavo. Drejtoresha e Maternitetit “Koço Gliozheni”, Rubena Moisiu, theksoi se ka ardhur koha që strukturat publike t’u ofrojnë çifteve mundësinë e marrjes së shërbimit dhe rimbursimin e tij. “Në shkallë kombëtare ende nuk ka shifra të sakta për normën e infertilitetit. Megjithatë, në Tiranë numërohen nga viti 2004-2012 rreth 33 304 kërkesa nga çifte që nuk kanë mundësi të sjellin në jetë në mënyrë natyrale një fëmijë”, tha Moisu. Ajo shtoi se në 8 vjet, rreth 497 nëna, të cilat kanë kryer riprodhim të asistuar në klinikat private, sjelljen në jetë të fëmijës e kanë bërë në maternitetin “Koço Gliozheni”. “Në maternitetin tonë përdoret ekzaminimi i plotë për shëndetin riprodhues, konsultimi riprodhues dhe edukimi i çifteve mbi familjen dhe planifikimin familjar për çiftet jopjellore”, tha Moisu.
Shifrat 1000 bebe me fekondim të asistuar 33.304 kërkesa nga çiftet në 8 vjet 497 nëna kanë lindur te “Koço Gliozheni” 7000 euro kushton riprodhimi i asistuar 2 spitale private ofrojnë shërbimin 3-4 klinika private ofrojnë shërbimin
Ku jepet shërbimi në Shqipëri Aktualisht metoda e riprodhimit të asistuar në vendin tonë jepet në dy spitale private dhe në 3-4 klinika private. Me ligjin e ri “Për transplantimin e indeve të qelizave dhe organeve”, fekondimi “in vitro” duhet të kryhet vetëm në spitale. Në jo pak raste, çiftet janë detyruar të paguajnë disa herë shumën e përcaktuar për këtë metodë trajtimi, pasi tentativa e parë ka dështuar. Atyre u duhet të marrin përsipër riskun që në fillim, pasi klinikat private e kanë të vendosur si kusht që asnjë qindarkë nuk kthehet mbrapsht. Çfarë është fekondimi in vitro Fekondimi in vitro është një nga teknikat e fekondimit të asistuar, që i vjen në ndihmë çifteve infertile për të konceptuar, kur teknikat e tjera kanë dështuar ose nuk mund të realizohen. In vitro do të shqipërohej në xham, fjalë për fjalë nga latinishtja dhe nënkupton bashkimin e qelizës riprodhuese femërore (ovociti) me qelizën riprodhuese mashkullore (spermatozoidi) jashtë organizmit, pra në laborator, ose në epruvete, siç mund të jetë më e thjeshtë të imagjinohet. ZIRINA LLAMBRO

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS

Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy