GRAZIA
Home » Panorama Plus » Bledar Laço: “100 vjet muzikë” sjell 200 këngët më të famshme shqiptare

Bledar Laço: “100 vjet muzikë” sjell 200 këngët më të famshme shqiptare

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian
Spektakli ku do të prezantohen këngët më të famshme shqiptare por edhe muzika e një shekulli, siç janë kolonat zanore të filmave, deri te krijimtaria e autorëve më të famshëm shqiptarë, nis sot në “Tv Klan”.  Boshtin e spektaklit “100 vjet muzikë” do e përbëjnë  këngët më të famshme, më të kënduarat, ndërsa bëhet fjalë për fillimet e muzikës së kultivuar me repertorin e korit “Lira” të Korçës, me kompozimet e Thoma Nasit, Spiro Ilos, e më pas autorëve të jareve shkodrane që nga Paloke Kurti, Ramadan Sokoli, për të mbërritur deri në ditët tona. Për show-n e realizuar nga Pandi Laço, Adi Hila e Bledi Laço, regjisori Bledi jep një intervistë për “Panorama Plus”, ku zbulon detajet e 14 javëve muzikë në ekran. Ç’mund të na zbulosh rreth spektaklit “100 vjet muzike”, që nis sot shfaqjen “live” në ekranin e “TV Klan”? Cila është muzika e përzgjedhur, sa histori nga Shqipëria do të vijë përmes muzikës? “100 vjet muzikë” është një projekt që besojmë se do të gërshetohet me të gjithë kolanën e aktiviteteve të larmishme e të panumërta për jubileun e madh. Sigurisht që nga pikëpamja strukturore e programit, ne nuk do të përpiqemi te sjellim histori të Shqipërisë, por vetëm atë nektar muzikor që ka shoqëruar kombin në këta 100 vjet të shtetit të pavarur. Pra, krijimtarinë tipike që vjen nga koha e shpalljes së Pavarësisë, ndoshta dhe më herët e mbërrin deri në ditët tona. Cili është repertori i zgjedhur dhe artistët që do të jenë pjesë e këtij “show”? Programi është ideuar si një tablo, bazuar në zhanret e muzikës dhe tematikën e saj, ndërkohë që mund të zbuloj deri tani grupin “The Spirit Voice”, që ribashkohen pas 15 vitesh ne këtë spektakël,  Eda Zari që vjen nga Gjermania, Eli Fara e Pirro Çako, një grup këngëtarësh arbëreshë të Italisë etj. Sa këngë do këndohen në javët e “100 vjet muzikë”, dhe sa këngëtarë janë të gjithë në këtë spektakël 14- javor? Çdo natë do të ketë boshtin e saj, dhe në varësi të tij kuptohet që ndërthuren edhe  krijimet e përzgjedhura, që në total me siguri do e kalojnë shifrën e 200 materialeve të riformatuara e punuara me kujdes nga orkestruesit, kompozitorët, e gjithë bashkëpunëtorët tanë. Si do vijnë këngët në kohë,  Pandi Laço do të moderojë vetëm apo me ndonjë partnere? Puna ka kohë që ka nisur dhe për të po punojnë emrat më të spikatur të muzikës sonë për momentin, nga të gjitha anët e Shqipërisë e Kosovës, po edhe të diasporës apo arbëreshëve të Italisë. Pandi do të jetë vetëm në skenë për të përçuar e moderuar ato që ne kemi menduar e duam t’i  transmetojmë publikut. Do të doja të ishim disa hapa më përpara në rrjedhën e atyre, që kemi arritur të realizojmë deri tani. Do të jepen çmime, do të ndahen trofe? Jo. Ne nuk mund të ndërmarrim absolutisht një nismë të tillë për të vlerësuar me çmime atë pjesë lapidare të krijimtarisë muzikore. Këtë premio të madhe për plejadën e artistëve kompozitorëve, poetëve dhe të gjithëve që kanë dhënë shpirtin e mendjen në këtë monument muzikor 100-vjeçar e ka dhënë koha dhe populli, që i ka bërë të tijat dhe i mban si thesar të çmuar. Detyra e këtyre lloj programesh është të ndërtojnë një raport tjetër të kësaj trashëgimie me ata që vijnë pas.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy