GRAZIA
Home » Panorama Plus » Agron Llakaj: Si do vijnë në “Al Pazar” Edi Rama dhe Sali Berisha

Agron Llakaj: Si do vijnë në “Al Pazar” Edi Rama dhe Sali Berisha

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian
“Jeta jonë s’është Pazar, por në Pazar gjejmë të vërtetën”. Eshtë kjo shakaja e kripur që do të bëhet sot në premirën e show-t të parë televiziv “Al Pazar”, që nis në mbrëmje në ekranin e “Vizion Plus”. Agron Llakaj rikthehet pas dy vitesh në rolin e moderatorit të humorit, ku si showman i një “pazari televiziv” do të dëshmojë se shakaja nuk është më gjysma e së vërtetës, por është një e vërtetë e gjysmë, ndërsa bëhet fjalë për pazarin “alla shqiptar”, ku shiten që nga kasetat me muzikë tallava e deri tek votat e politikanëve para zgjedhjeve. Llakaj është i zoti i shtëpisë që pret e përcjell njerëz dhe ngjarje, në 1 orë e 15 minuta spektakël ku do të bëhet humor 100 për qind shqiptar. “Al Pazar”, një shfaqje nga Agron Llakaj, ku në bosht është loja, shakaja e kripur dhe e zgjuar me realitetin tonë. Pse kjo ironi për Shqipërinë? Tani kuptohet që qëndrimi ynë këtu në “Al Pazar” është për të demonstruar Shqipërinë reale në aspektin tonë komik dhe satirik. Moderatori, pra unë, është personazhi që lidh këtë realitet komik nëpërmjet komenteve të shkurtra me humor dhe të qëlluara. Pa dyshim që ne s’kemi marrë përsipër të rregullojmë Shqipërinë me këtë “show”, por thjesht mbajmë qëndrimin tonë artistik dhe me humor. “Al Pazar” ka himnin e tij, cili është vargu më pikant? “Kështu ka qenë dhe kështu do të jetë…”. Si është ndërtuar show, si do të përzihen shakaja me të vërtetën? “Al Pazar” është ndërtuar në katër shtylla kryesore. Pjesë e spektaklit janë monitorimet televizive, rubrika “Zëri i popullit” (Vox Pop), një telenovelë ku trajtohet fati i grekëve në këtë krizë ekonomike, me idenë që “historia është një portokall që rrotullohet”, dhe asnjëherë nuk duhet të tallemi me fatin apo fatkeqësinë e tjetrit. Është këndi i artistit që ka bërë histori në humorin apo kulturën shqiptare, rubrika e të rinjve që provojnë talentin e tyre publikisht etj. Pra, gjithë Shqipëria vjen në Pazar. Ndërkohë, në rolin e policit shfaqet aktori Behar Mera, dhe në rolin e Vajzës bukuroshe, Rudina Dembacaj. Përse zgjodhe këta aktorë për “show-n” tënd?    Në fakt, Beharin e kam kërkuar si bashkëpunëtor që para një viti, kur ideova këtë spektakël. Ndërsa Rudina Dembacaj e shfaqur në  “Portokalli”, ma shprehu vetë dëshirën të bëhet pjesë e “Al Pazar”. Në këtë show luan një trupë prej gjashtë aktorësh. Sa të pranishëm do të jenë politikanët në Pazarin tuaj, dhe cilët politikanë do të imitohen konkretisht? Patjetër që dhe poltikanët do të kalojnë në këtë Pazar. Sali Berisha, Edi Rama, Lulzim Basha dhe Jozefina Topalli do të jenë pjesë e spektaklit nëpërmjet imitimit. Altin Marku, është djali që do të imitojë Edi Ramën. Pse keni menduar të sillni vetëm këta katër politikanë, dhe jo të tjerë? Unë s’kam hapur ndonjë tender politikanësh për këtë Pazar (qesh), por gjithsesi mbetet një derë e hapur dhe për figura të tjera. Ndërkohë gjatë provave gjenerale ju pamë për herë të parë në rolin e gazetarit, ndërsa intervistonit aktoren e humorit shkodran, Zyliha Miloti. Si ndihesh në këtë pozicion? Po e vërtetë që Zyliha Miloti është e ftuara e parë në këndin e personazheve specialë, e cila përveç humorit të saj special, do të shfaqet sot në mbrëmje e veshur me minifund. Dhe në fund cila do jetë shprehja që do e dëgjojmë shpesh nga java në javë? “Ngado që të shkosh, këtu do kalosh”, fjala është për Pazarin.
“Al Pazar”: Ja si shkruhen emrat e dyqaneve Skenografia e këtij Pazari shpreh thelbin e tij, të gërshetuar me kërkesat e një fotografie televizive, ku çdokush në kohën që e ndjek Pazarin, ta ndiejë veten brenda tij. Në këtë vend një në katër femra është këngëtare, Agron Llakaj ka ndërtuar një “Pazar alla shqiptar” televiziv, që qëndron i hapur 24 orë në 24. Rroba firmato “Gjorgjo Armani”, Sufllaqe tezja, universitet me kontratë me Sigurimet Shoqërore, Di-Gej, tallava-dasma, orkestra që jepet me qira, studio ku bëhen Tatu-AZh, dhe postera politikanësh ngjitur aty-këtu. Të gjitha të sjella si një ironi deri në sarkazëm për këtë realitet shqiptar, që më shumë sesa një qytet funksinon si një Pazar, ku shihen e blihen nga kafshët shtëpiake deri dhe votat.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy