GRAZIA
Home » Ekonomi » CEZ: Gjobat e kanë vështirësuar importin

CEZ: Gjobat e kanë vështirësuar importin

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian

Zyrat Qendrore të CEZ

Gjobat që janë vendosur nga Drejtoria e Tatimeve dhe më pas nga Enti Rregullator i Energjisë, e kanë bërë të pamundur që të gjenden mundësitë financiare për import të energjisë. Ka qenë ky argumenti që kanë paraqitur përfaqësues të CEZ-it, që vjen fill pas vendimit të marrë dje në Këshillin e Ministrave për t’i lënë KESH-it atributet e importit, por CEZ-it pagesat e faturave. Kështu, kompania “CEZ” bën me dije se ky vit ka qenë i shoqëruar me importe të mëdha, të cilat i kanë kushtuar kompanisë duke filluar nga janari në gusht. “Nga fillimi i këtij viti deri më muajin gusht, CEZ Shpërndarje ka importuar 1.6 twh, më shumë se 1.3 tëh të aprovuara nga ERE për gjithë vitin 2012. Pjesa më e madhe e energjisë së importuar nga CEZ Shpërndarje për periudhën shkurt-prill, gjatë një periudhe kur niveli i Fierzës ishte më afër pikës së vdekjes dhe çmimet e energjisë ishin të larta. Ky import i lartë mundësoi një furnizim normal dhe pa ndërprerje me energji për klientët tanë”, shprehet kompania “CEZ Shpërndarje”. Ndërkaq, sipas kësaj të fundit, vendosja e gjobave e ka vështirësuar akoma më shumë gjendjen. “Situata u përkeqësua edhe më tej nga gjobat tashmë publike të lëshuara nga Drejtoria e Përgjithshme e Taksave dhe Enti Rregullator i Energjisë. Për shkak të arsyeve të sipërpërmendura, garantimi i importeve është bërë gati i pamundur. Për më tepër, pagesa e kryer nga CEZ Shpërndarje për të mundësuar apelimin e gjobës së vendosur nga Drejtoria e Përgjithshme e Taksave korrespondon me shumën e nevojitur për të blerë energji në një muaj me kërkesë të lartë importi”, shprehen përfaqësues të kompanisë. Sipas këtyre të fundit, fondet që kanë shkuar për gjoba ishin të destinuara për blerje energjie, por pas situatës së krijuar ato u përdorën për të paguar gjobën e vendosur nga Drejtoria e Përgjithshme e Taksave. Gjithsesi, CEZ bën me dije se gjatë kësaj kohe është përdorur çdo mjet financiar i disponueshëm dhe do të vijojë të përdoret për të siguruar energji edhe përmes importit. Ky vendim i qeverisë vjen vetëm një ditë pas deklaratës së ministrit të Financave, që paratë e taksapaguesve nuk do të përdoren për asnjë moment për blerje të energjisë dhe se këto janë shpenzime që qeveria nuk i njeh si të sajat. Për këtë arsye, duket se faturat do të jenë në ngarkim të CEZ-it.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy