GRAZIA
Home » Argument » Papa i Vatikanit, mbështetje për dekretin e shkishërimit

Papa i Vatikanit, mbështetje për dekretin e shkishërimit

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Papa Benedikti XVI (majtas) arkipeshkvët Anxhelo Masafra dhe Luçiano Avgustini

Papa Benedikti XVI: Gjakmarrja, plagë që s’duhet të bashkëjetojë me ju. Papa i Vatikanit, mbështetje për dekretin e shkishërimit. Letër arqipeshkëve të Shkodrës: Mbroni çdo jetë njerëzore. Papa i Vatikanit përshëndet dekretin e Kishës Katolike në Shqipëri për parandalimin e vrasjeve.  Me anë të një letre të sjellë në Shkodër nëpërmjet të dërguarit të tij, Papa Benedikti XVI theksoi se shkishërimi është një ndër masat për të ndaluar gjakderdhjen. Dy javë pas hyrjes në fuqi të dekretit të Kishës Katolike për shkishërimin e atyre personave që kryejnë vrasje apo marrin gjak, përmes një letre drejtuar Arqipeshkvisë së Shkodrës, Lezhës dhe Sapës, Papa Benedikti XVI përshëndet vendimin e marrë. Letra është lexuar për besimtarët e krishterë nga famullitari i Shkodrës, dom Gjovalin Sukaj, gjatë inaugurimit të kishës së re në fshatin Nënshat, ku merrte pjesë edhe i dërguari i Papës, eminenca e tij, kardinal Santos Abril Y Castello. (Artikullin e plotë e lexoni në numrin e sotëm të gazetës Panorama)

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

6 Komente per “Papa i Vatikanit, mbështetje për dekretin e shkishërimit”

 1. Dhe kisha i drejtohet drejtsis për pa qartësi.

 2. Gjakmarrja mjet primitiv.Me te drejte thote Papa i Vatikanit:Te mbrohen jetet e njerzve,Njeriu,njehere vjen ne jete dhe duhet ta jetoje.Mire apo keq.Vakumi qe u krijua per 50 vjet duke u bere ateiste,natyrisht la pasoja.Koha i sheron plaget.Dhe tani per te gjithe ato qe jane kuder mases se Kishes per c”kisherim.Ne tren.XHaxho mund te ulem ne ate vend? Eshte i zene ia priti plaku.Levizi pak ato placka se ndryshe do ti hedh.Provoje po ta mbajti.Djali i mori nder duar plackat dhe i hodhi nga dritarja.Ato nuk jane te miat klithi plaku.

 3. ne gjuhen e shqipe quhet mallkim dhe ka disa rregulla ky ligje pse, se bejne edhe ne itali ket ligje sepse nuk pyesin per kishen ketu ne itali, pse ne shqipri, po veprojne keshtu sepse njerzit ne shqipri nuk dine se qfar po ndodh ketu,
  un e kam lene kishen dhe nuk parr pjese ka 6 vite ne qofte se ju gazetar te gazetets panorama me lejoni te tregoj historine time qe kam kaluar me kishen katolike misionaret e dashurise me shkruani dhe ju qoj edhe fotegrafin time me historine qe me ka ndodhur me misionaret e dashureise nene teresa ju them pa problem,sepèse njerzit duhet ta dine mire se si funksionon ne kishe opinionin time dhe historine time nuk e harroj kurr per ato qe me ka ndodhur ju lutem te nderuar gazetar te gazetes komunikoni me mua qe te shkruani historin time

 4. Ne se thuhet “Papa ” ose ta zeme “Ati i Shenjte”, kuptohet qe vetem nje njeri e ka kete cilesim, ai qe eshte ne krye te Vatikanit. Prandaj, mendoj se s,ka nevoje per me i shtu mbrapa “i Vatikanit”.

 5. po te isha ne shqipri do te me vrisnin per sa i perket opinionit tim personal kisha katolike ne shqipri nuk eshte zoti ne toke si thon ato behet eshte nje gabim teper mekat qe nuk falet per sa i perket prifterinjeve qe vepronje me keq se ato qe vrasin edi dhe kam pare gjera te tilla poi u them veteme dy gjera pader sebastina vazhakala drejtues i misionarve te dashurise qe jan ne bushat te shkodres kan ndihmuaa persona qe nuk kan nevoje kisha e bushatit eshte perdorur shtepi prostutisioni per tre vite nga pader leo misionar i dashurise ne bushat ka ndihmuar te ndertoj edhe nje resturant ne qender te bushatit

 6. gjakmarrja si lage e shoqqerise vjen nga e kaluara zakonore qe dikure edhe te mallkuarit krere te fese…ishin nxites te ketij zakoni te eger kur kafja u je ej nen gju atyre qe nuk mundeshin te merrnin hak. Keshtu qe kjo E KEQE E MADHE nuk mund te shkulet me fryme te shejte vec se me masa konkrete nga strukturat e shtetit e te shoqerise ne teresi. ka ardhur koha qe edhe ne SHQ. te dal nje ANTON QETE I MADH SI DISA VITE TE KALUARA NE KOSOVEN E MARTIRIZUAR NGA SERBO SLLAVET ..Mesiguri kur te vije e majta ne qeverisje do te kete force dhe mundesi se dicka ne kete drejtim do bahet . Kjo duke i larguar nge drejtimi i vendit tradhetaret qaresit ,sherbetoret e te huajve grekoman e serbo sllav….

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS

Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy