GRAZIA
Home » Sport » Skandali, Kombëtarja me fanella “greke”

Skandali, Kombëtarja me fanella “greke”

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Quajeni rastësi, mangësi, mungesë serioziteti apo edhe neglizhencë nga ana e Federatës Shqiptare të Futbollit. Mund të shihet edhe si një lloj mospërfilljeje nga ana e kompanisë që prodhon dhe pajis ekipin tonë përfaqësues me uniforma (dy uniforma, një për ndeshjet në shtëpi dhe një për ato në transfertë), por është fakt se fanella që veshën futbollistët shqiptarë në ndeshjen ndaj Zvicrës mbrëmjen e së martës nuk kishte aspak lidhje jo vetëm me ngjyrat kuqezi, por as me atë çka përfaqëson në vetvete emblema e Kombëtares. U duk tejet e çuditshme, por duke qenë se luhej nën një tension dhe entuziazëm që rrallëherë (ose më mirë asnjëherë) e kemi parë përreth skuadrës sonë në ndeshjet në transfertë, askush nuk i vuri shumë rëndësi faktit se po luanim me një fanellë identike si ajo e Kombëtares së Greqisë. Të pranishmit në stadium, por edhe ata që e kanë ndjekur ndeshjen në ekran, kanë fërkuar sytë dhe në vend të ngjyrave të zakonshme, të kuqe dhe të zeza në fushën tonë, apo të bardha me mbathje të zeza dhe çorape të kuqe, kanë parë një Shqipëri të veshur të gjithën me të bardha, por me një uniformë ku spikatnin shiritat blu. Me pak fjalë, kjo uniformë nuk ishte asgjë më pak dhe asgjë më shumë sesa uniforma e dytë e përfaqësueses greke. Vërtet në Zvicër do të luanim me uniformën e dytë, jo tradicionalen, por një gjë mbetet e pashpjegueshme: çfarë përfaqësojnë shiritat blu? Uniforma e kuqezinjve në sfidën me helvetët ishte identike me atë që përdor kombëtarja greke, me të vetmin ndryshim, logon e federatës. Nuk kuptohet se përse kompania “Adidas” ka bërë një furnizim të tillë me një fanellë, e cila jo vetëm që i përket një shteti tjetër, por për më tepër nuk ka asnjë lidhje me Kombëtaren shqiptare.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

6 Komente per “Skandali, Kombëtarja me fanella “greke””

 1. Pse te luaje kombetarja kuq e zi me fanella me nuance blu…? Sepse Fedarata perveçse e korruptuar, dhe e pa afte eshte dhe e pa identitette. Klani gjysmeshqiptar (gjysma greke apo serbe s’i dihet) me Zeqora, Dukera apo te tjere po dominon hapur duke nenvleresuar mbi te gjitha ndjenjen kombetare e patriotike te shqiptareve, te popullit, te tifozeve, te femijeve me fanellat kuq e zi veshur, dhe kur, ne 100 vjetorin e Pavaresise. Nenvleresimi i kuqezise ka vite, me lobin antiVlore, antiFlamurtar, te qeverise, ministrave, federates e ndonje pseudo bisnesmeni. Te luash me fanella similgreke eshte gjeja me e ulet qe mund te sajonte, ose mos vinte re (po behem naiv) Federata jone gjysmake. Per nje vlonjat, do te ishte e pa konceptueshme fanella bardhe e blu, jo vetem e Shqiperise, por dhe e Flamurtarit. Prej viteve ’30 fanella e dyte e Flamurtarit ka qene e Bardhe, me shiritin e zi kufizuar prej dy shiratave te kuq, qe japin idene perfekte te flamurit tone, dhe kur nuk ka qene e tille ka pasur gjithnje riferiment te kuqen e te zezen. Turp o te mbaruar pseudoshqiptare te federates… p.s: Po lojtaret si e kane pranuar…?!

 2. Ore jeni ju, apo beni vete si idiote? E dini ju qe kur luhet me nje ekip tjeter qe ka uniforme me te njejten ngjyre (sic ishte rasti i ndeshjes ne fjale) repektohet zgjedhja e ekipit prites? Madje edhe Greqia nuk e ka te bardhen ngjyren e saj karakteristike – eshte thjesht ngjyre rezerve. Boll degjuam budallalleqe per cunat tane qe luanin me Zvicren (dhe sinqerisht bene shume mire), por te vazhdojme te degjojme akoma idiotlleqet e ketyre pseudopatrioteve qe me sa duket s’kane asgje me se te mburren per vete e merren me “pastertine” kombetare.

 3. Fanella te bardha mire por shiritat blu çfar simbolizojne,une pash divizen greke ne fushe,jo per nacionalizem por nuk simbolizojne asgje ato fanella…

 4. jam shume dakort me komentin tuaj

 5. Po ju more shqiptar pse spo e beni nje hetim mbi prejardhjen e Dukes ndoshta rrenjet ika grek ,se ky edhe tifozat e komtares ke dukenai perqa me deklarata katastrofale

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS

Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy