GRAZIA
Home » Lajmi i Fundit » Goditet me qese mielli makina e Kryeministrit

Goditet me qese mielli makina e Kryeministrit

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Makina e kryeministrit dhe pakot e miellit te cilat u gjuajten nga ish te perndjekurit

TIRANE- Sulmohet makina e kryeministrit, Sali Berisha. Dy persona, ish të përndjekur politik, Agim Kollçaku dhe Skënder Tufa kanë qëlluar me qese mielli makinën e kryeministrit, në momentin kur ky i fundit po hynte në sallën e Kuvendit të Shqipërisë. Policia ka shoqëruar menjëherë dy të përndjekurit, ndërsa pak më vonë ata janë lënë të lirë. Duke folur për mediat, Skënder Tufa, Kryetari i Shoqatës së ish-Burgosurve Politik, i cili është përfshirë disa here ne incidente të këtij lloji, tha se sulmi ndaj makinës së kryeministrit, ishte një akt simbolik, për ti kujtuar qeverisë gjendjen në të cilën ndodhemi. Ai tha se ky sulm, ishte shprehje e një revolte për gjendjen e mjerueshme në të cilën jemi lënë edhe pas 21 vitesh. Tufa u bëri thirrje qytetarëve shqiptarë që tu bashkohen para Parlamentit për të ngritur zërin.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

14 Komente per “Goditet me qese mielli makina e Kryeministrit”

 1. hahaha pak e ka pase e nisen qe e nisen
  ta kishin sulmu me ndonje gje tjeter…

 2. albania shqiperia

  Shume mire keni vepruar ju ish te perndjekurit politik,por por me e mira e s’mires kishte qene,ata miell me ja hedh atyre qe ja u humben jeten burgjeve te diktatures,bijte e te cilve po ju mashtrojne me disa kocka dhe po ju versulin ndaj atyre qe ju hoqen prangat,dhe ja u sollen lirine,dhe tani kam nje pyetje per ju,
  a mund te me tregoni se sa eshte vlera monetare e jetes tuaj e kaluar burgjeve te diktatures,per sa para ju e shisni jeten qe ja u moren keta pushtetare te PPSH,dhe tani bijte e tyre? sepse jemi shum e te sinqerte qe keni vuajtur shume denime te pameritueme,por nese ata ju kalben burgjeve,saliu spo ju a jep leket,per shume e shum aresye,por te pakten ju len ne punen tuaj,prandaj mundohuni te jeni pak me te permbajtur,sepse nese mendoni se ju perkrahin,apo ju shperblejne per vuajtjet qe vete ja u kan shkaktuar,dhe ju i ndimoni te vijne ne pushtet, Gramozi,Taulanti,Edvini,e te
  gjithe djemte e ish sekertarve te pare qe sot jane deputet te PS,dhe se ju e dini mjire se nuk arrestohej,apo dergohej ne kaampet e perqendrimit asnje familje pa firmen e sekertarit te pare te KQPPSH,dhe ju sot mendoni se keta kane nderrue lekuren? jo kurre ,dhe po ju premtoj se per kto veprime do te pendoheni sapo te vijne ne pushtet keta ish pushtetare,ish komuniste,gjithsesi qofsha une i gabuar.

 3. Tè merren masa tè menjèherèshme pèr lirimin e ish tè dènuarve politik , Turp pèr kètè qeveri rrugacèsh qè nuk ka pèrmushur akoma dèmshpèrblimin è punès nè minierat e komunizmit.

 4. Shume mire kane bere,,deri kur do tallet politika shqiptare me kete shtrese te vuajtur nder vite???
  Duhet te marrin nje mesim te mire keta politikanet tane,,,nuk i meritojne ato karrige te pushtetit,,mjeri populli cfare politikanesh kemi,,,

 5. 21vjet demokraci ,cfar keni bere ju ?apo prisni nga shteti tju jap shtepi para dhe ju te mbani statusin e te persekutuarit,ne nje far menyre te gjith dolem pa asgje nga diktatura por u munduam u cfilitem neper rruget e europes per te gjetur nje pun e nje banes dhe dokumente per te jetuar,dhe ja dolem mban, asnje qeveri nuk te jep banes dhe para ,punohet dhe fitohen,nuk mund te jetosh gjith jeten ne nje shtepi qe ste takon ty.po ju doni prap enverin tia u shtypi koken se ashtu u mesuat ju

 6. Mendoj se qeveria duhet te kete programe te veçanta per ish te burgosurit politik. Nuk duhet harruar se nje pjese tyre dolen ne moshe te thyer nga burgjet, Te gjithe dolen te semure dhe te pafuqiqshem per ta perballuar trysnine qe solli ekonomia e tregut ne vend. Te mbetur pa shkolla, pa zanate, pa mbeshtetje ekonomike, shumica e tyre bejne nje jete te mjere. Do ishte e mira qe qeveria te bente statistika dhe te interesohej posaçerisht per kta persona per punesimin, shkollimin dhenien e zanateve, dhenien e kredive pa interes per hapje biznesesh, apo blerejen e banesave etj. Kto jane gjera konkrete te cilat do ishin nje ndihme e madhe per ish te denuarit politik. Nderkoh qe ish te denuarit ne vend qe te gjuajn me thas mielli duhet tja bejne te qarte qverise se çfare ata kerkojne dhe çfare kane nevoje per ta patur te lehte te integrohen dhe te kene nje jete normale si nga pikpamja ekonomike, ashtu edhe ajo sociale e shoqerore. Qeveria u ka dhene sa ka mundur para si demshperblim, por duke qene ne gjendje te mjere, dhe ne mungese te projekteve te posaçme per ta, ata i kane shpenzuar parat e mara per buk, duke mbetur pas njefar kohe perseri ne te njejten gjendje. Pra e mira e te mirave do te ishte ( veç demshperblimit), punesimi i tyre, ose dhenie e pensioneve te posaçme per ata qe jane ne moshen e pensionit.

 7. Në BE.,ndodh me tort.

 8. malok me dhi dje- tirons sot

  Patjeter qe do ja kene hedhur per ti zbardhur faqen Baces ne shenje mirenjohje meqe edhe Baca ia ka zbardh faqen Shqiperise dhe shqiptareve me sistemin me te sukseshem ne bote,,,ju punoni per mue ndersa une per vete,zoti u dhente shqiptareve endrra te bukura,hallal per kurajen.

 9. Shume mire ja keni bere,ta dije mire se nuk ka per vete shtresen e te perndjekurve politik,si dhe gjithe popullin .Sa per thenjen e ketij zoterise me emerin iliri ,duan enverin qe tua shtypi koken,e ke gabim zoteri se enveri eshte gjalle se ai drejton qeverine sot,eshte trashigimtari i diktatorit.Nuk e kane merituar ne ate kohe,dhe ne kte kohe te sotme ,vuajtjen nga dy regjimet si ai i enverit si ky i sales,te perndjekurit politik.Prandaj bashkohem me thirrjet dhe protestat e te perndjekurve politik per kerkesat e tyre qe tashme dihen prej kohesh cilat jane dhe seshte nevoja ti permendim

 10. Eshte interesante dhe vertete e cuditeshme se disa persona qe i takojne kategorise se te perndjekurve politike te kohes se komunizmit, behen me agresive e ndermarin veprime publike kundershtuese ndaj qeverise demokratike aktuale, pikerisht ne momentet qe opozita e majte e drejtuar nga ish ministra te diktatures e bij te funksionareve te larte te saj e forcon propoganden e saj politike ndaj qeverise duke kaluar edhe ne veprime ekstreme te dhuneshme e bllokuese te shtetit.
  I quaj plotesisht te drejta reagimet e te persekutuarve sepse edhe vete jem nje prej tyre. Por me llogjiken e ftohte me duket e cuditeshme qe keta persona te behen aleate te ish persekutuesve te tyre, ne luften elektorale per pushtet. Duke patur parasysh se diktatura komuniste persekutoi nje numur shume te madh te familjeve shqiptare, bile nje pjese goxha e madhe e tyre ishin edhe familje qe vinin nga kupola e regjimit diktatorial, nese do ti hynim hesapeve, jo ekonomia e shkateruar e Shqiperise, por edhe ekonomia e ndonje vendi teper te zhvilluar kapitalist, nuk do te ishte ne gjendje te perballonte shumen gjigande te demshperblimeve materiale te 47 viteve te diktatures. Nese behet fjale per perfaqesimin e tyre politik si nje demshperblim moral, a mund te me thote ndonjeri se cili eshte ai ish i persekutuar politik qe ka bere pjese ne qeverisjen socialiste apo qe eshte qofte edhe antar i partive te majta ?
  Nese qeveria socialiste as qe e mendoi qe te demshperblente ish te burgosurit politik e familjet e tyre te persekutuara, kjo qeveri ka bere dicka, ka evidentuar te persekutuarit e po ju jep ndonese me pikatore shperblime cdo vit. Duhet theksuar se ne mungese te hapjes se dosjeve te sigurimit dhe tjetersimit e fallsifikimit qe ju beri atyre ish sigurimi famekeq ne grahmat e fundit te diktatures, ne listat e te persekutuarve, me dokumenta te fallsifikuara jane futur edhe shume ish bashkepuntore te sigurimit.
  Ne asnje menyre nuk dua te aludoj ketu me rastin konkret e per personat e permendur, por eshte nje fakt i njohur se ndonje grupim apo shoqate e ish te perndjekurve politike, qysh ne “revolucionin bollshevik” te 97-tes u rrjeshtuan ne anen e persekutoreve.

 11. ENDE KA KOMENTUES ME NOSTALLGJI KOMUNISTE

 12. nuk e di sa vjece je moj buna po nqs e ke jetuar ate sistem duhet te jesh shum dritshkurter per ta krahasuar me kete sistem qe jetojm sot nuk ka asnje lidhje,,eshte si nata me diten,po ju militanteve te ps nuk ju pelqen kur ju kujtojm Enverin,po shyqyr zotit ajo koh iku e kurr svjen me, sot kush eshte i zoti can ne jet ,te tjeret te mbajn syt nga qeverit se per te mar kan,ska qeveri te mendoj per popullin sot sejcili duhet ti dal per zot vetes ne cdofar menyre

 13. Edhe une rjedh nga nje familje e perndjekur por kure nuk do te beja lojen e bijve te ish bllokmeneve qe as me shume e as me pak te njejten gje duan,te marin pushtetin me dhune, te krijojne prape 21 janare te tjere e per rjedhoje te pengojne integrimin e vendit.

 14. i sakt valter degjojani mesazhin ju qe po ju perdorin

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy