GRAZIA
Home » Opinion » Kur dominon injoranca

Kur dominon injoranca

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
SABA LAMA Vlen të kujtojmë shprehjen që përdor populli: “Injoranca është burimi i të gjitha të këqijave”. Natyrisht, praktika gjithnjë e ka vërtetuar këtë thënie në ç’do kohë, pra edhe në ditët e sotme. Që të dalë sa më mirë kuptimi i problematikës që diktojmë, e shoh të arsyeshme për lexuesin që fillimisht të jap shpjegimin e termit injorancë. Termi injorancë vjen nga gjuha latine in-gnarus, që do të thotë njeri që nuk di apo që i mungojnë njohuritë e mjaftueshme në një fushë apo në disa fusha të caktuara dhe, si rrjedhojë e kësaj mungese dhe e këtij formimi, i percepton problemet jetësore në mënyrë naive dhe jashtë realitetit. Pa dyshim, dukuritë injorante të njeriut që i reflekton burojnë nga padijenia e tij. Kjo ndodh te njerëzit e paformuar dhe të paarsimuar, pa nivel dhe kulturë, e si rrjedhojë e mungesës së këtij niveli dhe e kësaj kulture, ka edhe nga ata që nuk njohin normat dhe sjelljet më elementare në shoqëri. Sigurisht, këta elementë, sipas formimit, kulturës dhe arsimimit që kanë, janë të niveleve të ndryshme e duke qenë të tillë, bëhen problem për shoqërinë në shumë aspekte. E keqja është se disa nuk e kuptojnë, ose disa nuk duan ta dinë se i mungon niveli dhe kultura. Ajo që dua të nënvizoj në kuadrin e problematikës që diktojmë është se në masën e elementëve injorantë që përjeton shoqëria shqiptare për momentin, është se reflektimin e injorancës sipas niveleve po krijon shumë probleme lidhur me zhvillimet që presim. Dikush edhe mund të thotë se elementët injorantë janë prezentë kurdoherë në shoqëri, pasi e gjithë shoqëria nuk mund të jetë me të njëjtin nivel. Natyrisht, kjo është e pranueshme dhe e pamohueshme, por mendoj se e keqja e reflektimit të kësaj dukurie te ne ka të veçantat e saj. Së pari, prania e tyre është në përmasa të ndjeshme. Së dyti, të tillë elementë po shfaqen edhe në poste e pozicione drejtuese. Madje disa prej tyre, duke përfituar nga situata e përjetuar, me rrugë abuzive janë bërë edhe pronarë. Pra janë pasuruar pa e merituar dhe me rrugë të padrejta. Natyrisht, kjo dukuri me dimensionin që ka marrë, mendoj se është rrjedhojë e prurjeve të kohës dhe e zhvillimeve jonormale që ndodhin në vendin tonë gjatë tranzicionit të përjetuar. Po cilat janë të këqijat që po na sjell prania e kësaj mase elementësh injorantë? Po t’i ndjekim me vëmendje zhvillimet e kohës dhe dukuritë kriminale që përjetojmë, mendoj se disa prej këtyre dukurive janë rrjedhojë edhe nga prania e këtyre elementëve. Jo të pakta janë rastet që aktorë të kryerjes së dukurive kriminale apo të akteve të tjera të shëmtuara dhe jashtë normave njerëzore kanë qenë elementë nga masa e injorancës së përjetuar. Gjithashtu, prezenca e këtyre elementëve në jetën e përditshme reflekton në: a. Fjalorin banal që përdorin gjatë komunikimit, të folurit me zë të lartë në rrugë e mjedise sociale, në lëvizjen e makinave që kanë në përdorim duke shkelur normat dhe rregullat e qarkullimit, që pa dyshim tërheqin vëmendjen e njerëzve e të tjera dukuri të papranueshme. b. Konflikte shqetësuese në raportet me të tjerët, deri në akte të rënda kriminale, si rrjedhojë e mungesës së formimit dhe nivelit kulturor, e ndjenjës së madhështisë dhe e superioritetit ndaj të tjerëve. Të gjithë jemi dëshmitarë edhe për këtë realitet nisur nga zhvillimet e ndodhura. c. Të shkelurit e ligjeve, normave dhe rregullave shoqërore. Praktika gjithnjë po tregon se janë pikërisht këta elementë më të prirët dhe më të predispozuarit në këtë drejtim. Prania e elementëve injorantë edhe në poste drejtuese për arsye të rrethanave të ndryshme dhe zhvillimeve të kohës, po prezanton nga ata mënyra drejtimi me gjuhën e dhunës, arrogancës dhe prepotencës, duke shfrytëzuar pozicionin dhe pushtetin që kanë, dhe jo me gjuhën e profesionalizmit dhe të arsyes. Pa dyshim, prania e tyre me të tilla praktika po pengon ndjeshëm edhe mbarëvajtjen e punës aty ku punojnë dhe drejtojnë. Së fundi dua të nënvizoj se prania e elementëve injorantë me pasojat që po na sjellin në jetën e përditshme, duhet parë si një shqetësim dhe problem serioz për të gjithë shoqërinë tonë, për ta kufizuar dhe parandaluar prezencën e tyre, aq më tepër se ata për nga numri po shtohen nga dita në ditë. *Specialist në zyrën arsimore, Krujë

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

2 Komente per “Kur dominon injoranca”

 1. Zotni,problemin e kini kapur dhe trajtoni drejt.Ky eshte,ne te vertete,nje problem kaq i gjere dhe i shpeshte,sa jo vetem po streson pjesen me te madhe te shoqerise sone,injoranca po fiton terren cdo dite e me shume dhe ka disbalancuar ekuilibrat e vendosur me pare, por tani po familjarizohemi te gjithe e po integrohemi ne kampin e tyre,sepse pjesa derrmuese e tyre eshte me pushtet,ose e lidhur me te,eshte pasuruar me 1001 menyra te pandershme dhe i imponohet gjithe tjereve.C`mund te presesh tjeter ne nje vend ku 87% e mesuesve te te gjitha niveleve ishin mbetes ne testimin e bere se fundi nga qeveria,qe ne vitin e pare te nje fakulteti sh.me rendesi,nder 41 sudente,ne provimin e gjuh.shqipe,40 moren noten 4 dhe vetem njeri mori 5.A iu kujtohet “Fiks fare” ne nje emision per nje mesuese ne nje fshat te Tiranes,kur e pyeten per vellezerit Frasheri,pohoi se i dinte dhe e filloi me I.Qemalin.. dhe,me keq akoma,nuk dinte alfabetin e gjuhesd shqipe? Gjendja eshte teper-teper shqetsuese,por njerezit jane mpire e ngurtesuar nga varferia deri ne mjerim,nga propoganda e demagogjia shurdhuese , nga roli shkaterrues qe luan medja,nga indiferenca e drejtuesve te komuniteteve fetare,nga inegzistenca e shoqerise civile,nga eunukizmi dhe depersonalizimi i intelektualeve te vertete,e sa e sa te tjera.Njerezit e mencem,ne se kane mbetur,duhet te japin mend se si te dalim nga ky mocal qe e katandisen “profesor-doktoret”F.Nano e S.Berisha kete popull.

 2. Z. Lama
  Shkrimi juaj eshte shume i sakte,
  Faleminderit

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy