GRAZIA
Home » Aktualitet » Enti i banesave: Të pastrehët, lista me 3289 emrat që marrin kredi

Enti i banesave: Të pastrehët, lista me 3289 emrat që marrin kredi

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Lista e personave që banojnë në shtëpitë e ish-pronarëve për 24 bashki. Emrat, nga dje në bankë për kreditë me 0 për qind. Banuesit në shtëpitë e ish-pronarëve për 24 bashki. Në 24 bashki të vendit janë 3 289 persona të cilët do të përfitojnë kreditim të zbutur për blerje banese. Enti Kombëtar i Banesave, në zbatim të aktit normativ të qeverisë, miratuar pak kohë më parë, ka dorëzuar dje pranë bankës me të cilin shteti ka marrëveshje, BKT, emrat e qytetarëve që banojnë në shtëpitë e ish-pronarëve. Të gjithë këta individë përfitojnë kredi me interes zero për blerje banese dhe me një afat 30-vjeçar dhe gjithçka duhet të përfundojë brenda dy muajve. “Nga ky moment, të gjithë personat që gëzojnë statusin e të pastrehut dhe që banojnë në shtëpi të ish-pronarëve, duhet të aplikojnë pranë kësaj banke, për të përfituar kredinë për strehim. Në përputhje me aktin normativ, ata duhet që brenda datës 1 nëntor 2012 të përfundojnë procedurat e kredisë, të zgjidhin përfundimisht problemin e strehimit dhe të lirojnë banesat e ishpronarëve”, thuhet në një njoftim të Ministrisë së Punëve Publike, nën vartësinë e së cilës është dhe Enti i Banesave. Nga lista e depozituar pranë bankës, numrin më të lartë të kësaj kategorie të pastrehësh e kanë bashkitë e mëdha si ajo e kryeqytetit ku rezultojnë 908 persona apo ajo e Durrësit me 689 persona dhe Shkodra me 605. Numri i të pastrehëve që banojnë në shtëpitë e ish-pronarëve për bashkitë e tjera është më i limituar. Sakaq, nga ana e bankës emrat do të vlerësohen për përmbushjen e kushteve për dhënie kredie. Pronarët legjitimë të banesave, sikurse bëhet me dije nga MPPT-ja, duhet që të ndjekin procesin e lirimit të shtëpisë së tyre dhe në rast se ajo nuk lirohet brenda datës 1 nëntor, duhet që të njoftojnë pranë Entit. (Artikullin e plotë e lexoni në numrin e sotëm të gazetës Panorama)

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

11 Komente per “Enti i banesave: Të pastrehët, lista me 3289 emrat që marrin kredi”

 1. Sot vëndi yn po përballet me të gjitha fenomenët e pa dëshiruar .,ku vërehet (të pastrehët,të papunët,të pakulturuarit,)et,etj.Mendoj që dhe Partia Socialiste s’mund t’ju përgjigjet 100% problemeve pasi ish kryeministri Socialist z.Meta ndodhet në Mazhoranc ndaj po të kishte ndonjë zgjidhje në syrtar do ishim në dijeni.

 2. Nuk kuptoj se si Enti Kombetar i Banesave ne zbatim të aktit normativ të qeverisë, miratuar pak kohë më parë, ka dorëzuar dje pranë bankës me të cilin shteti ka marrëveshje, BKT kete liste, me emrat e qytetarëve që banojnë në shtëpitë e ish-pronarëve. Kjo liste nuk eshte aspak e studiuar dhe nuk perkon me realitetin. Aty ekzistojne emra personash qe sot per sot nuk kane asnje problem banesat ish prone. Ka raste ku nuk ekzistojne as banesat dhe problemet jane krejtesisht te zgjidhura me ndertimet qe jane bere ne ate truall. Aq me teper ka edhe emra qe nuk kane banuar asnjeher ne banesa ish prone. Natyrisht nese nuk do te studiohet me pergjegjesi edhe problemi do mbetet i pazgjidhur. Nuk me mbete mu me dhene mend per kete problem, por do te ishte me transparente qe krahas qytetit te shenohet banesa emri i pronarit dhe familjaret qe banojne ose kane banuar ne kete banese. Te jeni te sigurt qe nese ndiqen praktika te tilla transparente lista do te pergjysmohet. Atehere edhe shanset per nje kredi dinjitoze qe do tua zgjidhin problemin nevojtareve do rriten.
  Me lista te tilla qe jane publiku sot ne gazete do te perfitojne ato me te fortit qe e kane zgjigdhur me kohe kete problem.

 3. OK PA OFENDIM ????…. SI KA MUNCI QE NE NJE POPULL SI SHQIPERIA ..KU KRIZA EKONOMIKE KA HARITUR KULMIN ..SI KA MUNCI QE DEPUTET APO KRYEMINSTRI.. APO PRESIDENTI LEJON NJE LIGJ TE TILL ..SA FAMILJE JANE PA BUK ..PA ROG MUJORE ..SA FAMILJE VUAJN …PER TE BLER NJE COP BUK …DHE TI SI QEVERI I JEP LIGJEN KETIJ POPULLI TE LIROJN SHTEPIT E BANUARA PREJ 40 APO 50 VJETESH .BRAVO QEVERIA SHQIPTARE ….APO QEVERII PA SHTET SI MUND TA QUAJM …???. TE BEJN KREDI BANKARE UUUAAAAAAA SA NDIHM E MADHE …NXJERJA E KETYRE FAMILJEVE DHE LEKUJDIMI I BANKAVE ESHTE LIGJ PA TRU…..?????ME VJEN KEQ PER GJITH SHQIPTARE QE KANE MARE KETE LAJM SOT ..DHE I UROJ ALLAHU I NDIHMOFT ..SEPSE QEVERIA KA MARE FUND ..DHE SHpresoj qe mos te kthehet me viti 97 ???????????

 4. me nderim te gjitheve shqiptareve t varfeve se ato po e vuajne me shume se gjithe :(me vjen keq qe qeveria sillet keshtu dhe ne po e mbarojme durimin .eshte fundi i durimit ,ta kene parasyshe qeveria nese e bon nje gje te tille do ta qojne populling ne krim ,dhe ky per mua nuk do te jete faji i njerezve por i qeverise qeveria eshte ajo qe ben krim nese kjo do te ndolle dhe tham qe do te ndolle se te nxjerresh jashte nje person qe ka jetuar prej 40 ose 50 vitesh qe e ka mbirembajtur ate shtepi me gjakun dhe buken e gojes nuk eshte e lehte ta besh ,dhe asnje nga ato toka nuk eshte pronar i vertete po me pseodonime ..jane te lidhur qysh te kryetarja e kumonales e deri te kryetaret e bashkise…ju do pasuroheni por nuk do ta kene shume te gjate, nje dite populli do ngihet… e po shifet se une po e studjoj dhe listen edhe vendet ku ato te lirohen !!!jane te gjitha ne vende ku jane shume te mira per tu ndertuar dhe per tu pasuruar !!se kush jane ato qeveria e din shume mire ….mos ia merrni frymen ketij popull se boll jeni pasuruar por me duket se ka ardha dita si ajo fjala popullore kashata e malle ta nxen frymen……..

 5. Po mire, ja na doli ky ligji, po ja nadolen edhe emrat per kredi te zbutura..Por mendojeni pak momentin e vajtjes ne banke.Banka kerkon kushtet e saj qe te japi kredine (normale kjo)….Po eshte menduar, per keta persona qe nuk plotesojne kushtet e marrjes se kredise, psh nje cift pensionistash, nuk eshte nevoja te bejme llogari, ne te gjithe e dime, (sa jane pensionet, e te tjera me radhe).Atehere çdo te behet me ta? do te dalin ne rruge? Por , pervec kesaj katigori ka edhe te tjere, shume te varfer qe nuk i plotesojne kriteret e kredise, e per me teper ka edhe familje qe pervec varferise kan edhe nje pjestar te familjes shume te semire, e ku di une me shume…A eshte menduar çdo te behet me kete pjese te shoqerise Shqipetare?.Nuk di çte them, zoti i dhenet rruge ketij problemi.

 6. po mir per cfar emrash behet fjal sepse une si person ce ne vitin 1994 kam perfituar statusin si i pa streh sa pallate jane ndar ne shkoder pri kesaj kohe keshtu ce listat me emra i bejne si te duan kto ce te perfitosh nje shtepi ne shkoder duhet te kesh 5mi euro per nje dhom e guzhin ose 7500 euro per dy dhoma e guzhin keshtu ce perfundimin ncjerreni vet por gjithmon perpara votimeve keto te bejne me shpia me pasuri me makina e me te gjitha por gjithmon me fjal …………………………………………

 7. Mendoj se qeveria shqiptare, simbas zakonit, ndoshta ka formulime me te hedhura! Banka nuk do u jape kredi, sepse “Te Pa Strehet” nuk kane se cfare te vene si garanci etj. Por, ka edhe raste qe duheshin analizuar nje per nje nga Rajonet, Bashkia dhe Enti Kombetar i Banesave. Nje pjese e “te Pa Streheve” qe banojne jashte shtetit, duhet urgjentisht te lirojne banesat dhe jo te strehojne aty nipa me strehe… Gjithsesi duhen plotesuar kushtet simbas ligjit dhe do presim daten 1 Nentor 2012, pasta nqs qeveria Berisha do genjeje edhe kesaj rradhe, do perpiqemi t’i lirojme shtepite tona me force! Mjaft shteti ka bere te “Pa Diturin” dhe mjaft me te ashtuquajturit “Pa Strehe” te shkojne te strehohen tek te afermit e tyre gjenetike aty ku e kane edhe trungun familiar nga kane dale!

 8. Te ken TURP!!!! nuk eshte e drejte qe nje familje si ajo e imja qe ka 70 vjet qe banon ne nje shtepi ku i kemi paguar qeverise qera te dali me nje kredi fallco sa per sy e faqe ose pa gje fare nderkohe qe ne e kemi paguar e sterrpaguar shtepine 3 here gjate gjithe ketyre vite…DUHET ti shlyej Qeverija kredite per ato familje qe jane neper shtepija mbi 40 vjet.
  Pastaj kulmi shtepija ime nuk eshte as e atij pronarit qe pretendon sepse ai ka FALLCIFIKUAR tapite …keshtu do shkojme ne Europe ne? Europa ka ligje per te drejtat e njeriut…ketu po shkelen keto te drejta!!

 9. Te kene Turp eshte shume pak e su ben pershtypje . I ka verbuar harami e poshtersia e nuk shohin . Ky akt normativ eshte antikushtetues e ne kundershtim me konventen Europiane te te drejtave te njeriut , Deklaraten e nderkombetare te te drejtave dhe lirive themelore te njeriut . Po te jeni te sigurte se ky akt niormartiv nuk doli per tju kthyer pronat ishpronareve se nuk ju plasi shpirti kujt per ishpronaret apo per te persekutuarit e regjimit komunist . Ky akt eshte mjeti i fundit i pushtueseve ne ikje , per te pervetesuar pronat shteterore te cilat qellimisht nuk jau privatizuan qiramarreseve , qe i posedojne prej 70 vjetesh . Keta per turp nuk kane por keta mos e gezofshin munin e kraheve te vet , se keto qe po i marin ne keto kushte s`kan e s`kan per ti gezuar.E sa per ne europe ne do te hyjme kur tju interesoj Europes , se per kushte qe na kane krijuar , disa serb , disa Rus e disa Rumune , veshtire e kemi

 10. do ti beja nje pyetje te gjithe ishpronarve te shqiperise.para se gjithash ti
  kthejne shtepiat e shtetit qe kane marre ne kohen e komunizmit,te cilat i
  shiten dhe filluan me thane qe duam pronat tona,po ke te drejte zotni,po
  une nuk kam te drejte qe mbase 50vjetesh qe pagoj qera shtetit dhe ty
  zotni te me fali shteti nje shtepi si ta fali ai ty o me nje cmime gati 0

 11. PASTAJ TI SHOHIM MIRE GJERAT SE DHE KETO PRONAR SHTEPIASH
  I KANE O JO BORXHE SHTETIT SHQIPTAR NGA KOHA E MBRETIT

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy