GRAZIA
Home » Lajmi i Fundit » Dropull i Poshtëm, 7 fshatra pa ujë të pijshëm

Dropull i Poshtëm, 7 fshatra pa ujë të pijshëm

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Foto Ilustruese

Banorët e pjesës së sipërme të fshatrave në Komunën e Dropullit të Poshëtm, kanë mungesa të theksuara me furnizimin me ujë të pijshëm. Kjo situatë në kurriz të tyre, rëndon prej më tepër se 15 vitesh. Banorët e fshatit Frashtan rreth 15 km në jug të qytetit të Gjirokastrës, shprehen se situata është alarmante dhe askush nuk i ka marrë në konsideratë ankesat e dhjetëra familjeve. Madje sipas tyre komuna ka sugjeruar që problemit në fjalë, t’i jepet zgjidhje individuale. Vetëm një vit më parë, uji mungonte për të gjithë banorët e kësaj komune dhe shkaku në atë periudhë, ishte sistemi me ngritje mekanike që furnizonte fshatrat dhe pamundësia financiare e njësisë vendore për të përballuar faturat e energjisë elektrike për pompat që siguronin furnizimin me ujë. Por edhe ndërtimi i ujësjellësit rajonal për shtatë fshatrat e Dropullit të Poshtëm, një investim me vlerë 50 milion lekë, fonde qeveritare, i cili u inagurua me bujë nga kryeministri, Sali Berisha dy vjet më parë, vepër që konsiderohet tashmë e përfunduar, nuk ka arritur të zgjidhë përfundimisht problematikën e furnizimit me ujë të pijshëm për të gjithë banorët. Duke nisur prej lartesisë 100 metra mbi nivelin e Luginës së Drinos, banorët ose marrin ujë një herë në katër ditë, ose nuk furnizohen fare me ujë të pijshëm. Mbartja e ujit me krahë, kafshë apo mjete deri në banesa në zonën në fjalë, është bërë pjesë e rutinës së përditshme të banorëve. Më të moshuarit që nuk kanë mundësi të transportojnë ujin, jetojnë me ujin që grumbullojnë ullukët e çative në sterat e shtëpive. I  pyetur për këtë probelm kreu i Komunes së Dropullit të Poshëtm, ka mohuar që të ketë anomali rreth furnizimit me ujë të pijshëm për banorët e shtatë fshatrave. Piro Nase

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

1 Koment per “Dropull i Poshtëm, 7 fshatra pa ujë të pijshëm”

 1. Mendoj që sa herë Grekët të ekzekutojn shqiptarët duhet të bëjm të njëjtën me Grekët dhe shtete të tjera me shtetasit e tyre në vëndin tonë ,pasi ne s’na ka bër dosa.

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS

Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy