GRAZIA
Home » Aktualitet » “E rrëmbeu Nazmijen 9 ditë pas fejesës, e përdhunoi”. 18-vjeçarja vret dhunuesin

“E rrëmbeu Nazmijen 9 ditë pas fejesës, e përdhunoi”. 18-vjeçarja vret dhunuesin

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Nazmie Visha

Kanati i derës në portën e shtëpisë së Dalip Vishës në Krrabë, ku pak pas mesnate ishte futur dhunshëm Fiqiri Muça, për të dalë andej i ndjekur nga plumbat pak çaste më pas, qëndronte i hapur pasditen e djeshme. Por banorët e shtëpisë ishin “tretur”. Aty ndodhej vetëm Safete Visha, nusja e xhaxhait të Nazmije Vishës, 18-vjeçares që qëlloi me armë drejt Fiqiri Muçës duke e vrarë atë pas mesnatës së të dielës. Sipas Safetes, pjesëtarët e tjerë të familjes ishin thirrur për të dhënë shpjegime në polici në lidhje me ngjarjen. Bashkë me të ishte vetëm një i afërm i familjes. Ndonëse nuk ka qenë në banesë në momentin e ngjarjes, Safetja është në brendësi të historisë të kërcënimeve të Fiqiri Muçës ndaj bujtëses në familjen e tyre, Nazmije Visha. Sipas saj, Fiqiri Visha i kishte “nxirë jetën” Nazmijes, duke i dërguar mesazhe kërcënuese asaj dhe familjes. “Ai donte ta trafikonte Nazmijen jashtë vendit, por nuk ia arriti dot”, tha Safetja. Në rrëfimin e saj për gazetën, Safetja, tregon dhe rrëfimet e vetë Nazmijes për 11 ditët e rrëmbimit dhe e mbajtjes në pyll nga viktima e djeshme. Kur e mësuat ngjarjen? Unë nuk kam qenë prezente vetë, pasi mbrëmë isha te njerëzit e mi, që ndodhen në lagjen tjetër. Po siç na thanë, Fiqiri Muça ka ardhur mbrëmë te dera dhe ka dashur të futet me dhunë. Flitet që një makinë e ka pritur poshtë në rrugë. Kur është futur te porta është qëlluar. Ngjarja ka ndodhur rreth orës një pa dhjetë, një pa një çerek. Pesë minuta ka zgjatur kjo ngjarje. Me çfarë arme është qëlluar? Është vrarë me armë zjarri. Policia e gjeti një automatik në vendngjarje. Por nuk e di me saktësi. Në banesë ka qenë një çifte me leje, por unë vetë nuk e di, nëse është qëlluar se me çfarë arme është qëlluar. Për automatikun nuk di gjë. Prej sa kohësh jetonte në shtëpinë e gjyshërve të saj Nazmije Visha? Nazmija kishte tre muaj që rrinte këtu. Jetonte me gjyshin dhe gjyshen. Erdhi pasi disa herë e pati thirrur policia… (Vazhdimin e intervistës, historinë e plotë të 18- vjeçares, rrefimin e dëshmitarëve dhe të babait të saj e lexoni ne numrin e sotëm të gazetës, Panorama) ARMAND BAJRAMI  

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

16 Komente per ““E rrëmbeu Nazmijen 9 ditë pas fejesës, e përdhunoi”. 18-vjeçarja vret dhunuesin”

 1. i limte dora . nuke duhet te denohet , po te behet shembull per te tjeret qe keshtu ta pesojne

 2. Te lumte pushka!! Po ben vetmbrojtje mbasi ata qe duhet ta mbrojne e kane mendjen per te xhvatur Shqiperine!

 3. Vajza nuk kishte se cfare te bente se ne shqiperi nuk ka shtet ,drejtesia ligji i mbrojtjes dhe sigurise se qytetarevenuk funksionon kush te jete i zoti te mbroje veten me arme keshtu po ndodh ,apo jane te pakte ata qe ngacmojne vajzat dhe grate ,mjere ne ku jetojme kjo vajze te dale nga burgu menjehere dhe te demshperblehet se ka hequr qafe nje kriminel qe duhet te ishe ne burg jo ne gjendje te lire dhe familja e viktimes te mos justifikoje viktimen por te kerkoje lirimin e vajzes se ka pasur te drejte,se nuk kish nga ja mbante shteti se mbrojti dhe nuk i behet vone familja po ashtu hallall gjysherit qe e kane perkrahur dhe se kane lene ne rruge se gjynaf eshte qenie njerezore

 4. hajde merre vesh kete pune,nazmija thote se eshte keqtrajtuar por mesazhet e pista qe ia ka cuar viktimes ne cel thone se ka qene ca e fiksuar pas tij,(lexojini te numri sotem I panorama)

  • Moj Silvi por e perdhunuar qysh 13 vjece sipas teje mendon esht normale sepse i ka cuar disa mesazhe ne tel, pasojat sa i ka vuajtur Nazmija vet asnji tjeter si ka vuajtur, duke pasur parasysh vendit te varfer ku rriten depresion,frika,e pa mbeshtatur e humbur pothuajse, mos beni sikur ju sdo benit nji veprim te tille sepse i thone moment depresioni, ne fund te fundit njeriu ka humbje kontrolli duke qen normal jo me me aq sa ka hequr ajo.

 5. LIRIM TE MENJIHERSHEM TE ZONJUSHES NAZMIE VISHA.TE SHPALLET HEROIN E KOMBIT.TE I IPET BANES JETE, PAGE MUJORE TE SHKOLLOHET NE SHKOLLEN E TE RRITIRVE.
  BURGU E KESAJE VASHE SHQIPATRE DHE GJAKUN E KRIMINELT E PEGUA TAXSISTI I CILI KA NXITE DHE ESHTE VRASESI KRYESOR I KESAJ NGJARRJE.

 6. Kete pergjigje meritojne te gjithe ato maskarenj qe guxojne te cenojne jeten e vajzave te reja qe jane pa mbrojtje ! Viktima eshte monstra qe mbulohet me turp bashke me familjen e tij qe kercenon . Ata qe kercenojne dhe fajesojne vajzen e re duhen ndeshkuar nga drejtesia rreptesisht , sepse s’tregojne asnje vlere morale …

 7. pershendetje… Un jam e mendimit qe ne kete rast e ka fajin familja vajzes,,, por nuk e perjashtoj nga faji ate moster qe perdhunoj vajzen ne mosh te mitur 14 vjece. Mostra hyte e dilte nga shtepia e te mitures pa problem, dhe familja e te mitures nuk e kuptonte qe ky moster orar pa orar vjen ketu, pra ne kete raste eshte familja me intelekt te dobet. Ne fillim ai e ka perdhunuar, por me von ne ditet ne vazhdim dhe vajzes i ka pelqyer dhe leket dhe seksi me mostren, por un nuk lej pa faj dhe shtetin qe ka njerez te koruptuar. Ajo u largua nga shtepia 11 dit me deshiren e vet, por kishte frike nga familja e vet dhe tha me rrembeu mostra. Kur i ati beri denoncim, ai palo shef policie mori pakon me leke nga mostra dhe e mbylli lete kete problem. Por dhe mostra len kalamajt e vet pa buke ,dhe i jep leke asaj ku…..s ko eshte krim… Kur djali i vogel thote pse nuk me solli (babi) bravo mu, por ja con asaj. Ai plumbin e meritonte shum kohe perpara,por dhe ajo meriton burgun, se jan te dy mostra. Me vjen shum keq per ate grua te nderuar qo do te rrisi femijet e vetme, i bej thirje shtetit qe nuk e ndimoj ate grua me pare, tani ka rastin ta ndimoj ate grua te nderuar me nje roge sa nje nenpunes administrate.. Me respekt Artjola.

 8. Po sa vjece je moj Artiola qe more pozicionin e gjykateses dhe e dhe vendimin e mendjen tende ! Kur te hyn ne shpi nje monster e till si ky ka per borxh te bej hatan sic beri kur gjeti nje terren te dobet e injorant ! Demonstroi gjith ,epshet ,veset , dhunen e gjithcka ka te llahtarshme ne qenien e tij prej perbindshi ,me trurin dhe pamjen e njeriut ! Mos haro se shum filma thriler qe shohim kan dal nga ngjarje te verteta ! Nje 40 vjecar qe luan me nje femi 14 vjec ku akoma nuk ka filluar te notoj ne “detin” me aq te papritura qe quhet jet ,ky femi pra ra viktim e ktij perbindshi me tru te semur ! Kjo gruaja e tij per te cilen ty te vjen aq keq duhet te kish kurajon e ksaj vajze dhe ti vinte gjerat ne vend e te mos strukej nga frika e te priste te ndronte monstra qendrim ! Si pra na i ve shenj barazimi kesaj 14 vjecare (se ateher fillon tragjedia)me kte 40 vjecar ! Po shefi policis qe mbylli gojen ku hyn ? Pra kjo vajz “pa prinder” pa te aferm e perzen nga shpia ,e denuar nga opinioni e hedhur ne nje “tunel ” pa rugdalje mer vendimin te dal nga kjo baltovin sepse askush nuk idha doren perkundrazi vuante “gjynahun” e adoleshences qe do e ndiqte ndofta deri ne var e ateher do ridhnin lotet e krokodilit te prinderve ,farefisit ,e shoqeris se semur me ne krye shefin e policis ! Gruaja e ktij perbindshi un mendoj qe shpetoi se nuk ma mer mendja te aprovonte kto vese kafshe te burrit por pa me thuaj ,traumat dhe pasojat e ksaj vajze kush do ja sheroj ?E shoh qe e ke gjetur zgjidhjen : Burgu thua pa kurfar ngurimi Nga nje burg ne tjetrin ,ky esht niveli yn ..Besoj se gjykatesit do ken ndjeshmerin dhe kurajon e rasteve te jashtzakonshme per ti dhen doren ksaj vajze kurajoze qe mori peshen e rend te ktij vendimi per te dal vet nga kjo baltovin ku e hodhi ky perbindesh dhe ku askush nuk i dha doren ta nxjerr E sa per te afermit e atij monstre mir do bejn te qendrojn sa me larg justifikimeve qe ti ndryshojn sadopak fytyren se sbejn gje tjeter vec akoma cnderojn genin e tyre….. Ky esht mendimi im modest ,mendimi i nje babai ,i nje vllai,e i nje miku te vertet…

 9. O katundart e Zall Herrit nuk ndryshojn kurr !! Jan po kto qe kan pas vra ushtarin per nji vile rrush. Njerzit me t’poshter qe ka kombi yne.

 10. E vertetete turpi mbetet tek familja Muca qe e ka ditur historine e shkeljes se nderit te familjes Visha nga njeriu i tyre duke cenuar rende dhe miqesine. Ai ka marre denimin e merituar , sepse ka mashtruar vajzen e mitur dhe ka shkelur cdo norme morale. Me paburrerine e tij viktima eshte i mbuluar me turp .Turp te kene dhe ata qe akuzojne vajzen dhe behen mbrojtes te viktimes te cilin e denon gjithe opinioni shoqeror . Edhe drejtesia duhet te mbroje kete vajze te re qe iu mohua jeta .Do ta quaja me shume se nje burrereshe qe shpeton shoqerine dhe veten nga nje monster. Kete pergjigje duhet te marrin te gjithe abuzuesit e femijeve .Vajza duhet te aresimohet dhe te filloje jeten si gjithe moshataret e saj …

 11. Te lumt Nazmije edhe une te njejten gje do beja, pedofilet nuk kane vend ne toke edhe vdekjen e kane pak, si do te ishin rethanat ai njeri duhej vrare, Jam me ty Nazmije e uroj te dalesh sa me shpejt te jesh e lire.

 12. Jam shume e indinjuar per ngjarjen.Po flas si prind dhe si grua.Eshte shume per tu shqetesuar.Te gjithe mund te gjendeshim ne ate situate.Kjo tregon se ku po shkon shoqeria shqipetare.Femije te paarsimuar qe shoqeria ,shteti i le me njeane.Une jam kunder dhunes.Po me ate qe ishte bere Nazmijes i jap te drejte.Asaj vajze ju shkaterrua jeta qe 14 vjece.Po te isha prindi i saj do e kisha vra vete dhe nuk do e kisha lene Nazmijen te behej vrasese.Kush eshte ai bir nene qe tallet me femijen tim,qe i shkaterron jeten.Ne vend qe te bejme moral, shteti dhe shoqeria duhet te marrin masa qe ngjarje te tilla te mos ndodhin me.Te merren me arsimimin e femijeve ,me edukimin e tyre.Per Nazmijen shteti duhet te marre masa menjehere qe te rehabilitohet e arsimohet sepse e ka shume te veshtire te filloje jeten si te gjithe femijet.

 13. Dhuna ndaj femrave eshte nje fakt shekullor qe ndjek jeten e grave ne Shqiperi. Zoti President do te jepte jo vetem nje shenje qyteterimi por edhe nje sinjal te forte legjislazionit shqiptar. ZOTI PRESIDENT bej te mundur lirimin e vajzes, eshte nje viktime, dhe si e tille duhet te trajtohet. Po qe se legjislazioni shqiptar non mbush normat consultoni legjislaturen n derkombetare persa i perket kesaj ceshtje, Eshte pak me shume se nje femije. Nuk mund te injoroni kerkesen e Kadarese, Agollit e te tjereve. Liri per Nazmijen.

 14. Ana Karenina

  Kur jepet nje film ku nje vajze merr hak kunder dhunuesve te saj, shqyhen njerezit neper dyert e kinemase per te pare filmin dhe thone, bravo mire ja beri. Dhe prape keta njerez jane ata qe qeshin neper salla teatrosh dhe duartrokasin e brohorasin kur shofin humor me zyrtaret e politikanet qe shqyejne syte nga kembet e zhveshura te vajzave te reja qe i kane punesuar si sekretare. Dhe po keta njerez jane ata qe indinjohen thelle po te jene keto vajza femijet e tyre. C’mund te presesh nga kjo shoqeri e kalbur dhe gjoja e etur per drejtesi?! Asgje prej gjeje. Mjere kujt i bie ne hise, fukarait qe i bie bretku ne pune per buken e gojes e s’ka kohe te shikoje filmat dhe humoret e shpifura qe argetojne keta lloj njerez te “moralshem”.

  Falje per Nazimen, boll beri burg, lereni te jetoje se shume ka vuajtur!
  Vajzat duhen perkrahur e mbrojtur se ato jane bijat, nuset, dhe nenat e ardhshme! Pa to s’ka te ardhme zoti President!

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy