GRAZIA
Home » Kulture » Konkursi i Kuranit, shpallen 6 fituesit që shkojnë në Mekë

Konkursi i Kuranit, shpallen 6 fituesit që shkojnë në Mekë

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian

Fituesit e konkursit të Kuranit, dje pas ceremonisë të ndarjes së çmimeve

Gjashtë besimtarë myslimanë u shpallën dje fitues të konkursit të Kuranit, organizuar nga fondacioni “Albanian Qatar”, në bashkëpunim me Komunitetin Mysliman i sponsorizuar e nën kujdesin e veçantë të Emirit të Qatarit. Në ambientet e fondacionit “Albanian Qatar” u zhvillua dje ceremonia e shpalljes së fituesve të edicionit të tretë të konkursit të Kuranit, të zhvilluar në datat 24-25 korrik. Në këtë edicion morën pjesë 61 konkurrentë, ndërkohë që në atë të parë 58, ndërsa në të dytin 44. Konkurrentët vinin nga e gjithë Shqipëria dhe u përkisnin të gjitha moshave. Kishte mes tyre fëmijë nga 6-7 vjeç, që këndonin plot dedikim suret e Kuranit, për të vijuar me të rinjtë më të dhënë pas mësimit e deri te të moshuarit. Ky konkurs, i cili u zhvillua në Muajin e Ramazanit, ka si qëllim nxitjen e besimtarëve që t’i afrohen sa më shumë fjalës së Zotit. Përmes një testimi, ata provojnë dituritë e tyre mbi librin e shenjtë. Për fituesit ka edhe çmime. Në edicionin e parë ishin 15 besimtarë, të cilët fituan të drejtën e një udhëtimi për haxh në Mekë. Në edicionin e dytë fituesit morën nga një

Ambasadorja egjiptiane, konsulli i Qatarit dhe drejtori i AQF

shpërblim monetar, ndërsa këtë vit, gjashtë fituesit do të shkojnë për haxh. Përveçse duhet ta meritonin këtë çmim falë njohurive të tyre, fituesit nuk duhet të kishin shkuar më parë në Mekë, duke u dhënë kështu edhe besimtarëve të tjerë të drejtën për të shkuar të paktën vetëm një herë në jetë në vendin e shenjtë. Nëse fituesi do të ishte fëmijë, atëherë e drejta për të ndërmarrë këtë udhëtim i kalonte automatikisht prindit të tij. Përveç 6 fituesve të sivjetshëm, Emiri i Qatarit ka sponsorizuar rrugëtimin edhe të 19 besimtarëve të tjerë shqiptarë (25 gjithsej). Në ceremoninë e zhvilluar dje, merrte pjesë edhe konsulli i Ambasadës së Qatarit, Awad Al-Habbabi dhe ambasadorja e Egjiptit, Amina Gomma. Për t’i falënderuar për bashkëpunimin dhe ndihmën e dhënë, drejtori i AQF-së, Shawki Ashri, u dorëzoi konsullit të Qatarit dhe ambasadores egjiptiane një dekoratë mirënjohjeje. “Albanina Qatar Foundation” është një organizatë joqeveritare e themeluar në vitin 2002. Ndër misionet e këtij fondacioni janë zbutja e varfërisë përmes projekteve të ndryshme humanitare, sociale dhe zhvillimi i shoqërisë shqiptare, në veçanti të të rinjve përmes trajnimeve dhe aktiviteteve arsimore. Një kujdes të veçantë ky fonacion u kushton fëmijëve jetimë. Janë 2 mijë syresh që kanë gjetur përkrahje te ky fondacion, përmes pensionesh mujore dhe ndihmash të tjera.
Çmimet Fituesit që shkojnë në haxh Jusuf Belshaku Besnik Qoku Bedri Çopa Laurent Lumi Nexhp Selmani Xhemalije Gokovi Fituesit e nivelit të dytë Ismet Thaçi Suada Kura Alma Ternova Ardit Istrefi Klodian Greku

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy