GRAZIA
Home » Opinion » Milingonat dhe elefanti, rritja e pensioneve dhe e çmimeve

Milingonat dhe elefanti, rritja e pensioneve dhe e çmimeve

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
KOSTA BAJRABA Ditët e fundit qeveria po i bën një jehonë të pazakontë një fakti të zakonshëm: rritjes rutinë të pagave dhe pensioneve çdo 1 korrik. Por, qeveria nuk thotë dy gjëra. E para, cilët janë përfituesit nga rritja e pagave; dhe e dyta, cili është ndikimi real i rritjes së pensioneve në fuqinë blerëse dhe cilësinë e jetës së pensionistëve. 1. QEVERIA RRIT PAGAT PËR TË PUNËSUARIT E SAJ Nëse i referohemi bilancit të forcave të punës, botuar nga INSTAT, të punësuarit në sektorin shtetëror gjatë tremujorit të parë të vitit 2012 përbënin rreth 16.5 për qind të forcës së punës të vendit, rreth 165 mijë në 933 mijë të punësuar. Këta janë, në fakt, përfituesit nga rritja e pagave, për të cilat qeveria e ngre zërin në kupë të qiellit. Kjo rritje bëhet edhe më komprometuese, po të mbajmë parasysh politizimin e theksuar të punësimeve në sektorin shtetëror dhe akuzave që i bëhen qeverisë majtas dhe djathtas, nga jashtë dhe nga brenda, nga opozita dhe ndërkombëtarët, madje dhe nga politikanë të përgjegjshëm brenda shumicës parlamentare e qeverisëse, për klientelizmin e theksuar në rekrutimin e të punësuarve të rinj në sektorin shtetëror dhe administratën publike. Në këtë kontekst, rritja e pagave është një karamele që qeveria u jep kryesisht të punësuarve, atyre që thjesht i konsideron votues të saj. 2. SA I AFROHEN PENSIONET E RRITURA MINIMUMIT JETIK? Përgjigjen e kësaj pyetjeje qeveria nuk e jep. Jo se nuk do, por se nuk e ka. Por nuk e ka jo se nuk mundet, por nuk do. Prandaj, mungesa e përgjigjes lidhet me mungesën e përgjegjësisë së qeverisë ndaj së drejtës themelore ekonomiko-sociale të qytetarëve të Shqipërisë: së drejtës për të pasur burimet minimale për të jetuar. Mungesa e vullnetit politik për të adresuar këtë çështje është shqetësuese. Nuk është e thënë që qeveria të garantojë minimumin jetik me një të rënë të lapsit dhe me një ngritje mekanike pagash e pensionesh më 1 korrik apo 1 janar. Asnjë qeveri nuk do të mund ta realizonte këtë objektiv. Por, qeveria që kemi sot as që e njeh këtë detyrim politik, ekonomik, kombëtar dhe njerëzor. Dhe as ka, të paktën nuk ka publikuar, ndonjë axhendë masash ligjore, ekonomike dhe financiare për plotësimin e këtij detyrimi themelor për një qeverisje. Në këtë kontekst, rritja e pagave dhe pensioneve nuk thotë asgjë për pyetjen: nga kjo rritje, sa mund të ngjiten mbi vijën e varfërisë përfituesit? Kjo ngaqë pika e referimit, pra shifra e minimumit jetik, nuk njihet. 3. RRITJA E PENSIONEVE DHE CILËSIA E JETËS SË PENSIONISTËVE Nëse analizojmë dinamikën e pensioneve gjatë viteve 2008-2012, shohim se gjatë kësaj periudhe pensionet janë rritur rreth 22 për qind, ndërsa çmimet e mallrave të shportës janë rritur mesatarisht rreth tri herë më shumë. Grafiku i mëposhtëm na e bën më të qartë diferencën midis rritjes së çmimeve dhe rritjes së pensioneve për periudhën 2008- 2012. Këto të dhëna tregojnë se cilësia e jetës së pensionistëve ka ardhur duke u keqësuar, pavarësisht rritjes thërrime të pensioneve. Në këtë kontekst, mund të themi se rritja e pensioneve është e pandjeshme për nga ndikimi në jetën e pensionistëve. Ajo vetëm se plotëson axhendën rutinore qeverisëse. Prandaj rritja e pensioneve dhe rritja e çmimeve ngjajnë me krahasimin midis milingonave dhe elefantit.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

4 Komente per “Milingonat dhe elefanti, rritja e pensioneve dhe e çmimeve”

 1. Ke te drejte profesor por kujt i thua? Saliu & Co e bejne aritmetiken e pensineve dava Adhamudhce; 1+1 = 5.

  E keqja eshte se njerezit aty akoma jetojne me hijen e diktatures. Nuk guxon njeri as te hape gojen e as te protestoje. Dhe kjo sepse e dine qe nje gjysem fjale pakeneqasie t’u dale prej goje dhe fap, menjehere humbin punen ne shtet ose ne rast se kane ndonje biznes te vogel u vihet fet-e-fet ndonje “tatim mbi fitim te jashtezakonshem”.

  Vete kam ikur nga Shqiperia qe prej gati 20 vjetesh vetme se me ben pershtypje se si ka mundesi qe qeveria po u vjedh pensionin qytetareve per te marre me te mire fshataret, e shet kete vjedhje si nje nga sukseset e qeverisjes demokratike dhe as kush nuk ben as gek e as mek. Si eshte e mundur xhanem qe cdo dite lexojme ne lajmet se shqiptaret vriten me njeri tjetrin per nje fjale goje por asnjehere qe njerezit te bashkohen e kerkojne djersen e kontributin e vet?

 2. Mire do te ishte te mos ndodhte ashtu sic konstatoni ju,por s’na thua gje se si mund te behej ndryshe,si mund te beheshin elefande edhe milingonat…?

 3. Shkurt muhabeti, qeveria po ben cdo vit nje gabim te pa falshem se po ngre pagat e pensionet. Ajo duhej ti ulte keto, qe autori i ketyre qyfyreve te ndihej i kenaqur.

 4. Tani autori ka te drejte kur thote qe rritja e cmimeve eshte shume here me e larte se rritja e pensioneve. Pra pensionet rriten cdo vite me shifra qesharake po jo me shume. Zgjidhja eshte te rriten me shume pensionet. Shume e qarte me duket.

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS

Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy