GRAZIA
Home » Sociale » Matematika, përgjigjet zyrtare për 9-vjeçaret

Matematika, përgjigjet zyrtare për 9-vjeçaret

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Ministria e Arsimit: Si duhet të ishin përgjigjur 51 mijë nxënësit që dhanë provimin e Matematikës. Gazeta boton çelësin zyrtar të testit për Provimin e Lirimit. Edhe pse me vonesë, dje janë publikuar zyrtarisht përgjigjet e sakta të Provimit të Lirimit në lëndën e Matematikës. Gazeta boton sot përgjigjet e sakta që duhet të kishin dhënë nxënësit e klasave të nënta në mënyrë që të marrin dëftesën e lirimit. Pa këtë dëftesë, nxënësit e kanë të pamundur regjistrimin në gjimnaz. Ndërkohë që për shumë prej tyre rezultati mund të shërbejë si një mesatare e mirë për të konkurruar për bursa në shkollat private. Provimi i Matematikës u krye të premten në të gjitha shkollat e vendit dhe u dha nga të paktën 51400 nxënës. Testi ishte i ndarë në dy pjesë. Deri në pyetjen e 13-të përgjigjet ishin me zgjedhje, pra me shënimin e një alternative. Nga pyetje 14 deri në pyetjen e 25-të, përgjigjet duhet të ishin me zhvillim. Vlerësimi i çdo përgjigjeje të dhënë nga nxënësi për kërkesën përkatëse do të mbështetet në skemën e vlerësimit të përgatitur nga Agjencia Kombëtare e Provimeve (AKP) prej hartuesve të testeve. Skema e vlerësimit është një standard vlerësues i njëjtë për çdo nxënës. Bashkë me testet për çdo provim, AKP-ja i dërgon Komisionit të Provimeve të Lirimit pranë drejtorive arsimore ose zyrave arsimore skemën e vlerësimit të testit dhe skemën e konvertimit të pikëve në nota. Provimet do të kalojnë në duart e dy vlerësuesve. Këta të fundit do të vendosin pikët, të diferencuar nga njëri-tjetri. Në rast se pikët e vendosura prej tyre ndryshojnë, atëherë caktohet një vlerësues i tretë, i cili jep edhe pikët (rrjedhimisht edhe notën) përfundimtare. Testi i Matematikës është i fundit për nxënësit e 9-vjeçareve që të marrin dëftesën e lirimit. Nxënësit kishin 2 orë e 30 minuta kohë për të plotësuar dhe zgjidhur 25 pyetjet. Sipas të dhënave, testi ishte i nivelit mesatar dhe mendohet të ketë kënaqur të gjithë nivelet e nxënësve.

Skema e vleresimit

ZIRINA LLAMBRO

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

28 Komente per “Matematika, përgjigjet zyrtare për 9-vjeçaret”

 1. Testi ishte mesatar por menyra e vleresimit eshte skandal, une i kam zgjidhur ushtrimet me arsyetim te sakte dhe kam arritur ne pergjigjen e duhur me menyren time te zgjidhjes ndersa skema e vleresimit te disa ushtrime si 25b apo 21 te percakton nje menyre zgjidhjeje te caktuar. Te ushtrimi 15 perse me duhet mua rruga qe ka bere autobusi kur nuk me nevojitet per t’iu pergjigjur kerkeses, pra per te gjetur shpejtesine mesatare. Te 25b perse me duhet te them qe trekendeshi i formuar eshte kenddrejte kur nuk ka lidhje me ate qe kerkesa te kerkon.

 2. A mund te me ndimoj njeri se ku mund ti gjj notat e gjuhes kl-9

  • Nuk kane dale ende notat, do dalin keto dy tre dite them se deri te merkuren do kene dale pasi korigjimi ka mbaruar nje dite para provimit te matematikes pra me date 21. Notat mund t’i gjesh te shkolla jote kur te dalin, do te afishohen ne nje nga ambientet e shkolles tende.

 3. kur dalin notat e gjuhes te klases se nente??????????????????????

 4. po notat kur do te dalin a mund te me ktheni pergjigje tek kjo adres??

 5. notttttaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaat

  me duhen notaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaat
  …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 6. ju lutem a mund te me tregoni ku mund ti gjej pergjigjet e provimit te gjuhes

 7. A besoni se do na bejne vleresimin qe meritojme?

 8. Mendoj qe mesuesit e matematikes do te jene te rrepte ne korrigjime .. sps tendenca e tyre ne pergjithesi eshte te ulin notat sa me shume !!! POr,, te shpresojme qe zoti do na ndihmoje ,,, Shpresoj qe te dalim te gjithe mini – maturantet sa me mire!! SukSese ! :)

 9. shpresoj qe te dalim sa me mir ne provime sukseseeeeeee

 10. a ka detyra me te zorshme për matmatik

 11. kur do te dalin pergjigjet e provimit te gjuhes shqipe

 12. Genti ka te drejte mund te kete detyra me te zorshme

 13. notat sigurisht qe kane dale neper shkolla!!!

 14. Cili shumkendesh i rregullt e ka kendin e brendhum 180 shkall ?

 15. a do ke pyetje te renda

 16. do je te renda pj

 17. kur do dalin notat e provimit te lirimit te gjuhes shqipe

 18. ju lutem me sa pike merret 6 edhe 8 ju lutem me tregoni

 19. kur dalin notat e provimeve te lirimit se jemi shume te strsuar

 20. a mund ti publikoni notat ne internet ju lutem

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy