GRAZIA
Home » Argument » Mentor Petrela: Si e zbulova sëmundjen e Nishanit, konsiderohet i kuruar

Mentor Petrela: Si e zbulova sëmundjen e Nishanit, konsiderohet i kuruar

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

BUJAR NISHANI PAS ZGJEDHJES SI PRESIDENT NGA PARLAMENTI (majtas) MJEKU I NJOHUR MENTOR PETRELA

Flet mjeku i njohur: Nuk ka asnjë pasojë për funksionin që kryen. “Është operuar në tru, tani konsiderohet i kuruar” Pas zgjedhjes si Presidenti i Ri i Republikës, Bujar Nishani ka folur hapur edhe për problemin e tij shëndetësor. Ai e ka cilësuar të tejkaluar e madje “estetik”, duke ftuar publikisht edhe mjekun që e ka ndjekur, Mentor Petrelën, të bëjë me dije detaje të sëmundjes. Në intervistën e tij për gazetën, neurokirurgu i njohur tregon për mënyrën si është kuruar President i ri. Profesor Petrela, ditët e fundit po flitet gjatë për problemin shëndetësor që ka kaluar Presidenti i ri, Bujar Nishani. Ai ju ka ftuar të bëni  publike kartelën e tij klinike si garanci për gjendjen shëndetësore, mund të na thoni diçka më shumë në lidhje me diagnozën dhe trajtimin që ka marrë zoti Nishani? Duke respektuar vullnetin e Presidentit të zgjedhur, i cili ka kërkuar publikimin e gjendjes shëndetësore, sipas shembullit të mjaft liderëve europianë e amerikanë, po thyej sekretin mjekësor. E kam diagnostikuar për kavernome cerebrale përpara disa vitesh, pas i kishte dhënë shqetësime. Për të parandaluar një hemorragji është operuar nga një nga neurokirurgët më të mirë në planet. Konsiderohet i kuruar. Sipas zotit Nishani, stafi i mjekeve është shprehur se brenda një viti e gjysmë do të zgjidhet dhe problemi “estetik”. Mund të ketë rishfaqje të sëmundjes? Natyrisht, me vullnetin e tij dhe të specialistëve ka bërë një progres mjaft të mirë, i cili do të vazhdojë në vitet ardhshme fokusuar në kinestezinë. A ndikon aktiviteti intensiv në trajtimin e kësaj sëmundjeje? Aktivitetet konstitucionale, si ministër, zoti Nishani i ka filluar tre muaj pas operacionit. Parë në optikën e mjekut që e ka ndjekur, e shihni si pengesë sëmundjen që ka kaluar në ushtrimin e funksionit të zotit Nishani si President i Republikës? Duhet të mësohemi me konceptet perëndimore e ku shembujt janë jo të rrallë që funksionet konjitive, intelektuale e sidomos integriteti moral ruhen në kondita të sëmundjeve, sidomos kur ato kurohen edhe kur janë në tru. Miterani drejtoi Francën për 14 vjet duke qenë me kancer përpara se të merrte funksionin. A do publikohet kartela klinike e zotit Nishani? Dosja mjekësore mbrohet nga sekreti mjekësor dhe mund të vihet në dispozicion kur e autorizon i interesuari. Për ta divulguar për lexuesit tuaj, kavernomat janë lezione beninje që gjenden në të gjithë trupin, shpesh janë gjetje rastësore kur bëhet EKO, CT skaner ose rezonance manjetike për arsye të tjera e nuk kanë nevojë për trajtim. Në tru mund gjinden rastësisht, por kur japin shqetësime dhe kur kanë rrezikun e hemorragjisë, nevojitet ndërhyrja kirurgjikale me rezultate shumë të mira e rikthim në aktivitetin e mëparshëm.
SEMUNDJA Kavernoma cerebrale përfaqëson një keqformim vaskular, i cili zbulohet rastësisht në pjesën më të madhe të rasteve. Incidenca përgjithësisht në popullatë është 0,5%, ose 5 persona në 1000 shfaqin këtë sëmundje. Gjatë jetës ajo evoluon. Ndërhyrjet kirurgjikale janë të domosdoshme dhe kërkojnë specializim mjekësor, pasi bëhet fjalë për prekjen e zonave mjaft delikate. Këto janë shpjegimet për sëmundjen të marra nga Wikipedia.
Sqarimi i Presidentit të zgjedhur pas akuzave Nishani: Ndërhyrja në kokë, në 2008 “Qytetarët shqiptarë kanë të drejtën legjitime që të kenë një President të shëndetshëm. Një President që është në gjendje të marrë vendime të shëndosha, me moral dhe me fuqinë e të qenit mbi palët”, kështu ka deklaruar ditët e fundit në media Presidenti i ri i Republikës, Bujar Nishani. Ai ka folur për problemin e tij shëndetësor, duke treguar se në vitin 2008 ka mësuar nga mjekët në Finlandë se kishte një problem të lindur. “Me kalimin e kohës,   dy vena në kokë, që ishin të ngjitura, në një moment krijuan një ngërç të qarkullimit të gjakut. Ka qenë një operacion i shkurtër, por shumë delikat që u përmbyll me sukses”, ka deklaruar Nishani.  Tashmë ai e ka quajtur të tejkaluar sëmundjen e tij, e cila ka mbetur në pasoja fizike, krejtësisht të shërueshme edhe ato brenda një kohe të shkurtër. “Sa për pasojat fizike, që siç e shihni është një ngadalësim në lëvizje të këmbës së majtë dhe krahut të majtë, ato janë të përkohshme. Mjekët thonë se shërimi nuk do të jetë më i largët se një vit e gjysmë. Pas kësaj kohe, gjithçka do të jetë si më parë”, është shprehur Nishani. ZIRINA LLAMBRO

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

20 Komente per “Mentor Petrela: Si e zbulova sëmundjen e Nishanit, konsiderohet i kuruar”

 1. Njehere ne enet e gjakut, njehere ne tru, po e rendesishme eshte qe eshte mire e nuk do kete pasoja. Pune te mbare presidentit!

 2. i uroj shendet e suksese si president ai eshte djale per se mbari .

 3. i operuar ne 2008 edhe me pasoja deri tash??Pra pasojat jane te parekuperushme!sepse prekin trurin e djathte ,zonen motrice!tash le te shohim kartelen per pasojet neuropsychologike ne keso raste!

  • Zoti Petrela, tek ju Nishani erdhi i semure sepse i kishte filluar paraliza dhe nuk e bete ju diagnostikimin….lere bindjen politike tenden por thuaj te verteten….Nishani eshte operuar ne tru per ti cliruar enet e gjakut nga nje rrjete nervore dhe erdhi nga Finlanda me keq se sa iku gje qe do te thote se eshte i semure ….une kam punuar disa vjete me te si minister dhe kur vinte apo dilte Nishani, mbylleshin dere e dritare qe mos ta shifnim, Doktor Ai mezi leviz dhe pa ndihme nuk hedh dote kembet…..por si eshte e mundur xhanem nuki kishte nje burre apo grua Parlamenti jone qe te pakten te ngrinte pantallonat vete pa u ndihmuar……te semurej gjate presidences eh edhe pranohet por te zgjedhesh nje te semure kjo eshte jo vetem turpe por e ndaluar….

 4. Antikonformisti

  Nuk e kuptoj cfare lidhje kane keto çeshtje absolutisht personale te Nishatit! Me duket absurde te shkruhet per kete, aq me pak te detyrohet nje President i zgjedhur te jape shpjegime nese i kane mbetur edhe ca dite jete apo jo! Ai ka qene Ministri i Brendshem deri pak dite me pare dhe askush nuk u shqetesua per shendetin e tij dhe e ka bere detyren ne menyren me korrekte, pra pa shqafur asnje lloj shqetesimi shendetesor! Çfare i duhet opinionit publik kjo gje tani…..apo nuk i ze gjumi duke shpikur teori konspiratiove siq e kane zakon per çdo gje!

 5. Franklin D Roosevelt, nje nga presidentet me te medhej i SHBA’s, I vetmi qe mbajti postin e presidentit per tre mandate, ishte I paralizuar komplet, nga mesi e poshte. Kjo se ndaloi te fitonte luften e dyte boterore, te transformonte Ameriken dhe ndoshta boten, prandaj lereni keto spekullime te kota.

  Puna mbare Z. Nishani. Kandidature e merituar dhe president qe ka te gjitha atributet te kujtohet nga shqiptaret, njesoj si FDR kujtohet prej amerikaneve.

 6. TURP NUK KINI MORE DHE TE GJALLET DUHET TI BENI ME ZOR TE VDEKUR :CFAR POSTI KA PRESIDENTI VEC EMRIT SKA SGJE TJETER KA CELSAT E KASHTES FIRMOS LIGJET E KRYEMINISTRIT DHE DEKORON NDONJE PERSON KOMANDANT I PERGJITHSHEM NE RAST LUFTE CELSAT EKA SHTES SA KRYEMINISTRI I FRANCES

 7. merushe resnjaku

  le te flasin cfar te duan, aftesite e tuaja i din ti vete dhe ato qe te kane vene ne ate post.ne ne kohen e diktatures na kane udhehequr njerez te cmendur e se ka gjet gje kete popull. te urojme pune te mbare, e di si eshte kjo puna si dhelpra dhe rrushte, sdin se cfar te nxjerrin se nuk e arriten qellimin.

 8. I nderuar Doktor,
  Kur merr persiper qe te shkruash nje te vertete duhet ta thuash ate te plote, pa lene menjane -si pa dashur- edhe disa vogelsira a detaje pa te cilat nuk do te ishte fare e vertete.
  Se pari, François Mitterrand (ish-president i Frances) u diagnostua me kancer ne prostat gjate mandatit tij te dyte; nuk ma do mendja qe populli do te pranonte, dhe jo te zgjidhte, te drejtohej nga nje i semure. Per me teper semundja e tij (ashtu si edhe ajo e Georges Pompidou) u mbajt me shume kujdes e fshehte.
  E dyta, dhe me kryesorja, pa koke nuk mun dte drejtohet nje komb.
  C’mendim ke zotrote se te kemi edhe goxha doktor?
  Me respekt per ato qe ben, por fatkeqesisht nuk mund te them te njejten gje per ato qe shkruan!

 9. Thua qe dhe Nishani do beje ato qe ka bere Roosvelt?! Po pse ben dot gje po te keshe sali berishen mbi koke edhe sikur te duash?

 10. Ky tip qe qenka i semure mendor i hyne ne pune saliut.Prandaj nuk duhet te prokupohemi shume sepse edhe ne si popull jemi te semire mendor.Se po te ishte ndryshe nuk do te drejtonte popullin nje vrases ose nje sharlatan si z berisha.Ishim me 1 u beme me 2,me keq jua bafte se cfare u ka bere.Suksese presidentit nishani (BERISHA)

 11. F Roosvelt ishte amerikan,nje vend ku shteti funksionon edhe -gati_ pa Presidentin se sicili e di vendin e vete e sicili e respekton punen e vete edhe attributet e punes se tjetri institutionale!kurse ne shqiperi eshte krejt e kunderta!
  shendeti i presidentit sigurisht se eshte nje shqetesim per qytetaret kur jemi aq keq!edhe aftesite e tija mendore edhe ma shume!Pra nuk jane ne pyetje paraliza e kembes apo dores,se edhe pa kemb e pa dore mundesh me qeverise,po eshte ne pyetje aftesia e tij per te menduar,lidhe idet e tij,edhe gjykuar ne interes te shtetit edhe te qytetareve.E ketu kemi dyshime per pasojet neurpsykologjike qe intervenimi ka pasur tek Zotni Nishani!Shkurt e shqip a eshte i afte me menduar,me u perqendruar ne nje ide..Pra na duhet edhe kartela e bilancit neuropsy,te cilen pa tjeter ne vendin ku e kane operuar ia kane ba,sepse atje punohet me metod,e jo alla shqiptare!

  • Ne Amerike presidenca ka aq shume fuqi saqe vete amerikanet nuk e rekomandojne sistemin e tyre sepse shkon drejte regjimit autoritarian. Presidenti eshte i barabarte me te dy dhomat e kongresit marre se bashku, senati dhe dhoma e perfaqesuesve).

   Z nishani pervec paralizes se pjesshme nga krahu I majte eshte shume ne rregull. Ndjenji mbi dy ore ne Opinion me Fevzon edhe ishte shume korrekt dhe I qarte ne pergjigjet e tija. Une nuk do te kisha dhene ok per doktorrin te fliste vetem me nje komision parlamentar dhe asgje me shume. Perse duhet nje doktor te flasi per gjera personale? Edhe presidenti ka te drejten e privatsise se tij perme teper ky u zgjodh mbasi e dinin shume mire per gjendjen shendetesore te tij si minister.

   Keto Jane pasoje te ketyre analisteve qe se perceptuan fare Nishanin per president. Analist komplet te painformuar dhe pa imagjinate si Muchi Nano. Vetem te kuqte vendosin por…. Mbasi te thone te shkuara.

 12. Cfare jane keto budallalleqe. Z.Nishani ishte minister i brendshem,nje post shume i rendesishem (per problemet e popullit me i rendesishem se presidenti). Tani kerkojne te dine per semundjen e tij, pse nuk pyeten deri dje. Z.Nishani te uroj pune te mbare ,dhe kam besim te plote se do ta justifikosh shume me mire se paraardhesit e tu kete post.

 13. zoti petrela ,shikoj mire kesaj radhe analizat,se me fjalet e tua more ne qafe nje familje duke deklaruar sherimin e te ndjeres,qe me fjalen tende ne kthim per ne shtepi festojne te lumturuar per pergjigjen e analizave te tua .por e verteta ishte krejt tjeter,zonja ne fjale 53-vjec vdes brenda muajit ne itali,dhe kur kemi treguar analizat e tua ,kane vene duart kokes,zoti petrela.me rezulton se pagesa ishte 4-here me e larte se ne itali zoti petrela.presidenti yne don zoti e sherohet,por populli i presidentit po vuan profesionalizmin tend zoti petrela.

 14. Po te isha ne shqiperi do e hillja kandidaturen dhe une,ku i dihet ndoshta grupi parlamentar i pd do te votonte unik per mu,ashtu siç votoi per nishanin,.Mjafton te jesh anetar ose simpatizante i pd dhe gjithçka munde te ndolle.Nuk eshte me i zgjuar dhe e i mençur ky presidenti i ri se une.Ai pati shancin qe diten e votimit per presidente te z hoxha ,ndollej ne salle dhe u be presidente pa prit dhe pa mendu,ndersa une i pafat nuk ndollesha ne shqiperi.Jane bere per tu tallur keta faqezi qe kane pushtuar çdo institucion te vendit tone sikur jua kane lene te paret,dhe çdo gje te shtetit e quajne prone te tyre

 15. Sa me shume komente beni per Z.Nishani aq me shume mer vlera figura e tij, sepse ai eshte i vleresuar me punen e deritanishme ne dy postet ministrore ne keto vitet e fundit.Ai ka treguar vlera dhe aftesi si nje nga ministrat me te sukseshem te kabinetit Berisha dhe deri ne keto momente askush nuk u mor me semundjen qe paska kaluar apo ne pergjithesi me shendetin e tij.Por ajo qe na karakterizon ne shqipetareve[ jo te gjitheve] po te kesh bisht ta heqim e po te mos kesh ta veme fatkeqsisht kjo egziston.Une mendoj se semundja e vertete eshte ne mendjet tona ne kendveshtreimin si i shikojme gjerat ne pergjithesi, dhe efundit qe do te permendja ketu te pasherueshme dhe me pasoja jane cregullimet psiqike qe tek lideri i sotem i PS jane shfaqur shume keto kohet e fundit.

 16. Gjykimi i aftesive mendore e fizike te nje politikani te zgjedhur si president, duke u nisur vetem nga fakti se ka kaluar nje semundje, e jo nga fakti si ka punuar e punon, e nga fakti se si paraqitet ne publik me formimin e tij intelektual e njerezor, eshte nje nga primitivitetet me flagrante me te cilat politika e mediat shqiptare provokojne shoqerine.
  Eshte permendur, ndoshta ne menyre abuzive fakti se Edi Rama ne rinine e tij ka perjetuar probleme psiqike. Nese z.Rama ne karrieren e tij politike do te kishte krijuar portretin e nje njeriu normal, qofte edhe me kapacitete mesatare te aftesive intelektuale, dyshimin se ka pasur probleme psiqike do ta quaja abuzim politik. Por faktet ne veprimtarine e tij politike jane nje tregues se ky njeri nuk eshte normal. Po e leme menjane arogancen e fodullekun e tij si nje tipar qe ndeshet tek shume shqiptare. Por veprimet e tij politike te natyres agresive, bllokuese ne dem te interesave te Shqiperise vetem per hir te idese fikse qe ka ne koke se me cdo kusht ai do te jete kryeministri i ardhshem , na bejne te bindemi se kemi te bejme me nje njeri jo normal psiqikisht. Z.Nishani qe po pergojohet nga llumi i militantizmit partiak per aftesite e tij shendetesore, gjate karieres se tij politike eshte treguar e po tregohet nje njeri me llogjike te shendoshe dhe parimore. Ndonese ka kaluar nje goditje shendetesore, per ate deri tani kur u zgjodh president, askush nuk ka mundur qe te beje ndonje kritike te argumentuar per dobesi ne punen e tij si minister, apo per nje gjuhe capraze, debate agresive e te pa kulturuara me kundershtaret politik. Degjova intervisten e tij te pare pas zgjedhjes president.
  Me nje gjuhe te thjeshte pa paragjykime e pa agresivitete te zakoneshme per politikanet shqiptare, mori persiper qe me detyren e tij te re, do te mundohet te zbuse tensionet politike aq te ndezura nga agresiviteti i Rames.

 17. furp per ata qe bejn komente per presidentin eshte njeri i respektuar por popopulli shqiptar do ta qeverisin te cmendurit si rama por mir ti behet se ky seshte popull por turme prandaj e ka denuar zoti

 18. Inderum un jam nje djal nga gjakova kam pas nje sulm ne kok kam deshir te vi tek ju dhe desheroj numrin e juaj qe te bej nje termin sa me te shpejt ju dergoj numrin tim qe te me leni nje lize qe ku mund te kumunikol me lu +386 049 610 755 ju lus te me lajmroni me rrespek

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS

Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy