GRAZIA
Home » Kuriozitete, Une Gruaja » Klajdi Haruni: Historia e “Mamicës” së vërtetë

Klajdi Haruni: Historia e “Mamicës” së vërtetë

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Klajdi Haruni

Historia e gjokseve aq shumë të kënduar të këngës “Mamica” për pak i ka humbur notat gazmore. Mamica dhe Taqka i vërtetë janë revoltuar. Por, a ishte kënga e frymëzuar nga personazhe konkretë? A është thurur rrugicave të Korçës, duke pasur si burim numra konkretë recipetash? Klajdi Haruni na thotë të vërtetën.
Secili prej nesh, o së paku shumica, ka luajtur nëpër fantazira me mësueset e shkollave fillore a 8-vjeçare. Mos thoni “Jo”, sepse meshkujt kanë qenë më të prirë për t’i mbushur “ëndrrat” me portretet e mësuesve të reja. Pastaj, nëse fantazia rrëshqet edhe pak në portret, nuk është faji i tyre. Të tëra këto histori kanë ngelur aty, e shumta në ndonjë ditar të harruar në ndonjë mobilie të vjetër që kush e di se pse nxjerr kokën vite më vonë. Nuk po kuptoni gjë, ë!? Mirë, po jua shpjegojmë. I referohemi këngës që këta dy muaj ka çmendur të gjithë, gra, fëmijë e plaka. Kënga që po e dëgjove në mëngjes, nuk e heq më nga goja gjithë ditën. Jo se të pëlqen aq shumë, po të rrëmben ritmi dhe një buzëqeshje që ta dhuron vetvetiu! “Mamica” e famshme, kënga e Klajdi Harunit, kompozuar nga Flor Mumajesi që përveçse shkundi sallën e Pallatit të

Momente nga “Top Fest”

Kongreseve, ku u zhvillua “Top Fest 9″, mori edhe Çmimin e Internetit si kënga e klikuar më shumë. Siç është e zakonshme të ndodhë me gjërat e bujshme, njerëzit provojnë e zhbirilojnë njëherë, si, qysh e tek u krijua, nga e mori frymëzimin. Në “gërmime” e sipër, teza e hipoteza, ndodh që përgjigjja të vijë edhe vetë. Bashkëshorti i një zonje të moshuar nga Korça, qytet prej nga është edhe Klajdi Haruni, ka kontaktuar me djemtë dhe është ankuar lidhur me fjalët e tekstit. Taqka, emri i të cilit përkonte ekzaktësisht me atë të Taqkës në këngë, ishte revoltuar. Ç’kishin këta çuna me gruan e tij, që na e quajtkëshin Mamica?! Kjo histori bëri disa xhiro të shkurtra, por pa u saktësuar deri në fund nëse ishte ndonjë batutë e krijuar nga ata që e dinë mirë se emra si Taqka, Mamica, Petrika, Vaska, Raqka, e plot të tjerë, në Korçë gjen çdo një në tre veta! Sidoqoftë ne e morëm pak më seriozisht dhe e pyetëm Klajdin nëse ishte e vërtetë kjo koincidencë. “Po është e vërtetë, Mamica (jo ajo e këngës) është ankuar vërtet, sepse emrat e të dyve ishin krejt si në këngë. Ne nuk i jemi referuar asnjë personazhi konkret”. Edhe pse Klajdi është i sigurt për këtë, një farë njohjeje me “Mamicën” e vërtetë e ka. Një mik i tiji e ka pasur mësuese në 8-vjeçare, jo më kot e bëmë lidhjen e mësipërme. Duke i qëndruar gjithsesi një linje humoristike

Videoklipi i këngës “Mamica”

sepse zonja në fjalë është e moshuar e mund ta interpretojë ndryshe (po me siguri duhet të ketë përkime të tjera që përmenden në tekst, përveç atyre të emrave!). “Qëllimi fillestar i kësaj kënge, pas dy të tjerave që kam nxjerrë më parë, ishte të bënim diçka argëtuese, me ritëm, tamam për verë. Dhe me sa di, ia kemi arritur qëllimit. Kemi përcjellë mjaft energji pozitive. I gjithë teksti, videoklipi e muzika kanë nota gazmore dhe nuk kanë asnjë qëllim për të bërë shaka me vajzat, jo më pastaj me një zonjë të moshuar. Ne vetë kur e kemi xhiruar, kemi qeshur pa fund. Ideja ka lindur duke konsumuar pak verë, salcë kosi e kërnacka në Korçë, dhe ashtu siç lindi duke qeshur, ashtu u realizua”. Dhe me siguri kështu duhet të jetë, vetëm në mos në ndonjë fletë të harruar ditari, flinin ende fantazitë e çunave arrakatë…
Ja teksti i këngës “Mamica” Me lepitkat blu, fustanin gjer ne gju, sa e bukur je Mamica, flokt e gjata rica-rica, oh na çmende fare, lozonjare. I thirra shokët e mi, të pimë nga një raki, poshtë ballkonit serenatë, të gjithë jemi bërë tapë, oh të keqen lali, kur do na dali. (Ref 2x) Hop hop ti Mamica, më çmend me ato c*ca, i gjithë qyteti i pëlqen. Hop hop ti Mamica, sa shumë të tunden c*cat, dukesh yll ti kur kërcen. Qyteti vajza plot, asnjëra s’të ngjan dot, nga mëngjesi gjer në darkë, ty të tunden poshtë e lartë, ohh nëpër rrugica ato c*ca. U dogj dhe Taqka i shkretë, e çmende këtë milet, kur kalon nga shëtitorja, ndahet tjetri nga dashnorja, iii të bëfsha gropën, sa ngjan me lopën.
ANI JAUPAJ

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

4 Komente per “Klajdi Haruni: Historia e “Mamicës” së vërtetë”

 1. Kur kam qene para nja 8-9 vjetesh ne Shqiperi hit ishte nje kenge e tille:

  S’trembemi nga bora
  S’trembemi nga shiu
  jemi rrace e forte
  rrace arixhiu

  Tani eshte kjo “Mamica”

 2. Kenge gazmore,me pelqen

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy