GRAZIA
Home » Argument » Letërsia, përgjigjet e sakta të provimit për të gjitha llojet e tezave

Letërsia, përgjigjet e sakta të provimit për të gjitha llojet e tezave

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Maturantët pas provimit të Letërsisë

Rezultatet dalin pas 10 ditësh, vlerësimi do të kryhet në 6 qendra nga dy duar korrigjuesish
. Tafaj: Teza e nivelit mesatar, për të gjitha nivelet e nxënësve. Plot 49 mijë maturantë iu nënshtruan dje provimit të parë të Maturës Shtetërore, Gjuhës dhe Letërsisë. Për rreth 2 orë e 30 minuta ata zgjidhën testin me 25 pyetje. Gazeta publikon skemën e vlerësimit me përgjigjet e sakta për gjimnazet e përgjithshme dhe ato të profilizuara. Pas testit, maturantët thanë se pyetjet ishin të nivelit mesatar, ndërkohë që sipas tyre, ka qenë e pamundur të kopjohej, pasi ka pasur rregulla të rrepta. Ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, ka ndjekur ecurinë e këtij provimi në qytetin e Durrësit. Ai tha se teza ishte mesatare dhe synimi ka qenë që ajo të përfshijë të gjitha nivelet e nxënësve. “Matura shqiptare po shkon drejt konsolidimit. Ky është viti i shtatë i zbatimit të saj, standardi i saj është përmirësuar.

Ministri i Arsimit, Tafaj

Unë jam i bindur se procesi do të ruajë integritetin si çdo vit tjetër, dhe këtë vit do të rritet standardi edhe më tej”, tha ministri. Rezultatet e provimit të Letërsisë do të dalin pas 10 ditësh. Provimi i radhës për maturantët është ai i Matematikës më 16 qershor, ndërsa ato me zgjedhje zhvillohen në datën 30 qershor. Formulari A2 për pranimet në universitetet publike do të plotësohet pasi maturantët të kenë në duar të gjitha notat e provimeve të maturës. Maturantët do të kenë afat deri në 30 korrik për ta plotësuar. Ky vit është i pari që nxjerr maturantë me sistemin e ri të shkollës së mesme me një kurrikul të re, që zgjat 3 vjet dhe jo më 4, siç ishte më parë. Pas 10 ditësh pritet të dalin rezultatet e provimit. Vlerësimi do të kryhet në 6 qendra, dy prej së cilave në Tiranë, të tjerat në rrethe. Është një grup specialistësh i trajnuar më parë që do të merret me korrigjimin e testeve. Maturantët kanë të drejtë të tërheqin një fotokopje të testit vetëm pasi të kenë përfunduar të gjitha provimet e detyruara. Vlerësimi do të bëhet në dy duar specialistësh, për të qenë sa më objektiv. Më 16 qershor ata do t’i nënshtrohen provimit të dytë, atij të Matematikës. Per te pare pergjigjet e provimit klikoni mbi: PDF ZIRINA LLAMBRO

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

47 Komente per “Letërsia, përgjigjet e sakta të provimit për të gjitha llojet e tezave”

 1. Eshte kopjuar ne menyre masive zoti Minister. Kurre nuk kam pare nje mobilizim kaq masiv per te kopjuar nga mesues e nxenes.

  • nuk e di per tek juve por ne lushnje ku jemi neve ka qen nje rregullsi e papar dhe nuk kishte aspak tolerime.paska qen fati juaj qe keni kopjuar se neve tshkretet ishalla nuk ngelim.me respekt lushnja

 2. eshte e vertete !Menyra nga me te sofistikuarat jane perdorur qw femijet e “vipave”T”i marrin pergjigjet

 3. pergjigjet e letersise

 4. Jane blere tezat me leke ne menyren me mafioze dhe nxenesit e pesave do te vleresohen shume larte kurse nxenesit e mire ne letersi do te zbresin nen mesataren ne provim.

  • po ela ke shm te drejte kjo gje ka ndodh ehd ene shkollen tone ne qe kemi qene nxenesit e 10 u ulem shm perballe atyre te 5 vtm se blene tezen eme lek gjithsesi une personalisht i bera vet testin me forcen time dhe i kontrollova i di qe i kam sakte t egjitha ama te vjen inat qe ekta te tj te kapin majen pa mundim fare

 5. femijet e nenpunesve te minisrise se arsimit i kane mare gati tezat e provimit.Nxenesit e pesave kane dale me mire se sa nxenesit e mire.

 6. E kam thene edhe vjet (kisha vajzen maturante). Kjo eshte metoda me e gabuar per te nxjerre me te miret. Te mesosh kater vite sistematikisht, dhe ne fund nxenesit qe nuk e kane idene fare dalin me 10 (pasi kopjojno haptazi,se e gjejne menyren).,kjo eshte absurde. Nese do te nxjerresh me te mirin krijo komision prej 10 mesuesisht (te cilet te caktohen vetem diten e provimit), dhe nxenesi pasi te pregatitet te pergjgijet para komisionit. Kjo eshte drejtesi, e te fitoje me i miri. Me metoden qe perdoret sot shkolla po blihet dhe niveli i studenteve eshte 0 me bisht. Se nga do te dalin kuadrot per drejtimin e ekonomise se vendit nje zot e din ,por di te them kete qe me brezin e sotem mjer ky vend.

 7. Mendoj qe per kete vit jubilar te 100 vjetorit te pavaresise zgjedhja qe ka bere minstria e arsimit qe ne provimin e Matures te veje Bodlerin eshte gjeja me e ke qe mund te beje….Veshtiresia dhe perceptimi i ministrise ne lidhje me organizimin e pyetjeve ka qene totalisht i njeanshem…Kopjimi ka qene prezent ne shkollat e gati gjithe shqiperise…Mendoj qe duhet reforme dhe kjo reforme te heqe ministrin Z.Tafaj nga drejtimi per shkak te eksperimenteve dhe lojen qe po ben me maturantet…!turp tju vije

 8. Ne shkollen Asim vokshi gjysmes se maturanteve u eshte dhene provimi i gjimnazit ndersa gjysmes tjeter u eshte dhene provimi i shkolles (gjuheve te huaja ) shkolla do te protestoje

 9. shkolla jone ka dale shume keq ne provim sepse ne nuk kishim mesuar perreth atyre veprave bodleri dhe albatrosi gjysma e shkolles kishte shume pyetje dhe vepra te lehta . PSE NUK U DHANE TE GJITHE NXENESVE E NJEJTA TEZE

 10. skemat e vlersimit duhet te rishikohen dhe nje her sepse ka me shum se nje argumentim .letersia esht nje lend ku nxenesit mund te shprehin mendimin e tyre dhe ky mendim nuk duhet te hidhet posht.

  • jam shum dakort me kete qe ke thene eshte shum e drejte pasi jo te gjithe i mendojne gjerat ne te njejten menyr kur thot komento nk mund te komentoj me mendimit e dikujt tj por me mendimin tim

 11. Po sikur nxenesi mos ti kete lexuar asnji prej veprave mbi te cilat behen pyetjet, por qindra te tjera, tregon kjo se nuk eshte njohes i letersise? Kjo menyre vleresimi mbi dijet qe ka fituar nxenesi ne shkollen e mesme eshte padije e atyre qe drejtojne arsimin ne Shqiperi.Turp.

  • Jemi shume te zhgenjyer nga hartimi i pyetjeve nga ministria e arsimit,Poezine e Albatrosit nuk e kemi trajtuar fare ne shkolle, aq me teper qe jo te gjtiha tezat ishin njesoj pse duhet te ndodhe kjo.Shkolla jone do jete ne proteste nese vleresimi nuk behet duke mar parasysh nivelin e nxenesit pasi sipas provimit kemi dale dobet ne qe kemi patur poezine Sharl Bodlerin

 12. Jam mese dakort me ty Elda,une personalisht jam nxenese e dhjetes,poezia e Shar Bodlerit me corjentoi komplet pasi se kishim trajtuar asnjeher,e gjithe shkolla jone jan te zhgenjyer,por po shpresojme qe ministria e arsimit te marr nje vendim te arsyeshem te pakten ne qe kemi patur kete poezine te na vlersojne pak a shume edhe sipas notes mesatare.

 13. pergjigjet qe keni publikuar ne gazeten tuaj nuk jane te sakta sidomos ato me qarkime ose jane ndryshe nga ato te publikuara nga mashi nese nuk besoni rishikojini dhe njeher
  si psh : te pyetja e par me qarkim ju keni shkruar qe e sakta eshte C kurse te mashi e sakta eshte B te e dyta ju keni vene pergjigjen e sakte B kurse e sakta eshte C

 14. ju keni publikuar pyetjet e variantit A por keni pergjigjet jane te variantit B

 15. klodiana dhe suzana

  i nderuar zoti minister provimi nuk kishte lidhje fare me programin orientues te cilin e keni hartuar vete ju .Ju lutemi te beni cmos qe rezultatet e provimeve te dalin te kenacshme.Ne jemi nxenese te notes 10-te te pakten ne letersi.KEMI lexuar rreth 6 here celesin e letersise nderkohe qe provimi qe beme nuk kishte lidhje fare me te.Ju lutemi te ulni piket per notat qe te kemi shance per te fituar degen qe kemi luftuar per te kapur,ju lutem merrini parasysh keto ankesa qe permendem(korrigjueseve te provimeve)Jemi shume te merzitura rreth kesaj.

 16. Si ka mundesi qe ne nje mature te bjere nje pjese qe nuk eshte trajtuar ne librat shkollore gjate 3 vjeteve?
  Si ka mundesi qe nje nxenes te pergjijet e vlersohet per nje veper qe se ka pare e degjuar ndonjehere?

 17. Jam plotesisht ne nje mendje me parashkruesit…ndihem vertet keq kur mendoj provimin e letersise.gjithcka ndryshoi. planet e cdo maturanti u corjentuan…provimi i matures thuhet nga ministri Tafaj se ka nivel mesatar,nderkohe qe pergjigjet e publikuara ne faqet zyrtare dhe ne gazetat serize nuk po gjejne dot nje stabiIitet..mendoj se padrejtesia eshte e qarte nga te gjithe.si mund te vendoset Sharl BODLERI ne provimin e matures shteterore per te vleresuar njohurite letrare kur nga libri lulet e se keqes ne shkoll eshte trajtuar vetem nje pjese hymni i bukurise?…natyrisht qe informacini mbi kete pjese eshte i qarte por hartuesit e tezave nuk duhet te harronin se bodleri esht nje nga simbolistet me te veshtir francez ne bote..albatrosi nje poezi e permbajtur ne simboizmin e bodlerit dhe natyrisht dihet se :E shemtuara ne jete eshte e bukur ne art…kjo poezi nk mund te konsiderohet vleresuse e pergjithshme e letersise gjate gjimnazit po nje poezi qe ndoshta mund te vleresoje njohurite letrare te mesusve te letersise qe shpjegojne…jam e bindur se kedo mesues qe t pyesim do te kete nje opinion te ndryshem ne gjykimin e kesaj poezie sepse keshtu rezultoi dhe jo me nxenesit e ardhshem te cilet luftojn 3 vjet per te arritur nje rezultat te larte ne provimin e matures…ketu gjithcka shkaterrohet..aftesia e petagogeve shqiptar esht e nivelit aq te ulet saqe nk marrin mundimin te publikojne nje pergjigjes te sakte te pyetjeve te maures qe ketu qendron paqendrueshmeria dhe perkushtimi minimal i tyre..PSE valle ndodh kjo padrejtesi?Nr kuotave i limituar <mundesia e studenteve e reduktuar.ne nk kerkojme gjera jasht logjikes dhe mendimit ne kerkojme te drejtat tona dhe shperblimin e mundimit .kjo poezi ka dy perkthime dhe po ashtu dhe dy kuptime..arsimtaret behen lemsh me kembet e tyre po ne cfar duhet te themi????vetem kaq:MUNDOHUNI TE JENI SA ME TE QARTE NE GJERAT QE KERKONI DHE VLERESONI ,GABIMET MOS I GJENI TEK PERGJIGJET TONA POR TE VETJA…JU FALEMINDERIT NE EMER TE MATURANTEVE TE SARANDES.

 18. jam e nje mendimi me ty ana dhe me te gjith te tjeret..nuk mund te kuptoj arsyetimi qe kan ndjekur hartuesit e tezes…pse????pse me ne kjo padrejesi.???kushedi sa lote kan derdhur vajza ate dite per kete ceshje sa endrra jan rrezuar..me vjen shm keq..zoti tafaj na nxorri tre nxenes nga sami frsheri qe na transmetuar mendimet e tij.pse per te na mbyllur gojen??goja e te rinjve nk mbyllet kollaj dhe drejtesia e tyre kalon dhe me tej…data 4 qershor 2012…dite e zhurmshme,kudo protesta per te drejtat tona.problem shqetesues i perseritur pas 7 vitesh serisht…si mund te kerkohet pastaj rezultat nga studentet e mire??keshtu shqiperia humbet dhe gjen qe e ka karakterizuar si komb:besen…mijra student braktisin shqiperine vetem per keto padrejtesi qe ndodhin ketu dhe ju ju ngelen betem…kush???xhorrat..kujtoni se me ata do te perparoj ky vend..vazhdoni se e ushqeni me ushqimin me te mire te ardhmen e vendit..populli shqiptat ndyshon po ata qe kerkojne me ngulm ndrysghimin t shikojn ndoshta mund te ndryshojne dicka te vetja ne te tilla raste fare delikate…NE RININE SHQIPETARE…

 19. JEMI SHM TE ZHGENJYER NGA PERGJIGJET E TEZES..NE NET NDRYSHE NE GAZETA NDRYSHE..NK GJEN DOT PERGJIGJEN E SAKTE…JU LUTEM MUNDOHUNI TE JENI SA ME TE QARTE NE PWERGJIGJET QE KERKONI DHE JO TE KERKONI GABIMET TE PERGJIGJET TONA POR TE TEZA JUAJ E HARTUAR….

 20. jam shume e zhgenjyer nga hartimi i tezave te provimit te letersise.Pytjet nuk ishin te mire formuara .Eshte turp per MASH qe ne 100 vjetorin e pavarsise te mos vendose ne provim nje poezi patriotike atdhetare poet te ndryshem i kane kenduar atdheut tone ,por te vendose nje poezi aq absurde sa e bodlerit dhe madje e pa trajtuar asnjehere ne programin mesimor.MASH duhet te reagoje te degjoje thirrjet e maturantave ti marre per baze pergj tona ,duuhet te reagoje gjitha kjo po tregon per nje sistem arsimor te ri te deshtuar.

 21. provimi ka ecur mir nxenesit nuk kan kopjuar ne menyre masive te ne ne shkoder por thjesht nje komunikim i thjesht sepse her pas here vinin te na kontrollonin

 22. mund te marresh pike me gjysem eseje apo quhet jo e vlefshme

 23. kur dalin [ergjigjet me kod apo me erma se na lodhet na keni lan en ankth gjith ket koh sikur tjemi ne prag zgjedhjesh vendore edhe po te ishin zgjedhje do ish marr vendimi kolegjit zgjedhor

 24. po pra veç sa me mir me ju llodh se ju duhet ti dini te gjidha cfare jeni ju budallenj

 25. po nuk e di se kur mund te dalim keto pergjigjet e ketyre provimeve te letersise sepse jemi ne nje dileme te madhe se nuk e dime akoma se cfar note kemi marre…… ju pershendes shume per rregulin e madhe qe keni vene ledi librazhd

 26. pergjigjet e letersise ju lutem ?

 27. kur nuk ke mesuar gjate gjithe vitit nuk mund te mesosh per dy dite per ju qe kopjoni mire qe kopjoni tek ne nxenesit e mire por as nuk dini te kopjoni as me stil qe as neve te mos na kuptojne se ne ju tregojme juve dhe ushtrimet tona i lejme pa i bere do zoti kemi dale mire te gjithe kjo ka rendesi suksese te gjitheve

 28. qa ka ken ai provim mar z.minister…9 ne diplom e me marr 5 atje asht idjotsi,nxenesi i 5 merr 10…………………….gjana qi nuk i kena ba asiher bah..erta shkoder

 29. jeni shum te drejt

 30. shpresoj qe gabimin ta keni kuptu. ket rradh llogjikoni pak me shum …. flm

 31. nese ushtrimi ka 3 pik dhe ti ke bere vtm 1 pergj te sakt a e merr 1 pike

 32. A ishin te veshtira provimet e matures?uroj qe te dilni sa me mire

 33. ne berat tek universiteti ku isha une pati rregullsi dhe nuk na lane ke komunikonim testi ne pergjithesi ishte i nivelit mesatar

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy