GRAZIA
Home » Une Gruaja » Xheni Karaj rrëfen historinë e saj për herë të parë: Si e zbulova që jam lezbike

Xheni Karaj rrëfen historinë e saj për herë të parë: Si e zbulova që jam lezbike

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Xheni Karaj në ekspozitën e 17 majit.

Përtej përgjithësimeve të fushatave, Xheni Karaj tregon historinë e saj personale. Kur e zbuloi se ishte homoseksuale, si u përball ajo vetë me faktin e më tej miqtë dhe familja. Arsyeja e manifestimeve: jo për bujë, por të jenë të pranuar.
U bë më shumë se një muaj që kur u hap lajmi se Dita ndërkombëtare e homoseksualëve, 17 maji, do të bëhej në mënyrë demonstrative i prekshëm, edhe në Tiranë, nëpërmjet një parade homoseksualësh. Ata që kanë parë të tilla nëpër botë, e dinin dhe e dinë fare mirë se një e tillë në Shqipëri është ende shumë larg për t’u organizuar e, megjithatë, debatet agresive mes njërës palë a një tjetre, nuk munguan, edhe pse shumë ditë larg ditës së shumëpërfolur. Nëse e gjithë kjo ishte fryrje që i bëri media, ishte keqinterpretim, apo ishte vetëm zhurmë e kotë, ende sot nuk mund të thuhet. Ama mund të thuhet se asgjë nga fantazitë e paramenduara nuk ndodhi. Nuk dolën as meshkuj me tanga, as burra të revoltuar prej pamjes që mund të shihnin. Reagimet e pritshme e të zakonshme kundër ishin vetëm prej Komunitetit Mysliman. Siç pati kundër, pati edhe pro. Nëse do të ishit të pranishëm në aktivitetet që zhvilluan ditën e enjte shoqatat e homoseksualëve, do të shihnit pjesëmarrës ambasadorë të shteteve të ndryshme. Do të shihnit përfaqësues të medias, artit etj. Secili prej tyre, simbolikisht mbështetës i kauzës që ata të rinj e të reja kërkojnë të mbrojnë. Pikërisht për këtë mbrojtje, pak kohë më parë, në emisionin “Opinion”, jashtë skenarit të parashikuar e jashtë dialogut të të ftuarve në studio, ndërhyri një vajzë e re, Xheni Karaj. Ishte hera e parë që Xheni pranonte në një emision direkt orientimin e saj seksual, duke mos folur më për përgjithësinë e komunitetit, por duke iu referuar vetes së saj.  Ashtu siç asnjëherë askush nga njerëzit e tjerë të komunitetit të saj ka pasur guximin ta bëjë, Xheni u përball me ashpërsinë e fjalëve që dëgjoi, duke u përpjekur të çojë në vend të drejtën e saj. Të drejtën për të qenë e lirë, të drejtën për të qenë e qetë, të drejtën për të qenë e barabartë. Me po atë guxim që reagoi atë natë, po jep sot intervistën e parë të këtij lloji, për të kuptuar më shumë rreth saj, rreth tyre, që janë njësoj si gjithë të tjerët. Nëse nuk do të ishte për veshjen pak djaloshare, këmishët e pantallonat e djemve të kolegjit, Xheni nuk do të bënte asnjë diferencë nga moshataret e saj. Është një vajzë simpatike, elegante, që ndryshon nga të tjerat prej preferencave seksuale. Jo me lirshmërinë e mjaftueshme, në respekt sidomos të prindërve të saj, Xheni mundimshëm ndan diçka nga jeta e saj private me ne. “Kjo është hera e parë në Shqipëri që jepet një intervistë e këtij lloji, kështu që duhet të më kuptoni që nuk e kam fare të lehtë”. Siç e kuptojmë më së miri Xhenin, nuk kuptojmë pjesën tjetër të këtij komuniteti që flasin në emër të grupit dhe tërhiqen nga vetja. Nëse shembuj si të sajët do të ishin më të shpeshtë, ndoshta edhe reagimet do ishin ndryshe nga ç’janë. Por deri në përvoja të tjera të ngjashme, Xheni po guxon e para. Së pari dua të di nëse reagimi yt në emisionin “Opinion” ishte i parashikuar apo i atypëratyshëm… Jo, nuk ishte i parashikuar, ishte fare rastësor. Erdhi si pasojë e reagimit tejet të ashpër të njërit prej zotërinjve të ftuar në studio, Murat Bashës. Gjuha me të cilën foli, është krejt e papranueshme. Është tragjike që familjarët e fëmijëve homoseksualë të dëgjojnë deklarata vrasjesh, sepse kapacitetet intelektuale mund të jenë të ndryshme. Ata mund ta shohin vërtet si zgjidhje alternativën e vrasjes. Çfarë po bëni ju për t’i zbutur këto reagime? Cilat ishin aktivitetet që organizuat më 17 Maj? E nisëm që në datën 16 me një aktivitet në Vlorë. Patëm një diskutim me disa të rinj të shkollës së mesme “Ali Demi”, i cili shkoi mirë. Ishte një takim i mundësuar nga Konsullata Italiane atje. Mund të zgjidhnit ndonjë qytet më të butë se Vlora…, të mos e nisnit menjëherë me shpata.. Në fakt ishte Vlora që na zgjodhi ne, për shkak të iniciativës së Konsullatës. Ishte i pranishëm Avokati i Popullit, përfaqësues së Bashkisë dhe policia për shkak të disa kërcënimeve që kishim marrë në facebook. Ç’lloj kërcënimesh? Nga kush? Po janë këto grupet nacionaliste që bëjnë kërcënimet e zakonshme, jo do t’ju djegim e jo do t’iu vrasim, por gjithçka shkoi mirë. Ç’pyetje morët nga adoleshentët? Kryesisht pyetjet rrihnin te familja, pastaj kishte kuriozitete gjithfarësh që i ka kushdo. Ne u kishim dhënë edhe më parë disa pyetësorë për t’i fokusuar pak a shumë, kështu që ishin të pritshme. Hapët edhe një ekspozitë në Tiranë… Po, ekspozita “Kukafshehti” është e para e realizuar në Shqipëri me fotografi çiftesh e personash shqiptarë. E quajtëm kështu për të treguar jetesën e fshehtë që njerëzit homoseksualë bëjnë. Edhe ekspozita ishte e ndërtuar në formë labirinti, fotot ishin të izoluara njëra nga tjetra, për të treguar pikërisht jetesën e veçuar që bën një çift homoseksualësh. Veçse fytyrat ishin të mbuluara… Jo të gjitha, ishte edhe një kënd me portrete, por nuk u lejua për fotografët e kamerat, për shkak të problemeve që mund të kishin familjarët. Mesazhi i kësaj ekspozite ishte që njerëzit të shohin botën tonë që është e njëjtë me të tyren, por e parë nga një këndvështrim ndryshe. Shumë njerëz të televizionit deklaruan se do t’ju mbështesin. A e vizituan ekspozitën? Erdhën disa gazetarë, pati mjaft vizitorë. Erdhën edhe njerëz të komunitetit që nuk mendohej se do të vinin. Erdhi regjisori Pirro Milkani me të shoqen, Margarita Kristidhi. Kemi një histori mjaft të këndshme me ta. Çfarë historie?

Anëtarë të komunitetit LGBT

I kemi komshinj në pallatin ku kemi qendrën tonë. Këtë 14 shkurt na ra në ballkon një pako. E para që menduam ishte për ndonjë kërcënim të mundshëm, ndonjë thikë a diçka të ngjashme, por kur shkuam e hapëm, ishte një kuti me çokollata në formë zemre që na i kishte hedhur teta Margarita. Në të shkruhej “Masa e dashurisë është të dashurosh pa masë”. E morëm vesh pastaj kush na e dërgonte dhe u mblodhëm, po atë ditë shkuam i çuam një tufë lule. Prej asaj dite jemi bërë miq, shkëmbejmë vazhdimisht dhurata, gatime nga tonat, kur kemi natën e gatimit etj. Le ta konkretizojmë pak këtë intervistë, përveç panoramës së përgjithshme. Kur dhe si e ke kuptuar që ke preferenca të ndryshme nga shoqet e tua? Si e kupton njeriu këtë gjë? Për ta kuptuar e kupton që në moshë fare të vogël, mund të them që 7 vjeç. Natyrisht që në këtë moshë nuk mund të kuptosh gjë në lidhje me seksualitetin, por kupton se shoqëria e shoqeve të bën të ndihesh më mirë se ajo e shokëve. Pastaj ndërgjegjësimi nis në moshën e adoleshencës. Më duket krejt e pamundur që një fëmijë 7 vjeç të jetë i aftë të kuptojë këtë gjë… Janë shenjat e para sepse do të harxhosh kohë vetëm me shoqet, janë ndjesi të brendshme. Me një femër ndihesh ndryshe. Po nëse e kupton kaq herët dhe e njeh ambientin që të rrethon, a përpiqesh t’i shtypësh këto ndjesi? Në fillim nuk është se i ke shumë të qarta ndjesitë e tua për t’u përpjekur t’i shtypësh. Atëherë nuk kishte shumë informacion, tani adoleshentët janë gjithandej të rrethuar me internet e me informacione deri në detaje. Kur atëherë? Rreth 15 vite më parë. Po më vonë, çfarë ndodh më vonë? Gjatë adoleshencës të qartësohen gjërat, edhe pse nis të formohesh seksualisht. Në këtë fazë nisin të veprojnë elementët e jashtëm, sepse ti e sheh që të tjerët e shohin këtë gjë tënden si sëmundje dhe nis të izolohesh, të kesh vështirësi për të krijuar raporte besimi, të fshehësh gjërat që mendon e pse jo edhe të gënjesh se ke një të dashur, vetëm për t’u justifikuar përpara të tjerëve. Kjo është mosha më delikate jo vetëm për homoseksualët, por për këdo, sepse je ende shumë i ndjeshëm, i paformuar. Janë të shumta rastet e depresionit në këtë moshë, madje kanë arritur edhe në vetëvrasje. Si kalohet kjo gjendje? Gjetja e një partnereje e lehtëson? Ndodh shumë vonë ta kalosh. Duhet së pari të kesh arritur pavarësi ekonomike, sepse nuk e di ç’mund të të presë nga reagimi i familjes. Mund të të braktisin, të të përzënë nga shtëpia, të të çojnë te mjeku. Meshkujve kjo gjë u ndodh shpesh kur flasin me familjarët. I çojnë te mjeku e ju japin hormone për të rritur nivelin e testosteronit. Të gjitha këto kanë dëme të mëvonshme, sepse shkatërrojnë neurotransmetuesit e çojnë në depresion. Po pse ju keni nevojë ta bërtisni kaq shumë këtë gjë? Nuk ju mjafton lumturia në çift, pse doni ta bëni kaq publike? Asnjë nuk kërkon ta bëjë publike, thjesht duam që nëse dikush e merr vesh, kur ta marrë vesh, të mos na shohë si jashtëtokësorë, të mos reagojë keq, të mos na pushojë nga puna. Pse duhet të ndodhë kjo, nëse nuk ndryshon asgjë me ty… Ja që ndodh. Problemet nisin që në shkollë, që nga shokët e shoqet e deri te mësueset. Kjo është faza më e vështirë sepse kur rritesh je më i fortë e di ta përballosh situatën. Kemi shumë njerëz në qendër, që raportojnë ofendimet që marrin nga mësueset. Disa vijnë aty, po disa të tjerë nuk shkojnë asgjëkund, kanë frikë edhe ta thonë, të flasin. Adoleshenca është për të gjithë delikate, por a nisin që në këtë moshë lidhjet e para? Po. Po si mund të jetë kaq i bindur një adoleshent për prirjet e tij seksuale, kur nuk ka provuar të rrijë me një mashkull? Së pari unë jam e tezës që homoseksual lind, nuk bëhesh. E për sa kohë lind, i njeh mirë ndjesitë e tua. Pastaj ka shumë femra që kanë provuar të kenë histori edhe me meshkuj, por nuk është ajo çka duan. Ti ke provuar të rrish me një mashkull? Po, por nuk ka lidhje fare me mua, nuk më përket. Është biologjike. Të mos ishte kështu, askush nuk do rrezikonte të bëhej homoseksual në shoqërinë tonë, ta bënte për modë jo e jo. Si bëhen njohjet mes jush? Tani njohjet bëhen kryesisht përmes “facebook”-ut. Aty kalon faza e parë e frikës, sepse kanë mundësi të flasin gjatë me njëri-tjetrin përpara se të takohen. Historia jote ka nisur kur facebook-u nuk ka qenë… Nuk thashë që është e vetmja rrugë. Njohjet tona bëhen njësoj si te të gjithë të tjerët. Të gjitha ambientet, në shkollë, në shoqëri, kudo ku mund të krijojë lidhje një heteroseksual. Si e kuptoni ju që tjetri, partneri në tentativë, ka të njëjtat preferenca seksuale me ju? Secili prej nesh është i pajisur me nja ‘gaydar’. E kemi quajtur kështu, duke e krahasuar me radarin sepse ti e kupton instinktivisht kur tjetri është si ty. Të jep sinjale me vështrime, më pak me gjeste, me të folur. Pastaj është edhe çështje kimie. Ata që janë gay, e kanë të qartë se për çfarë po flas. Ti kur e ke pasur lidhjen e parë? Në gjimnaz. Je përballur me reagimet e shoqeve, shokëve. Sepse femrat nuk janë aq të dukshme sa të arrijë puna te ofendimet e mësueses… Kam qëndruar e mbyllur, ishin ndryshe gjërat nga tani. As miqtë më të ngushtë nuk e dinin? Në fillim jo, askush. Duhet të kalojnë disa etapa përpara se të tentosh të dalësh me miqtë e ngushtë, të testosh se si mund ta presin etj. Me familjen pjesa më e madhe nuk hapet. Si është reagimi i prindërve? Është identik për të gjithë. Faza e parë është mohimi, pasohet me heshtje. Të dyja palët bëjnë pakt të heshtur të mos e hapin fare këtë diskutim, pastaj është frika nga të afërmit se mos e marrin vesh. A vjen në fund faza e pranimit? Shumë rrallë. A është e vështirë gjetja e një partnereje? A është e vështirë të gjesh të përputhshmen pra? Unë s’kam pasur ndonjëherë probleme, por varet si ndodh, situata mund të jetë e ndryshme nga njëri te tjetri. Dhe si të ecën… Po patjetër dhe si të ecën, kjo vlen për të gjitha aspektet. A mendoni ndonjëherë për të pasur një fëmijë? Është shumë larg realitetit shqiptar kjo gjë. Tani për tani nuk besoj se e mendon kush, janë njëmijë e një pyetje, që do të donin përgjigje, si do ia bëj, si do rritet etj. etj. Megjithatë keni dëshirë? Po patjetër, kush nuk do kishte në një moshë të caktuar?! Ke diskutuar ndonjëherë me partneren për këtë gjë? Jo, deri tani, jo. A mendon se një ditë mund të ndryshojë gjithçka dhe mund të jesh me një mashkull? Jo, nuk besoj, thashë që është diçka që nuk më përket. ANI JAUPAJ
U bë më shumë se një muaj që kur u hap lajmi se Dita ndërkombëtare e homoseksualëve, 17 maji, do të bëhej në mënyrë demonstrative i prekshëm, edhe në Tiranë, nëpërmjet një parade homoseksualësh. Ata që kanë parë të tilla nëpër botë, e dinin dhe e dinë fare mirë se një e tillë në Shqipëri është ende shumë larg për t’u organizuar e, megjithatë, debatet agresive mes njërës palë a një tjetre, nuk munguan, edhe pse shumë ditë larg ditës së shumëpërfolur. Nëse e gjithë kjo ishte fryrje që i bëri media, ishte keqinterpretim, apo ishte vetëm zhurmë e kotë, ende sot nuk mund të thuhet. Ama mund të thuhet se asgjë nga fantazitë e paramenduara nuk ndodhi. Nuk dolën as meshkuj me tanga, as burra të revoltuar prej pamjes që mund të shihnin. Reagimet e pritshme e të zakonshme kundër ishin vetëm prej Komunitetit Mysliman. Siç pati kundër, pati edhe pro. Nëse do të ishit të pranishëm në aktivitetet që zhvilluan ditën e enjte shoqatat e homoseksualëve, do të shihnit pjesëmarrës ambasadorë të shteteve të ndryshme. Do të shihnit përfaqësues të medias, artit etj. Secili prej tyre, simbolikisht mbështetës i kauzës që ata të rinj e të reja kërkojnë të mbrojnë. Pikërisht për këtë mbrojtje, pak kohë më parë, në emisionin “Opinion”, jashtë skenarit të parashikuar e jashtë dialogut të të ftuarve në studio, ndërhyri një vajzë e re, Xheni Karaj. Ishte hera e parë që Xheni pranonte në një emision direkt orientimin e saj seksual, duke mos folur më për përgjithësinë e komunitetit, por duke iu referuar vetes së saj.  Ashtu siç asnjëherë askush nga njerëzit e tjerë të komunitetit të saj ka pasur guximin ta bëjë, Xheni u përball me ashpërsinë e fjalëve që dëgjoi, duke u përpjekur të çojë në vend të drejtën e saj. Të drejtën për të qenë e lirë, të drejtën për të qenë e qetë, të drejtën për të qenë e barabartë. Me po atë guxim që reagoi atë natë, po jep sot intervistën e parë të këtij lloji, për të kuptuar më shumë rreth saj, rreth tyre, që janë njësoj si gjithë të tjerët. Nëse nuk do të ishte për veshjen pak djaloshare, këmishët e pantallonat e djemve të kolegjit, Xheni nuk do të bënte asnjë diferencë nga moshataret e saj. Është një vajzë simpatike, elegante, që ndryshon nga të tjerat prej preferencave seksuale. Jo me lirshmërinë e mjaftueshme, në respekt sidomos të prindërve të saj, Xheni mundimshëm ndan diçka nga jeta e saj private me ne. “Kjo është hera e parë në Shqipëri që jepet një intervistë e këtij lloji, kështu që duhet të më kuptoni që nuk e kam fare të lehtë”. Siç e kuptojmë më së miri Xhenin, nuk kuptojmë pjesën tjetër të këtij komuniteti që flasin në emër të grupit dhe tërhiqen nga vetja. Nëse shembuj si të sajët do të ishin më të shpeshtë, ndoshta edhe reagimet do ishin ndryshe nga ç’janë. Por deri në përvoja të tjera të ngjashme, Xheni po guxon e para. Së pari dua të di nëse reagimi yt në emisionin “Opinion” ishte i parashikuar apo i atypëratyshëm… Jo, nuk ishte i parashikuar, ishte fare rastësor. Erdhi si pasojë e reagimit tejet të ashpër të njërit prej zotërinjve të ftuar në studio, Murat Bashës. Gjuha me të cilën foli, është krejt e papranueshme. Është tragjike që familjarët e fëmijëve homoseksualë të dëgjojnë deklarata vrasjesh, sepse kapacitetet intelektuale mund të jenë të ndryshme. Ata mund ta shohin vërtet si zgjidhje alternativën e vrasjes. Çfarë po bëni ju për t’i zbutur këto reagime? Cilat ishin aktivitetet që organizuat më 17 Maj? E nisëm që në datën 16 me një aktivitet në Vlorë. Patëm një diskutim me disa të rinj të shkollës së mesme “Ali Demi”, i cili shkoi mirë. Ishte një takim i mundësuar nga Konsullata Italiane atje. Mund të zgjidhnit ndonjë qytet më të butë se Vlora…, të mos e nisnit menjëherë me shpata.. Në fakt ishte Vlora që na zgjodhi ne, për shkak të iniciativës së Konsullatës. Ishte i pranishëm Avokati i Popullit, përfaqësues së Bashkisë dhe policia për shkak të disa kërcënimeve që kishim marrë në facebook. Ç’lloj kërcënimesh? Nga kush? Po janë këto grupet nacionaliste që bëjnë kërcënimet e zakonshme, jo do t’ju djegim e jo do t’iu vrasim, por gjithçka shkoi mirë. Ç’pyetje morët nga adoleshentët? Kryesisht pyetjet rrihnin te familja, pastaj kishte kuriozitete gjithfarësh që i ka kushdo. Ne u kishim dhënë edhe më parë disa pyetësorë për t’i fokusuar pak a shumë, kështu që ishin të pritshme. Hapët edhe një ekspozitë në Tiranë… Po, ekspozita “Kukafshehti” është e para e realizuar në Shqipëri me fotografi çiftesh e personash shqiptarë. E quajtëm kështu për të treguar jetesën e fshehtë që njerëzit homoseksualë bëjnë. Edhe ekspozita ishte e ndërtuar në formë labirinti, fotot ishin të izoluara njëra nga tjetra, për të treguar pikërisht jetesën e veçuar që bën një çift homoseksualësh. Veçse fytyrat ishin të mbuluara… Jo të gjitha, ishte edhe një kënd me portrete, por nuk u lejua për fotografët e kamerat, për shkak të problemeve që mund të kishin familjarët. Mesazhi i kësaj ekspozite ishte që njerëzit të shohin botën tonë që është e njëjtë me të tyren, por e parë nga një këndvështrim ndryshe. Shumë njerëz të televizionit deklaruan se do t’ju mbështesin. A e vizituan ekspozitën? Erdhën disa gazetarë, pati mjaft vizitorë. Erdhën edhe njerëz të komunitetit që nuk mendohej se do të vinin. Erdhi regjisori Pirro Milkani me të shoqen, Margarita Kristidhi. Kemi një histori mjaft të këndshme me ta. Çfarë historie? I kemi komshinj në pallatin ku kemi qendrën tonë. Këtë 14 shkurt na ra në ballkon një pako. E para që menduam ishte për ndonjë kërcënim të mundshëm, ndonjë thikë a diçka të ngjashme, por kur shkuam e hapëm, ishte një kuti me çokollata në formë zemre që na i kishte hedhur teta Margarita. Në të shkruhej “Masa e dashurisë është të dashurosh pa masë”. E morëm vesh pastaj kush na e dërgonte dhe u mblodhëm, po atë ditë shkuam i çuam një tufë lule. Prej asaj dite jemi bërë miq, shkëmbejmë vazhdimisht dhurata, gatime nga tonat, kur kemi natën e gatimit etj. Le ta konkretizojmë pak këtë intervistë, përveç panoramës së përgjithshme. Kur dhe si e ke kuptuar që ke preferenca të ndryshme nga shoqet e tua? Si e kupton njeriu këtë gjë? Për ta kuptuar e kupton që në moshë fare të vogël, mund të them që 7 vjeç. Natyrisht që në këtë moshë nuk mund të kuptosh gjë në lidhje me seksualitetin, por kupton se shoqëria e shoqeve të bën të ndihesh më mirë se ajo e shokëve. Pastaj ndërgjegjësimi nis në moshën e adoleshencës. Më duket krejt e pamundur që një fëmijë 7 vjeç të jetë i aftë të kuptojë këtë gjë… Janë shenjat e para sepse do të harxhosh kohë vetëm me shoqet, janë ndjesi të brendshme. Me një femër ndihesh ndryshe. Po nëse e kupton kaq herët dhe e njeh ambientin që të rrethon, a përpiqesh t’i shtypësh këto ndjesi? Në fillim nuk është se i ke shumë të qarta ndjesitë e tua për t’u përpjekur t’i shtypësh. Atëherë nuk kishte shumë informacion, tani adoleshentët janë gjithandej të rrethuar me internet e me informacione deri në detaje. Kur atëherë? Rreth 15 vite më parë. Po më vonë, çfarë ndodh më vonë? Gjatë adoleshencës të qartësohen gjërat, edhe pse nis të formohesh seksualisht. Në këtë fazë nisin të veprojnë elementët e jashtëm, sepse ti e sheh që të tjerët e shohin këtë gjë tënden si sëmundje dhe nis të izolohesh, të kesh vështirësi për të krijuar raporte besimi, të fshehësh gjërat që mendon e pse jo edhe të gënjesh se ke një të dashur, vetëm për t’u justifikuar përpara të tjerëve. Kjo është mosha më delikate jo vetëm për homoseksualët, por për këdo, sepse je ende shumë i ndjeshëm, i paformuar. Janë të shumta rastet e depresionit në këtë moshë, madje kanë arritur edhe në vetëvrasje. Si kalohet kjo gjendje? Gjetja e një partnereje e lehtëson? Ndodh shumë vonë ta kalosh. Duhet së pari të kesh arritur pavarësi ekonomike, sepse nuk e di ç’mund të të presë nga reagimi i familjes. Mund të të braktisin, të të përzënë nga shtëpia, të të çojnë te mjeku. Meshkujve kjo gjë u ndodh shpesh kur flasin me familjarët. I çojnë te mjeku e ju japin hormone për të rritur nivelin e testosteronit. Të gjitha këto kanë dëme të mëvonshme, sepse shkatërrojnë neurotransmetuesit e çojnë në depresion. Po pse ju keni nevojë ta bërtisni kaq shumë këtë gjë? Nuk ju mjafton lumturia në çift, pse doni ta bëni kaq publike? Asnjë nuk kërkon ta bëjë publike, thjesht duam që nëse dikush e merr vesh, kur ta marrë vesh, të mos na shohë si jashtëtokësorë, të mos reagojë keq, të mos na pushojë nga puna. Pse duhet të ndodhë kjo, nëse nuk ndryshon asgjë me ty… Ja që ndodh. Problemet nisin që në shkollë, që nga shokët e shoqet e deri te mësueset. Kjo është faza më e vështirë sepse kur rritesh je më i fortë e di ta përballosh situatën. Kemi shumë njerëz në qendër, që raportojnë ofendimet që marrin nga mësueset. Disa vijnë aty, po disa të tjerë nuk shkojnë asgjëkund, kanë frikë edhe ta thonë, të flasin. Adoleshenca është për të gjithë delikate, por a nisin që në këtë moshë lidhjet e para? Po. Po si mund të jetë kaq i bindur një adoleshent për prirjet e tij seksuale, kur nuk ka provuar të rrijë me një mashkull? Së pari unë jam e tezës që homoseksual lind, nuk bëhesh. E për sa kohë lind, i njeh mirë ndjesitë e tua. Pastaj ka shumë femra që kanë provuar të kenë histori edhe me meshkuj, por nuk është ajo çka duan. Ti ke provuar të rrish me një mashkull? Po, por nuk ka lidhje fare me mua, nuk më përket. Është biologjike. Të mos ishte kështu, askush nuk do rrezikonte të bëhej homoseksual në shoqërinë tonë, ta bënte për modë jo e jo. Si bëhen njohjet mes jush? Tani njohjet bëhen kryesisht përmes “facebook”-ut. Aty kalon faza e parë e frikës, sepse kanë mundësi të flasin gjatë me njëri-tjetrin përpara se të takohen. Historia jote ka nisur kur facebook-u nuk ka qenë… Nuk thashë që është e vetmja rrugë. Njohjet tona bëhen njësoj si te të gjithë të tjerët. Të gjitha ambientet, në shkollë, në shoqëri, kudo ku mund të krijojë lidhje një heteroseksual. Si e kuptoni ju që tjetri, partneri në tentativë, ka të njëjtat preferenca seksuale me ju? Secili prej nesh është i pajisur me nja ‘gaydar’. E kemi quajtur kështu, duke e krahasuar me radarin sepse ti e kupton instinktivisht kur tjetri është si ty. Të jep sinjale me vështrime, më pak me gjeste, me të folur. Pastaj është edhe çështje kimie. Ata që janë gay, e kanë të qartë se për çfarë po flas. Ti kur e ke pasur lidhjen e parë? Në gjimnaz. Je përballur me reagimet e shoqeve, shokëve. Sepse femrat nuk janë aq të dukshme sa të arrijë puna te ofendimet e mësueses… Kam qëndruar e mbyllur, ishin ndryshe gjërat nga tani. As miqtë më të ngushtë nuk e dinin? Në fillim jo, askush. Duhet të kalojnë disa etapa përpara se të tentosh të dalësh me miqtë e ngushtë, të testosh se si mund ta presin etj. Me familjen pjesa më e madhe nuk hapet. Si është reagimi i prindërve? Është identik për të gjithë. Faza e parë është mohimi, pasohet me heshtje. Të dyja palët bëjnë pakt të heshtur të mos e hapin fare këtë diskutim, pastaj është frika nga të afërmit se mos e marrin vesh. A vjen në fund faza e pranimit? Shumë rrallë. A është e vështirë gjetja e një partnereje? A është e vështirë të gjesh të përputhshmen pra? Unë s’kam pasur ndonjëherë probleme, por varet si ndodh, situata mund të jetë e ndryshme nga njëri te tjetri. Dhe si të ecën… Po patjetër dhe si të ecën, kjo vlen për të gjitha aspektet. A mendoni ndonjëherë për të pasur një fëmijë? Është shumë larg realitetit shqiptar kjo gjë. Tani për tani nuk besoj se e mendon kush, janë njëmijë e një pyetje, që do të donin përgjigje, si do ia bëj, si do rritet etj. etj. Megjithatë keni dëshirë? Po patjetër, kush nuk do kishte në një moshë të caktuar?! Ke diskutuar ndonjëherë me partneren për këtë gjë? Jo, deri tani, jo. A mendon se një ditë mund të ndryshojë gjithçka dhe mund të jesh me një mashkull? Jo, nuk besoj, thashë që është diçka që nuk më përket.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

22 Komente per “Xheni Karaj rrëfen historinë e saj për herë të parë: Si e zbulova që jam lezbike”

 1. cdoni te thoni me kete interviste une nuk arrij ta kuptoj.ne vend qe te fshiheni , te mos beni ze , te mos ndiheni ju dilni dhe jepni dhe mendime ,diskutoni per jeten e kesaj kategorie njerzish dhe cfar reklame na beni . keto jane devijime dhe te patolerueshme ju doni nje dru qe tju thyejme ne mes. po skeni faj se keni ne krah dhe avokatin e popullit (hahaha .institucioni me idiot dhe qe nuk jep zgjidhje per asgje) dhe perverset diplomate qe sherbejne ne vendin tone.

 2. Avash ore Jani. 10% e njerezve “vuajne” nga nje deformim i tille. Pra nje ne 10 qe do te thote 1 ne 10 kusherinjte e kusherirat e tua eshte gjithashtu homo apo lesbike. Sa kollaj ne i pranojme njerezit te mbuluar nga koka ne kembe po kemi probleme me homot.Amsadori hollandez na e tha cope: Injorate ka kudo. Dhe duke ditur qe ka nje korrelacion te forte pozitiv mes nivelit te intelektit te injorances, me vjen keq po na duhet te pranojme se niveli i intelektit ne Shqiperi eshte ne nivelin e Afganistanit.
  Hajt sh’ndet dhe fillo e mendo per ate 10%-in

 3. Komplimenta per kurajon Xheni! Ec ne rrugen tende dhe mos e caj koken se cfare thone te tjeret, jeta eshte e jotja prandaj jetoje sic do ti…..njerezit akoma sarrijne te kuptojne se juve po luftoni per te qene te lire qe te dashuroni e jo per ti shpallur lufte njeriu…..

 4. ne ne kete jete vijme nga zero dhe cdo gje e fitojme gjate rritjes dhe nuk eshte fare e vertete ajo qe na thote xheni qe ka lindur e tille,perkundrazi eshte nje zgjedhje qe e ka bere vete me ndihmen e fantazise te saj por, amundet te na thote xheni nese ajo eshte homosesuale dhe ka te drejten e saj qe ne fakt, nuk eshte se i intereson kujt, ne te tjeret kush na detyron ti pranojme ne shoqerine tone?me vjen keq per prinderit e ketyre tipave se dihet qe askush ne bote nuk e deshiron nje femije te tille por i ka zene dhe duhet ti vuajne bemat e femijeve te tyre se thone ate qe te ben femija ,nuk ta ben as perendia…

 5. Njeri nuk lind homoseksual, por zgjedh te mekatoje! U shofshi fare e keqe!

 6. Njeriu nuk lind homoseksual, por zgjedh te mekatoje! U shofshi fare e keqe!

 7. Bravo Xheni, bravo per kurajon dhe thjeshtesine!
  Sa me teper flitet aq me teper njerezit do mendojne rreht kesaj ceshtjeje dhe do kuptojne. Ne fund te fundit, cdo shoqeri eshte cdo dite ne beteje per tu permiresuar aq me teper kjo e jona…

 8. Xheni!
  Eshte e vertete moj goce, qe natyra ka bere njerezit qe ne pubertet te jene te çoroditur. Po ti me ate mbiemer, qe te ka qelluar, te ka zene frika e t’u desh ta shmangie … e te merreshe me femra. Ne fakt ke deshire te jesh tamam mashkull se pashe qe me zemer imiton meshkujt ne cdo aspekt te pamjes.

 9. nuk keni turp,shteti te marri masa per ju seriozisht.Turp i madh

 10. Sa keq moj vajze qe ti ke vendosur te mekatosh ne te tille rruge.Thua se ke lindur,pra nuk eshte ”semundje,,aq me keq….Sidoqofte lus Zotin qe te mos kete shume si ty,dhe te tjere mos ndjekin rrugen tende dhe te ngjashemve me ty.Zoti na ka krijuar te kundert, per lindjen,zhvillimin dhe vazhdimin e jetes,pra njerezimit.Nuk jam dakort me metaforen e perdorur nga z.M.Basha,por jam ne nje mendje me te per gjithshka tjeter qe ai tha ne emision.Jeni ne kundershti me Zotin,ligjet e natyres dhe moralin normal njerezor.Theksoj moralin normal,sepse ju nuk e pranoni kete lloj morali qe e pranon 95% e shqiptareve.Sidoqofte Zoti ju ndihmofte dhe ju falte ne diten e gjykimit.

 11. E nderuar Xheni ! Me vjen mire qe ke marre guximin te shfaqesh ashtu sic je, ndryshe nga pjesa me e madhe e komunitetit tuaj qe duan te fshihen pas gishti.Pse?,sepse edhe ata vete e kuptojne arsyen…….. E dashur nuk ju demton fjala ose metafora e perdozur nga i nderuari z. Basha, por eshte mentaliteti i popullit shqiptar per te mos pranuar devijacione te tilla, por ti moj Xheni dhe anetaret e komunitetit qe ju perfaqesoni mos u friksoni nga metafora te tilla, pasi ato familje qe nuk duan te veprojne ashtu sic mendon murati dhe nje pjese e mire e shqiptareve nuk ju vrasin jo.

 12. E pra le t’ia lem ne dore Zotit ti gjykoje nqs jane mekatare apo jo!!!!! Boll na bete moralistet…..

 13. Z JENI JU PERSHENDES JENI ME TE VERTET NJE VAJZE ME KURAJO ME GUXIM E THEM KETE SE JETON NE SHQIPERI NE VENDIN E THASH E THEMEVE POR PER SA I PERKET NDJENJAVE CDO NJERI KA TE TIJAT NE RRALLE TE PARE DUHET CDO NJERI TA KUPTOJ NDJENJAT E ASKUJT NUKE DUHET TE CENOHET DHE MOSE TA FILLOJE VLERSIMIN ASKUSH NGA KY KEND SE NUK E PENGONI SHOQERIN TE EC PERPARA SE VETE PRESIDENTI OBAMA I LLA NJE PRO NJE TE DREJTE MARTESES ME TE NJEJTEN GJINI DHE POPULLI SHQIPTARE DUHET TA KUPTOJ KETE MOS TA URREJ FEMIJEN E TIJE SE NDOSHTA NJE DITE DO TE JETE SHUM VONE

 14. Nqs homoseksualizmi nuk eshte i lindur, pse nipi im 4 vjecar preferon te luaje me kukulla, te lyeje thonjte me manyqyr, te fshije me makine me korrent ne vend se te luaje futboll me shoket ne oborr, te luaje me makina dhe ushtare qe i blejne prinderit? Apo edhe ky 4 vjecari u zgjua nje mengjes dhe vendosi te behet gay? Bravo Xheni!

 15. ameljet markati

  pse kafshet nuk kane hemosesualitet? Kjo pyetje eshte per kete shtrese se jane te sumure nga koka,jo se kane prirje ,se dhe kafshet keto veprime nuk i bejne.Zoti na ruajt nga keto se duhen derguar ne psiciatri te gjithe ,janr te semure menderisht po-po-po

  • Perpara se te flasesh mendohu mir sepse sapo re bllof meqenese kafshet nuk epraktiokojne kete gje ma shpjego pak si ka mundesi qe jane rreth 3 mije specje hermafodit , kjo gje nuk u shfaq sot eshte hasur qe kur lindi specja e pare mbi toke ,por ka specje ne shdukje si ty qe e kan veshtire ta pranojne .bravo xheni

 16. xheni little monster

  pse mendohet qe femra duhet te jene ne kte rruge dhe meshkujt ne kte rruge….. secili e vendos vet……. un personalisht jam si cun po nuk jam lesbi dhe nk jam kunder tyre ata kan jeten e vet e ne tonen ……… xheni respekte je e papame m sakt je shembull per tgjith personat e aleances tuaj lgbt
  pastaj idhulli im Lady Gaga esht pro pse t mos jem dhe un? hhahahaha

 17. E dashur Xheni,
  te komplimentoj pa mase per guximin.
  Me vjen shume keq per komentet qe lexova. U perlota nga xhesti i zonjes Margarita dhe sa do doja dhe une qe prinderit e mi te mendonin ashtu. Un nuk jam gay por do doja qe jo vetem prinderit e mi por te ter njerzit e mi te dashur qe kan nje zemer kaq te madhe te kishin dhe nje bote kaq te madhe sa e zonjes. Nuk e mohoj qe kam qen ne radhet e tyre por kjo vjen si pasoj e mosdijes dhe keqinformimit (mos informimimi do ishte shume me mire). Duke lexuar po mendoja si nuk shkon jasht kjo vajz….
  Me te mirat Xheni!

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy