GRAZIA
Home » Ekonomi » Nafta, gjiganti SHELL vjen në Shqipëri, blen aksionet e Petromanas

Nafta, gjiganti SHELL vjen në Shqipëri, blen aksionet e Petromanas

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Berisha dje më përfaqësuesit e SHELL

Kërkimi i naftës në Shqipëri duket se është një objektiv i ri i kompanisë ndërkombëtare “SHELL”. Kjo kompani tashmë ka hyrë në marrëveshje me kompaninë tjetër “Petromanas Energy”, e cila prej kohësh operon në kërkimin e arit të zi në disa zona në vend. Plani i kompanisë SHELL u zbulua dje nga zëvendëspresidenti për Strategjinë Internacionale të kompanisë “Marcus Antonini” gjatë një takimi me Kryeministrin Berisha në të cilin ishte i pranishëm edhe drejtori i Përgjithshëm i grupit kanadez “Petromanas Energy Inc”, Glen McNamara. Përfaqësuesit e dy kompanive informuan Kryeministrin lidhur me marrëveshjen e tyre për të ndarë me nga 50 për qind aksionet e “Petromanas” në Shqipëri dhe po kështu, edhe vlerën e investimit që ato do të kryejnë. Drejtori i Përgjithshëm i “Petromanas”, McNamara u shpreh gjatë takimit se plani i veprimit i grupit të ri dhe të zgjeruar do të fillonte me punën kërkuese nëpërmjet shpimit të puseve në tri zona, në Juban të Shkodrës, Shpirag të Beratit dhe në bllokun Papër, pranë fshatit Gracen të Elbasanit. Në fazën e parë të eksplorimit, kompania “SHELL” do të mobilizojë rreth gjysmën e investimit prej 51 milionë USD që parashikohet të ndërmerret gjatë këtij viti. Ai theksoi që shpimet fillojnë në muajin mars e vazhdojnë me radhë në muajt në vijim. Nga ana tjetër, kreu i qeverisë Sali Berisha ka vlerësuar pozitivisht bashkimin e dy kompanive të njohura, duke shprehur edhe gatishmërinë që do të ketë qeveria shqiptare për të mbështetur këto kompani në zbatimin e planit të tyre. Një pikë tjetër ku Kryeministri u ndal gjatë takimit ishte ajo e shtrirjes të punës së kërkimit të këtyre kompanive në zona të reja të paeksploruara më parë si Mbreshtan, duke theksuar se zona të tilla janë premtuese sa u përket rezervave të naftës që mendohet se mbajnë. 50 për qind të aksioneve të kompanisë “Petromanas” në Shqipëri janë blerë nga kompania tjetër e njohur “SHELL”. Kjo kompani në fazën e parë të eksplorimit do të investojë 51 milionë dollarë.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

1 Koment per “Nafta, gjiganti SHELL vjen në Shqipëri, blen aksionet e Petromanas”

 1. Po pronaret e tokes? Milionere ma ha mendja….

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy