GRAZIA
Home » Kronike » Eksploziv shtëpisë së Admir Tafilit

Eksploziv shtëpisë së Admir Tafilit

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian

Shtëpia e Admir Tafilit, ku ndodhi shpërthimi

SHKODER/ Ngjarja gjatë natës, asnjë person brenda. Nëna: Shteti të na mbrojë, po na kërcënojnë Dëmtohet banesa e vrasësit të vëllezërve të shefit të Policisë Tritol banesës së vrasësit të dyfishtë, Admir Tafili, në Shkodër. Lënda plasëse është vendosur në derën e jashtme të banesës dhe ka shkaktuar vetëm dëme materiale, pasi në momentin e shpërthimit në banesë nuk ndodhej asnjë person. Policia ka nisur hetimet mbi pistën e kërcënimit ose e mesazhit për ndonjë hakmarrje të mundshme, por akoma nuk ka ndonjë person të dyshuar për ngjarjen. Admir Tafili, më 18 mars të vitit të kaluar ka vrarë në fshatin Grudë vëllezërit e ish-shefit të Krimeve të Shkodrës, Prelë Pjetrushi, Nikë e Gjovalin Pjetrushi, pas arratisjes së tij nga burgu në tetor të 2010-s, ku vuante dënimin për plagosjen e Prelës. Persona ende të paidentifikuar rreth mesnatës së mbrëmshme kanë vendosur një sasi rreth 100 gramë lëndë plasëse tritol në derën e hyrjes së shtëpisë së Admir Tafilit. Nga shpërthimi i lëndës plasëse është dëmtuar plotësisht porta e jashtme, si dhe janë thyer xhamat e një dritareje që ndodhej në afërsi të portës. Me përjashtim të dëmeve materiale, nuk ka pasur të lënduar.

Kimete Tafili, nëna e të dënuarit

Fatmirësisht, në banesë nuk ndodhej askush, pasi edhe nëna e Admir Tafilit, Kimetja, nuk ndodhej aty. Kimete Tafili jeton vetëm në shtëpi, pasi dhe nusja e djalit, së bashku me fëmijët, prej kohësh është zhvendosur, (mendohet se janë jashtë Shqipërisë), nga frika e ndonjë hakmarrjeje të mundshme. Kimetja gjatë ditës banon në shtëpi, ndërsa në mbrëmje ajo flinte te banesa e fqinjëve të saj. Sipas Policisë, e cila ka nisur edhe hetimet rreth kësaj ngjarjeje, nuk ka një pistë zyrtare për ngjarjen, pasi akoma nuk ka ndonjë person të dyshuar. Burime pranë Drejtorisë së Policisë bëjnë të ditur se dyshohet që shpërthimi i mbrëmshëm të ketë qenë ndonjë sinjal për paralajmërim për hakmarrje, pasi autorët kanë lënë lëndën plasëse në pjesën e jashtme të banesës dhe janë mjaftuar me kaq. Nëna e Admir e Genc Tafilit, në lidhje me këtë ngjarje shprehet mjaft e tronditur. Kimete Tafili ka pohuar se shteti duhet të marrë në mbrojtje familjen e saj, pasi janë të rrezikuar. Ajo shprehet se jeton e vetme në këtë shtëpi, ndërsa nuset e djemve së bashku me fëmijët e tyre, janë larguar nga frika e hakmarrjes. Kimetja ka pohuar se gjatë ditës hap banesën e saj ku kryen ndonjë punë të vogël, pasi ajo është e sëmurë dhe ka shqetësime vazhdimisht, ndërsa gjatë natës strehohet te komshinjtë, pasi ka frikë të kalojë natën e vetme në shtëpinë e saj.
Vrasja e dy vëllezërve të shefit të Policisë pas arratisjes nga burgu Konflikti mes familjeve Tafili dhe Pjetrushi

Admir Tafili

Hasmëria mes Tafilëve dhe Pjetrushëve e ka zanafillën në vitin 2000, kur u vra Bahri Tafili, babai i dy vëllezërve, Gencit dhe Admirit. Ngjarjet vijnë fill pas vrasjes së drejtorit të Policisë së Shkodrës në atë kohë, Arben Zylyftari. Për këtë krim, policia akuzoi Admirin dhe të vëllanë, Gencin. Një proces i kundërshtuar gjithnjë nga familja Tafili, por që Drejtësia i dënoi pikërisht ata për krimin. Në lidhje me vrasjen e Bahri Tafilit dhe të drejtorit të Policisë, Arben Zylyftari, familja Tafili akuzoi ish-shefin e Krimeve, Prel Pjetrushi, si organizator të të gjithë ngjarjes. Më pas, në vitin 2001, ndaj shefit të Krimeve, Prel Pjetrushi, kryhet një atentat. Ndaj tij u derdh një breshëri plumbash në momentin kur po futej në banesë. Pavarësisht se mori disa plumba në trup, shefi i Krimeve arriti të shpëtojë dhe pas shërimit të largohet drejt SHBA-ve për arsye sigurie. Në lidhje me këtë ngjarje, policia arrestoi pas shumë operacioneve policore vëllain e vogël të familjes Tafili, Admirin. Ai u dënua me 22 vjet burg në vitin 2002 për atentatin ndaj shefit të Krimeve, Prel Pjetrushi. Dy vëllezërit, Admir dhe Genc Tafili, (ky i fundit dënuar me 25 vjet) dolën nga burgu për të vizituar nënën e sëmurë. Megjithëse shtëpia e tij ruhej nga shumë policë, Admiri arriti të arratisej. Në mars 2011 u bë dhe vrasja e dy vëllezërve Pjeturshi: Gjovalin e Nik Pjetrushi, 43 dhe 25 vjeç, në fshatin Grudë e Re në Shkodër.
SHKODER/ RITVAN DIBRA

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy