GRAZIA
Home » Kronike » Leka Zogu II padi në gjykatë për trashëgiminë

Leka Zogu II padi në gjykatë për trashëgiminë

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian
Tri javë pasi pretendenti për fronin mbretëror, Leka Zogu i Parë, ndërroi jetë, djali i tij, Leka Zogu II, i njohur si princi Leka, kërkon në gjykatë trashëgiminë. Lajmi konfirmohet nga burime zyrtarë të Gjykatës së kryeqytetit. Sipas burimeve, kërkesë-padia në fjalë është regjistruar pak ditë më parë në kryesekretarinë e Gjykatës. Në rolin e paditësit në këtë kërkesë-padi është Leka Zogu II, i cili kërkon të shpallet nga gjykata trashëgimtar i pronave dhe të drejtave të babait dhe paraardhësve të tjerë të tij. Në lidhje me objektin e saj u mësua së është “lëshim i dëshmisë së trashëgimisë ligjore”. Burimet ishin të rezervuara për sa i përket brendisë së përmbajtjes së kërkesë-padisë në lidhje me numrin e pronave të cilat do të trashëgohen. Dy ditë më parë, kërkesa i është nënshtruar shortit elektronik për përzgjedhjen e gjyqtarit që do ta shqyrtojë. Burimet thanë se trupi gjykues, e përzgjedhur për gjykimin e kësaj kërkese është gjyqtarja Anila Capo (Zere). Po sipas burimeve, bëhet e ditur se ende nuk është përcaktuar data e seancës së parë të shqyrtimit të kësaj kërkese. Procedurialisht, kuptimi i trashëgimit, referuar nenit 316 të Kodit Civil të Republikës së Shqipërisë është: “Trashëgimia është kalimi me ligj ose testament i pasurisë (trashëgimit) të personit të vdekur, një ose më shumë personave (trashëgimtarë), sipas rregullave të caktuara në këtë Kod”. Vdekja e Leka Zogu I Pretendenti për fronin mbretëror, Leka Zogu i Parë, dha frymën e fundit mëngjesin e 30 nëntorit të këtij viti, duke e trashëguar statusin e “pretendentit për fronin mbretëror” te biri i tij, Princ Leka. Zogu I ndërroi jetë pas një qëndrimi disajavorë në gjendje të rënduar shëndetësore në pavionin Neurokirurgjik në qendrën spitalore universitare “Nënë Tereza” në Tiranë. “Sot, në orën 08:45, në klinikën e neurologjisë ka pushuar zemra e naltmadhënisë Leka Zogu I. Naltmadhënia pushoi së marri frymë nga vuajtja e zemrës dhe mushkërive”, tha atë ditë përfaqësuesi i oborrit mbretëror, Sulejman Gjana. Në nder të figurës së tij, ai u përcoll në banesën e fundit me një ceremoni shtetërore. Dita e varrimit të tij u shpall ditë zie kombëtare. Topi dekreton tetë gjyqtarë të rinj në rrethe Presidenti i Republikës, Bamir Topi, dekretoi dje emërimin e tetë gjyqtarëve në gjykatat e rretheve. Lista e magjistratëve të emëruar në detyrë nis me znj.Irena Plaku, e cila është emëruar gjyqtare në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Korçë. Kreu i shtetit ka firmosur me tej emërimin e Igerta Bengut si gjyqtare në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Fier, dhe magjistratin Arber Çela, si gjyqtar në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Shkodër. Dekretet e Presidentit vijojnë me emërimin e Engert Pëllumbit, gjyqtar në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Fier, ndërsa Arta Burda u emërua gjyqtare në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Fier. Po kështu, Laurent Fuçia, është emëruar gjyqtar në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Vlorë, Florjan Kalaja, gjyqtar në Vlorë dhe Joana Qeleshi, gjyqtare në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Durrës. Armand Bajrami

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy