GRAZIA
Home » Ekonomi » Të përndjekurit, emrat e atyre që marrin paratë

Të përndjekurit, emrat e atyre që marrin paratë

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Që nga data 15 shtator, në llogaritë e 156 të përndjekurve politikë janë derdhur këstet e radhës të dëmshpërblimit të përfituar sipas ligjit në fuqi.Gazeta publikon sot listën e plotë me emrat e atyre që marrin paratë në bankat e nivelit të dytë, ku edhe kanë llogarinë. Ministria e Financave bën me dije se nga Drejtoria e Përgjithshme e Thesarit është bërë kryerja e depozitimit të parave për secilin qytetar që gjendet në këtë listë. Ky është kësti i radhës për përfituesit dhe në bankë është depozituar 1/8 e shumës fillestare të dëmshpërblimit. Shkodër “Vendimi i qeverisë shqiptare, që dëmshpërblimi do t’u jepet ish-të persekutuarve që janë mbi 85 vjeç, është qesharak. “Kemi të bëjmë me një mashtrim të madh, me një situatë qesharake. Në zonën e Shkodrës, vetëm dy ish-të persekutuar janë në moshën mbi 85 vjeç, të cilët mund të marrin dëmshpërblimin”, ka pohuar Zenel Drangu, kryetari i Shoqatës së ish-të Përndjekurve për Shkodrën. “Kush ka shpëtuar nga ish-të persekutuarit dhe vazhdon të jetojë pas 85 viteve, ndërkohë që kanë jetuar ferrin komunist?! Kush mund të kishte një jetë të gjatë dhe të shëndoshë ndërsa ka jetuar në burgjet famëkeqe dhe në internim?!”, ka pyetur Zenel Drangu. Sipas tij, qeveria e di shumë që mbi 85 vjeç nuk ka më shumë se 10 persona në të gjithë Shqipërinë. “Nuk është e vështirë të identifikohen sa persona janë në këtë moshë dhe të bëhen llogaritë. Mosha kaq e lartë është vënë qëllimisht që të ketë sa më pak persona që të marrin dëmshpërblimin për vuajtjet në kohën e regjimit komunist. Ndaj është mashtrim dhe për të ardhur keq. Këta njerëz kërkojnë të drejtën e tyre”, ka pohuar Zenel Drangu. Sipas tij, shtresa që ai përfaqëson po zhgënjehet gjithnjë e më shumë. “Premtimet që na jepen çdo vit janë vetëm premtime. Mjafton të kujtojmë se kanë kaluar tre vjet nga koha kur është dhënë kësti i parë i dëmshpërblimit dhe as që bëhet fjalë për ndarjen e këstit të dytë. Bëhet fjalë për persona që janë lodhur nga vuajtjet dhe duan të shohin një ditë të mirë. Vitet kalojnë dhe mosha bën punën e saj, ndaj nuk ka kohë për të pritur”, ka deklaruar Drangu. Një tjetër shqetësim që ka shprehur ai është dhe mosfunksionimi i task-forcës për gjetjen e eshtrave të të pushkatuarve. “Megjithëse është premtuar se do të nisë funksioni i saj, ende nuk është ngritur task-forcë për gjetjen e eshtrave. Janë rreth 4500 të pushkatuar që duan një varr dhe ende nuk bëhet asgjë, edhe pse kanë kaluar 20 vjet nga rënia e komunizmit”, shton Zenel Drangu. Sipas tij, janë bërë takime të panumërta, kërkesa me shkrim, protesta, por rezultati nuk ka qenë ai që kanë pritur ish-të përndjekurit. “Mjafton të jetë dëshira për të ndihmuar këtë shtresë që ka vuajtur kaq shumë, dëshira për të lehtësuar dhimbjen e këtyre familjeve që humbën njerëzit e dashur të tyre, dhe rezultati do të jetë i dukshëm. Por, me sa duket, mungon dhe dëshira”, deklaron Drangu. Ai shton se tashmë ka mbetur një zgjidhje: protestat. Në Shkodër janë 2 mijë e 856 të burgosur në kohën e komunizmit, 601 të pushkatuar dhe 3 mijë familje të internuara. Deri tani, sipas tij, nga të burgosurit, vetëm 800 prej tyre kanë marrë fazën e parë. Ndërsa për 2 mijë të tjerë, s’ka shpresë se mund të marrin atë që u takon. Nga familjet e të pushkatuarve nuk ka marrë askush dëmshpërblim. Lista e perfituesve te demshperblimit per ish te denuarit politike,  te paguar  me DATE: 15.09.2011 NR    Emri        Mbiemri      Atesia 1    Abedin        Sylaj        Bajram 2    Adriatik        Llalla        Xhemal 3    Agim        Kola        Isuf 4    Agron        Tota        Lufto 5    Ahmet        Kapa        . 6    Aida        Demi        . 7    Ajet        Harka        Ismul 8    Aleksander    Ndoja        . 9    Alfred        Ndoja        . 10    Amir        Pustina        . 11    Anila        Mehmetaj    Veip 12    Anthi        Zaho        Ilia 13    Ariana        Cilka        Muamer 14    Art        Ndreu        Shefqet 15    Astrit        Kamaj        Rexhep 16    Athina        Jorgji        Vasil 17    Avenir        Demi        . 18    Azis        Gjoni        Lace 19    Bardhe        Ndou        Kol 20    Bashkim        Llubani        Haki 21    Bashkim        Gjonaj        Lace 22    Beshir        Gjoni        Lace 23    Besnik        Hoti        Smajl 24    Bib        Margjini        Martin 25    Brikena        Ndou        Sokol 26    Can        Ndreu        Shefqet 27    Dallandyshe    Ferhati        Avdul 28    Dashamir    Kashariqi        . 29    Dashuri        Rakipi        Xhemal 30    Ded        Tukaj        Zef 31    Demir        Soraj        . 32    Dhimitraq    Furxhi        Petraq 33    Dhimitri        Masho        Ilo 34    Donika        Ceka        Lufto 35    Eduart        Llubani        Bujar 36    Eglantina        Spaho        Faik 37    Eleni        Curra        Ilia 38    Eleni        Ioanu        Vasil 39    Eli        Barka        Mihal 40    Emanuela    Kolici        Haki 41    Engjell        Mazreku        . 42    Enver        Gjonaj        Lace 43    Eqerem        Mujo        Sefer 44    Fatmir        Gjidiaj        . 45    Fatmir        Resnjaku        Muhamed 46    Filip        Kokali        Vasil 47    Fillanthi        Voda        Jani 48    Flamur        Prizreni        Sali 49    Fredi        Babani        . 50    Garufo        Papa        Vasil 51    Gjelosh        Kodra        Nik 52    Gjelosh        Ndoja        Kole 53    Gjinovefa        Gjoni        Selam 54    Halim        Kulla        Faik 55    Hane        Ndreu        Tahir 56    Hasan        Gjana        Bajram 57    Hire        Hajdarmataj    Bajram 58    Hysen        Kaceli        Rexhep 59    Indrit        Llubani        Bujar 60    Irena        Shametaj    Festim 61    Isa        Jacaj        . 62    Ismail        Luku        . 63    Jorgji        Doga        . 64    Kalosh        Hysa        Hajdar 65    Kanerina        Qyteti        . 66    Kimet        Merkuri        Maliq 67    Klodian        Kadushja        Faik 68    Kornelia        Shagla        Hari 69    Kristaq        Çami        Vasil 70    Kristo        Zoi        Jani 71    Kristo        Gjoka        Mihal 72    Ksanthulla    Gjoka        Mihal 73    Kudret        Avdija        Ismail 74    Kushe        Hysi        Maliq 75    Laze        Ronje        Rexhep 76    Lejla        Kashariqi        . 77    Limone        Rrugeja        Mehmet 78    Liri        Neloj        Lace 79    Liri        Agolli        Hajro 80    Lorena        Puto        . 81    Lucije        Kuci        . 82    Luiza        Kapshtica    . 83    Lumturi        Gurabardhi    . 84    Lumturije    Kaba        Fiqiri 85    Lutfi        Rudi        Haki 86    Marie        Ukcamaj        Kol 87    Mark        Lorja        Pashuk 88    Metullahe    Qoku        Luan 89    Miranda        Spahiu        Muamer 90    Mirate        Pocka        . 91    Muhamer        Kapa        . 92    Mynever        Ibo        . 93    Naile        Hyka        Qazim 94    Naim        Llubani        Haki 95    Namik        Uruci        Fiqiri 96    Nazmi        Gjonaj        Lace 97    Nazmi        Keçi        Asllan 98    Ndue        Cenaj        Ali 99    Ndue        Ndoja        Kol 100    Neim(spiro)    Lala        Hymzi 101    Nepe        Dautaj        Zenel 102    Nevrije        Xhemo        Maliq 103    Nexhmije        Demilija        Shefqet 104    Nikollaq        Zoi        Jani 105    Pellumb        Protoduari    Rexhep 106    Petrit        Harka        Ismail 107    Petrit        Kashariqi        Ramiz 108    Petrit        Kaceli        . 109    Petrit        Sela        Musa 110    Pjeter        Frroku        Gjin 111    Polikseni        Kocini, Masho    Ilia 112    Qamil        Xhafa        Sinan 113    Rasim        Lecini        Mehmet 114    Remzi        Cupi        Qamil 115    Resmie        Mashkulli        . 116    Resmije        Kashari        Rexhep 117    Rozine        Luka        Lec 118    Ruke        Sylaj        Bajram 119    Sadik        Kapa        Xhemal 120    Sami        Protoduari    Rexhep 121    Shefqet        Ndreu        Shefqet 122    Shkelqim        Uruci        Fiqiri 123    Shkendije    Xhaferasi        Shefqet 124    Shpetim        Hamdiu        Faik 125    Skender        Shkalla        . 126    Skender        Protoduari    Rexhep 127    Smajl(ismail)    Kapllani        Riza 128    Sofia        Zoi        Jani 129    Sotir        Gerxho        Nasho 130    Spiro        Kokali        Vasil 131    Stefan        Kola        Jorgo 132    Sulejman        Lecini        Mehmet 133    Svetllana        Marku        Gjin 134    Thanas        Gegolli        Shefqet 135    Theona        Tole        Llukan 136    Thodhor        Papa        Vasil 137    Valdete        Thoma        . 138    Valentina        Blushi        Haki 139    Vangjel        Papa        Vasil 140    Vangjel        Kokali        Vasil 141    Vangjel        Masho        Ilia 142    Varvara        Vesiliu        Vasil 143    Vernika        Hitaj        . 144    Viktor        Daragjati        Mark 145    Violeta        Cavo        Jani 146    Virgjinush    Ago        Faik 147    Vjollca        Kokonozi        Ramiz 148    Vocerr        Gjidiaj        3 149    Vojo        Sina        . 150    Voker        Valteri        Halit 151    Xheko        Zeqo        . 152    Xhevahire    Salihaj        Bajram 153    Xhuljeta        Kulla        Hysen 154    Ymer        Blloshmi        . 155    Zef        Ndoja        Kol 156    Zinete        Zira        Shefqet SHKODER/ RITVAN DIBRA

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

5 Komente per “Të përndjekurit, emrat e atyre që marrin paratë”

 1. pershendetje uroj te gjithe te perndjekurit politik te marrin dem shperblimin simbas ligjit dhe qe kjo shtrese te mos vuaj me ka shume te perndjekur dhe te burgosur qe jane ne moshe te madhembi 85 vjec ku njeri prej tyre eshte dhe babai im 92 vjec quhet tafil azem gordelli po si dhe babai im ka shume te tjeresi psh hasim mema nga durresi ali gjuzi adem allci ymer allci fejzo kercuku hajredin zeka esa esa te tjere une qe po ju shkruaj kam qene pese vjet neper protesta te perndjekurve politik dhe kam punuar ne shoqaten mbare kombetare e te burgosurve e te perndjekurve politik me kryetar adem allci si sekretare e kesauj shoqate prandaj urojme qe te integrohet kjo shtrese si ne punesim si ne strehim si ne arsim dhe kryesorja demshperblimi i perndjekurve dhe te mos tallen meqeveria me kete shtrese

 2. gjithnje flitet per persekutuarit politik per demshperblim dhe shofim kete emra qe nuk perbejne as 1 te katren e te denuarve dhe qeveria me kryen sali berishen deklarojne cdo dite se vendi yne nuk njef krize por ne te njejten kohe bejne veshtersi te demshperblejne nje te katren kur nderkohe jane qindramira qe presin . dhe sa do presin nuk i dihet. kete qeveria e sali berishes nuk e thote por vazhdon ti perdori si nje gur bilardo si sot e njezetvjet . sa her qe bejne zgjedhje qeveria dmshperblen dhe per kater vjet kalojne ne harres..

 3. KAM FUTUR DEKUMENTA E GJYSHI QE ESHTE PUSHKATUAR , POR NUK E DI A KA DALUR EMRI OPO JO AI QUHET MUHMUT CALI N.Q.F. E GJENI KETE EMER PO DESHET TE ME KTHENI PERGJIGJE F.L.M. JU SHKRUAJ NGA ITALIA.

 4. FAMILJA E PRENG PERVIZIT qe kaloi nje persekutim nga me te egerit, me djegie shtepish, grabitje e konfiskuin pronash dhe te vrare e te pushkatuar, te burgosur e te intetnuar, 45 vjet rresht, nuk ka perfituar gjen prej gjeje deri tani nga shperblimet, e ku eshte me e keqja edhe shtepia ne Tirane ne rruga Vaso Pasha 19, prej 20 v jetesh gjyqe te fituara… akoma nuk u eshte kthyer e mbahet peng nga ish familje komuniste (partizane), ndersa kane zene disa dhjetra apartamente ne Tirane. Pa lere qe per shperblimet e denimeve nuk behet fjale, kur une i neneshkruari jam ne moshen 85 vjeç. E dashka Shqiperia te marre statusin ! Po pse europianet hane bare ? Nuk kane sy e veshe ? Te shperblehen te perndjekurit. Te kthehen ose te desmshperblehen pronaret. Pa Europa te hape deren ! Panorama te shkruaje me te medha per keto te padrejta qe vazhdojne te behen ne kurriz te atyre qe hoqen te zezat e ullirit prej diktatures komuniste, antinjerezore dhe antishqiptare !

 5. Kam nje aplikim ne Ministri te Drejtesis me 28/04/2008 dhe me jane marre ne shqortim dekumentat e te persekutuari te ndjeri Isa Abdullah Demiri por nuk kam marre asnje lloj pergjigje ju lutem ma merrni ne shqortim kete kerkese:numeri i dosjes eshte 8733 me ktheni pergjigje nese ka mundesi
  me rrespekt Qazim Demiri

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS

Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy