GRAZIA
Home » Sociale » Përgatitja për shkollë, 200 klasa për fëmijët 5 vjeç

Përgatitja për shkollë, 200 klasa për fëmijët 5 vjeç

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian
Në të gjithë vendin do të hapen këtë vit 200 klasa të reja përgatitore për fëmijët 5-vjeçarë.Gjithçka e bën me dije Ministria e Arsimit, e cila projektin pilot të nisur 2 vjet më parë ka vendosur ta shtrijë akoma më shumë. Klasat parapërgatitore do të jenë në shkollat më me standarde, pasi për të funksionuar duhet personel dhe të ketë kërkesa. Por nga sa bën me dije MASH, një pjesë e mirë e tyre do të hapen në Tiranë, ku edhe fluksi është më i madh. “Hapja e klasave parapërgatitore ka ecur shumë mirë do të thosha në dy vitet e fundit. Është ende një projekt që ne po e zgjerojmë gradualisht derisa të arrijmë objektivin tonë që të gjithë fëmijët 5-vjeçarë të ndjekin 1 vit përgatitor përpara se të futen në klasë të parë”, sqaroi për gazetën drejtori i arsimit parauniversitar në MASH, Fatmir Vejsiu. Sipas tij, aktualisht janë rreth 75% e fëmijëve 5-vjeçarë që ndjekin mësimin në klasat parapërgatitore. “Për të realizuar objektivin deri në 100% do punë, pasi duhet staf dhe ambiente. Megjithatë, them se deri në 2013-n do të jetë mbyllur. Prindërit do të kenë të gjithë mundësitë që të regjistrojnë në këto klasa”, tha Vejsiu. Pak ditë më parë, në udhëzimin për vitin e ri shkollor MASH ka orientuar drejtoritë arsimore për mënyrën si do të çelin klasat. “DAR/ZA të sigurojnë personelin mësimor brenda numrit ekzistues të fuqisë mësimore, duke shfrytëzuar të gjitha rezervat e mundshme që kanë e në veçanti ato që krijohen nga ulja në total e numrit të nxënësve në klasën e parë, si dhe të marrin të gjitha masat për përgatitjen e mjediseve të shkollave ku do të hapen klasat përgatitore”, thuhet në udhëzimin e MASH. Sipas tij, në zbatim të objektivit të MASH-it për të siguruar të paktën një vit përgatitor për fëmijët 5-vjeçarë, përfshirë fëmijët romë, egjiptianë dhe nga shtresa të margjinalizuara, në vitin e ri shkollor të hapen 200 klasa të reja përgatitore. MASH, mbështetur nga CBA dhe UNICEF, do të sigurojë pajisjen me orendi, bazë materiale didaktike dhe metodike, si dhe trajnimin e mësueseve të klasave përgatitore. Sistemi i ri i arsimit të detyrueshëm, që përfshin edhe klasën përgatitore në të, është pilotuar në 2009-n në tetë shkolla të kryeqytetit dhe rezultoi i suksesshëm.   ZIRINA LLAMBRO

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy