GRAZIA
Home » Sociale » Pikët e maturës, ja degët ku gara është më e fortë

Pikët e maturës, ja degët ku gara është më e fortë

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian
Vetëm dy ditë i ndajnë maturantët nga nisja e plotësimit të formularit A2. Ministria e Arsimit publikoi dje paketën informuese për t’u ardhur në ndihmë.Në të përmblidhen të gjitha materialet që u duhen nxënësve përpara se të rendisin 10 degët ku do të konkurrojnë për në universitet. Hapi më i rëndësishëm është llogaritja e pikëve të gjithsecilit dhe konsultimi me pikët e fundit të vitit paraardhës. Gazeta publikon të plotë tabelën me pikët e çdo viti duke filluar që nga 2007. Ato kanë ardhur në rritje në pjesën më të madhe të degëve. Pasi të kenë kryer llogaritjen personale sipas formulës, maturantët do të bëjnë krahasimet me pikët e fituesit të fundit të pranuar në çdo program studimi gjatë maturës së shkuar. Në këtë mënyrë, maturanti sheh ku ka më shumë shanse për të fituar. Rritja e pragut të pranimit është më e theksuar te degët që rezultojnë të kenë edhe fluksin më të lartë të kërkesave. Ndër degët e preferuara të maturantëve mbeten ato të Fakultetit Ekonomik, ku vetëm për degën e Financës diferenca e pikëve në katër maturat e fundit ka pësuar rritje me mbi 1000 pikë më shumë. Ndërkohë që, duke iu referuar dy viteve të fundit, diferenca e pikëve për këtë degë ka pësuar rritje me 50 pikë. E lartë është diferenca edhe për degët e Mjekësisë, me 100 pikë dy vitet e fundit. Por ka edhe programe të cilat krahas rritjes së bërë në dy-tri vite, gjatë maturës së shkuar kanë pësuar edhe ulje të pikëve. Kjo, sipas ekspertëve, shpjegohet me faktin se niveli i notave të marra nuk ka qenë i lartë. Këtë vit pritet që kjo diferencë për shumë programe të pësojë rritje tjetër, duke qenë se edhe niveli i notave të mira ka pësuar rritje. Nga ana tjetër, edhe kjo rritje e diferencës së pikëve nuk pritet të jetë e lartë, për vetë faktin se krahas rezultateve mesatare ka pasur edhe më shumë mbetës. Mesatarja Në dhjetë programet më të kërkuara, si fitues të fundit janë pranuar nxënësit me mesataren mbi notën 8. Konkretisht, bëhet fjalë për degët, si Stomatologji, Farmaci, Mjekësi e Përgjithshme, Inxhinieri Ndërtimi, Informatikë Ekonomike, Drejtësi, Financë, Shkenca Politike, Inxhinieri Elektronike, Psikologji. Në këtë mënyrë, nëse një kandidat ka mbaruar shkollën e mesme me mesataren 7, nuk duhet kurrsesi të rendisë si preferenca të para degët e përmendura më lart.   Per te pare artikullin e plote klikoni mbi: PDF   ZIRINA LLAMBRO

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy