GRAZIA
Home » Argument » Testi i Matematikës, notat për maturantët

Testi i Matematikës, notat për maturantët

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian
Dalin notat e provimit të Matematikës. Dje në mbrëmje, Ministria e Arsimit publikoi rezultatet për më shumë se 41 mijë maturantë.Nga të dhënat zyrtare rezulton se në këtë provim nxënësit janë paraqitur dobët. Pjesa më e madhe e tyre, kanë kaluar me paterica. Plot 66.19% e maturantëve kanë marrë 5 dhe 6. Pra bëhet fjalë për më shumë se 27 mijë nxënës që kanë marrë këto rezultate. Mbetës nga të dhënat rezultojnë   4.93 perqind e nxënësve. Cka do të thotë se më shumë se 2400 nxënës s’kanë mundur të kalojnë. Me nota 7 dhe 8 jane  19.74 për qind e nxënësve ndërsa  9 dhe 10 kanë marrë  9.13 për qind. Sot ato pritet të shpërndahen edhe në shkolla. Gazeta publikon listën e notave për këtë lëndë. Për shkak të ligjit për ruajtjen e të dhënave personale, nuk do të ketë më botime të listave me emra, por vetëm me kode. Secili maturant ka ID e tij dhe mbi bazën e tij do të gjejë notën që ka marrë. Po dje ka përfunduar rivlerësimi i testeve për 400 maturantët e dyshuar për kopjim në provimin e Letërsisë. Të dhënat e MASH tregojnë se rreth 30 nxënës janë vlerësuar me notën katër, ndërsa të tjerët kanë mundur të kalojnë provimin e parë, atë të Letërsisë. Ndërkaq, maturantët e tjerë, nga të dhënat e KOPOTED që merret me çdo rast të dyshuar, janë vlerësuar me notat 5, 6, 7 dhe 8, mes të cilave dominon nota 6. Nga burimet zyrtare të Ministrisë së Arsimit  thuhet se testet e 23 maturantëve të shkollës së mesme “Pandeli Sotiri” në Gjirokastër kanë qenë thjesht për verifikim rezultatesh, dhe jo të dyshuara për kopje. Rezultatet e maturantëve pritet që të publikohen në faqen zyrtare të Ministrisë së Arsimit dhe më pas në shkollat e mesme përkatëse. Në ditët në vijim, Ministria e Arsimit pritet të bëjë publike se në cilat qytete ka qenë numri më i lartë i maturantëve që nuk arritën dot të kalonin testin e Letërsisë. E njëjta procedurë do të ndiqet edhe për Matematikën. Maturantët presin notat e provimeve me zgjedhje për të nisur garën e universiteteve. Ajo starton me formularin A2, me anë të të cilit do të plotësojnë 10 preferencat e shkollave të larta. Specialistët e Ministrisë kanë këshilluar që, përpara se të bëjnë renditjen e degëve nga më e preferuara tek më pak e preferuara, maturantët duhet të bëjnë një llogaritje të pikëve.   Per te pare artikullin e plote atehere duhet te klikoni mbi: PDF ZIRINA LLAMBRO

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy