GRAZIA
Home » Kronike » Vrasja e Emmy-t, 3 vjet burg Kelmendit

Vrasja e Emmy-t, 3 vjet burg Kelmendit

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian

Azizi Kelmendi

Aziz Kelmendi, biznesmeni i akuzuar për “vrasjen nga pakujdesia” të këngëtares Elsina Hidersha, e njohur me emrin Emmy, duhet të deklarohet fajtor dhe të dënohet me 3 vjet burg.Kjo ishte masa e dënimit që i kërkoi dje Gjykatës së Tiranës përfaqësuesi i Prokurorisë. Prokuroria e paraqiti këtë pretencë ndërkohë që nga gjykimi i shkurtuar, Aziz Kelmendi do të përfitojë edhe uljen e një të tretës së dënimit. Nga ana e tij, i pandehuri Kelmendi i kërkoi mëshirë trupit gjykues dhe shprehu pendesë për ngjarjen. Prokurori Ervin Karanxha paraqiti dje para gjyqtarit Arben Micko konkluzionet përfundimtare të organit të akuzës në lidhje me zënkën mes Kelmendit dhe Emmy-t më 27 shkurt, ngjarje që u pasua me vdekjen e këngëtares. Sipas prokurorit, pas analizimit të provave rezultonte e provuar se i pandehuri Aziz Kelmendi kishte konsumuar veprën penale të “vrasjes nga pakujdesia”. Në përfundim të paraqitjes së konkluzioneve prokurori kërkoi deklarimin e fajshëm të Kelmendit dhe dënimin e tij me burg. “Kërkojmë deklarimin fajtor të të pandehurit Azis Kelmendi për kryerjen e veprës penale të ‘vrasjes nga pakujdesia’ dhe dënimin e tij me 3 vjet burgim”, u shpreh para trupit gjykues prokurori Karanxha. Prokurori kërkoi që në dënimin përfundimtar të kishte parasysh zbatimin e nenit 406 të Kodit të Procedurës Penale për gjykimin e shkurtuar. Në zbatim të gjykimit të shkurtuar, ashtu si u gjykua Kelmendi në Gjykatën e Tiranës, nëse deklarohet “i fajshëm” nga gjykata, ai përfiton uljen e një të tretës të masës së dënimit përfundimtar. Në vijim, prokurori i kërkoi gjykatës që në dënimin përfundimtar të shikonte si rrethanë lehtësuese faktin që Kelmendi është kthyer në vendin e ngjarjes, si dhe pendesa e shfaqur prej tij. VERSIONI I KELMENDIT Në të njëjtën seancë, gjyqtari Micko u njoh edhe me konkluzionet përfundimtare të palës mbrojtëse. Mbrojtësi ligjor i Kelmendit i kërkoi trupës gjyqësore të shprehej me lirimin e klientit të tij. Njëkohësisht, avokati pretendoi se klienti i tij ishte në kushtet kur dënimi mund të pezullohej. Sipas mbrojtësit, Kelmendi ishte rehabilituar me kohën që ka ndenjur në paraburgim. Në lidhje me ngjarjen, avokati u shpreh se Kelmendi kishte pasur një lidhje dashurie 2-vjeçare me këngëtaren Emmy, lidhje e përfunduar pak kohë para ngjarjes. Po sipas avokatit, përpara se Kelmendi të vinte në Shqipëri, një ditë para ngjarjes Emmy i kishte kërkuar t’i blinte një paketë të telefonisë celulare të Kosovës. Për ditën e ngjarjes, avokati tha se Kelmendi ishte nën shoqërinë e një mikeshe të tij të re. Teksa po largoheshin nga lokali, Kelmendi i ka kërkuar Emmy-t të dilte e të merrte numrin e telefonit. “E nxitur nga fakti që ka parë Persidën në automjet me Kelmendin, Emmy është ofruar për ta qëlluar atë. Por, Aziz Kelmendi e kishte siguruar derën nga brenda. Atëherë Emmy ka kaluar nga ana e Azizit dhe i ka kërkuar të zbresë. Është kapur te xhami i derës, që ishte pak i hapur. Klienti im ka filluar të ecë me ngadalë. Pas pak çastesh e ka parë të shkëputet. Kelmendi ka dërguar Persidën në shtëpi. Gjatë rrugës ai e ka marrë disa herë Emmy-n në telefon që ta pyeste përse kishte reaguar në atë formë. Ajo nuk i ishte përgjigjur. Për këtë shkak ai është kthyer ta takonte”, tha avokati i Kelmendit. Sipas mbrojtësit, Kelmendi nuk e kishte parë rrëzimin e këngëtares për shkak të errësirës që ishte në atë vend. Po sipas avokatit, kur kishte mbërritur në vendngjarje, Kelmendi kishte mësuar ç’kishte ndodhur dhe u ka pohuar policëve se incidenti ishte shkaktuar nga automjeti i tij. VERSIONI I PROKURORISË “Nga veprimet hetimore të kryera ka rezultuar se më datë 27.02.2011, rreth orës 01:30, shtetasi Aziz Kelmendi, i shoqëruar nga shtetasja Persida I., ka dalë nga pub ‘Venue’ dhe pasi ka hipur në makinën e tij fuoristradë ‘Wolksvagen touareg’ me targë 612KS188, në kohën kur ka qenë para hyrjes së pub-it, është takuar me viktimën, e cila ka tentuar të hipë në makinë. Por Azizi nuk e ka lejuar, duke siguruar dyert nga brenda dhe hapur vetëm xhamin e derës së shoferit në gjysmën e hapësirës. Viktima ka filluar të debatojë me Azizin dhe me shtetasen Persida I., debat i cili acarohet në fyerje dhe sharje. Shtetasi Kelmendi ka nisur makinën e tij drejt rrugës së Profarmës në fillim ngadalë. Por viktima është kapur me dy duart në xhamin e derës së shoferit duke ecur paralel me mjetin drejt lokalit ‘Bang Bang’ në një distancë rreth 70 metra larg pub ‘Venue’. Shtetasi Aziz Kelmendi, pasi ka ecur disa metra ngadalë, më pas ka rritur shpejtësinë dhe para lokalit ‘Bang-Bang’ ka frenuar. Në këtë moment viktima është shkëputur nga mjeti duke u rrëzuar në asfalt, ku ka pësuar dëmtime të rënda në kokë, dërrmishtje në disa pjesë të trupit, si dhe një gjurmë gome mjeti në këmbën e majtë. Kjo gjurmë mjeti dyshohet të jetë lënë nga goma e makinës së shtetasit Aziz Kelmendi. Viktima është transportuar menjëherë në urgjencën e QSUT-së Tiranë në gjendje të rëndë, ku ka gjetur vdekjen më datë 28.02.2011 rreth orës 08:00″, thuhej në dosjen e Prokurorisë. Kelmendi Nga qelia e sallës së gjyqit, Azis Kelmendi shprehu edhe njëherë keqardhje në lidhje me ngjarjen e ndodhur. Në momentin që kryesuesi i seancës i kërkoi fjalën e fundit, para se ta deklaronte të mbyllur shqyrtimin gjyqësor, Kelmendi u shpreh: “Kërkoj mëshirë nga gjykata”. Pyetjes së gjykatës nëse ishte penduar për ngjarjen, Kelmendi iu përgjigj: “Ndjehem i penduar”. Në një nga seancat e mëparshme Kelmendi u shprehu ngushëllime familjarëve të këngëtares Emmy, duke u pohuar se ngjarja kishte qenë aksidentale. Avokati: “Dy familjet janë drejt patimit” Avokati mbrojtës i Aziz Kelmendit i kërkoi dje trupës gjykuese të kishte parasysh rrethanat lehtësuese ndaj klientit të tij në caktimin e verdiktit përfundimtar. “Marrëdhëniet mes familjeve janë drejt normalizimit. Verbalisht informojmë gjykatën se familjet janë takuar dy herë”, u shpreh avokati. Sipas avokatit, gjykata duhet të kishte parasysh si rrethanë lehtësuese faktin që i pandehuri është me arsim të lartë, është familjar, si edhe është një biznesmen i suksesshëm në Kosovë dhe në Suedi. Në “rrjedhën” e rrethanave lehtësuese të pretenduar prej tij, avokati përmendi edhe probleme shëndetësore të të pandehurit në zonën e stomakut. Njëkohësisht, avokati shprehu edhe nevojën e Kelmendit për të zhvilluar seanca me psikologet për shkak të traumës së kaluar nga ngjarja.   ARMAND BAJRAMI

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS

Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy