GRAZIA
Home » Sociale » Matura, përgjigjet e Matematikës

Matura, përgjigjet e Matematikës

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Në të gjithë vendin, rreth 41 mijë maturantë dhanë  dje provimin e dytë të detyrueshëm, atë të Matematikës. Procesi nuk regjistroi incidente dhe pak orë pas provimit, Ministria e Arsimit vuri në dispozicion të nxënësve çelësin e përgjigjeve të sakta.Por, për më shumë se 8 orë, faqja e zyrtare e MASH-it mbeti e bllokuar për shkak të klikimeve të shumta nga maturantët. Gazeta boton të plota përgjigjet e testit për të gjitha profilet e gjimnazeve. Për vetë natyrën e lëndës, prova e dytë e maturës ka qenë disa herë më e vështirë se e para. Për 2 orë e 30 minuta nxënësit iu përgjigjën 25 pyetjeve, prej të cilave 13 më alternativa dhe 12 me zhvillim. Ashtu siç ka bërë me dije Ministria e Arsimit, në tezë ishin përfshirë pyetje për të gjitha nivelet e nxënësve. Përkatësisht, 40% e pyetjeve kanë qenë të tilla që mund t’u përgjigjeshin saktë nxënësit e dobët. Po kaq ishin parashikuar për nxënësit mesatarë. Në masën 20% të testit ka pasur pyetje për nxënësit shumë të mirë. Testet e grumbulluara do të nisen sot drejt 6 qendrave të vlerësimit, ku do të nisë korrigjimi. Nga sa pohon Ministria e Arsimit, rezultatet do të afishohen në shkolla pasi maturantët të japin lëndët me zgjedhje më 30 qershor. Sot pritet të shpallen notat e Letërsisë. Provimin e kësaj lënde maturantët e dhanë më 1 qershor. Ato do të jenë prova e fundit e maturës për këtë vit. Nëse një maturant nuk merr qoftë edhe një nga provimet, nuk do të ketë mundësi të konkurrojë për në shkollë të lartë. Pas marrjes së rezultateve pozitive, kandidatët do të plotësojnë Formularin A2. Me anë të tij do të rendisin 10 preferencat për degët e universitetit. Afati i fundit i plotësimit të Formularit A2 do të jetë data 30 korrik. Më tej, mbi bazën e pikëve që grumbullon secili maturant dhe kuotave të pranimit të vendosura nga qeveria, do të përcaktohen fituesit. Nga 10 preferencat, kandidati do të shpallet fitues vetëm në një degë, në rast se ka pikët e mjaftueshme. Pikët llogariten sipas një formule të posaçme, e cila merr për bazë 5 komponentët e maturës. Përveç 4 provimeve, llogaritet edhe mesatarja e katër viteve të shkollës së mesme në masën 20%. “Sistemi i meritë -preferencës do të zbatohet edhe këtë vit për përzgjedhjen e kandidatëve fitues. Lista e tyre do të afishohet vetëm një herë, në mënyrë që procesi të mos ketë tejzgjatje”, thanë specialistët e Ministrisë së Arsimit. KUKES Ngelës në matematikë, 22 maturantë të shkollës së mesme “Bajram Abdiu” të komunës Bicaj nuk janë lejuar dje të hyjnë në provimin e radhës. Ata protestuan bashkë me prindërit e tyre, duke kërkuar të futen në provimin e matematikës e pohuar se do t’i drejtohen edhe Ministrisë së Arsimit. Në fakt, ka qenë një gabim futja e tyre në provimin e letërsisë, çka u shfrytëzua më pas prej tyre duke kërkuar edhe futjen në provimin e matematikës. Nxënësit thanë se kanë edhe kodet e tyre për provimin e parë. Por në një reagim të saj Drejtoria Arsimore e Kukësit sqaroi se nuk ishin të 22 maturantët që kishin dhënë provimin e letërsisë, por vetëm katër prej tyre.   Per te pare artikullin e plote atehere klikoni mbi: PDF

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

7 Komente per “Matura, përgjigjet e Matematikës”

 1. po pergjigjet e varjanitit b ku jane

 2. komenti im eshte qe duke pare rezultatet e notave me vjen keq qe pjesa me e madhe e nxenesve qe kane marre nota 9 dhe 10 jane ata qe kane kopjuar dhe jo ata qe kane investuar per 12 vjet,turp per ministrine e arsimit per menyren e organizimit te provimit qe lejon mbajtjen e celulareve dhe dhenien e kopjeve me sms
  do vije dita qe ne sdo kemi fare specialiste se po keta do marrin deget me te mira dhe perseri do paguajne e do kopjojne,mjere shqiperia

  • @zoica zoi, une per vete kam marr 9.04, dhe te betohem qe skam kopjuar…jo se skam dashur, por sepse kordinatori yn sna linte te mernim frym….ngaq besoje ndaq jo,…ndersa nx e tjeter qe kishin kopjuar gjitha gjerat nga tel, kishin marr 8 dhe 7

 3. e kisha fjalen per notat e letersise

 4. po notat e matemaikes kur do dalin?

 5. aman kur do dalin ato pergjigjet e matematikes se u cmendem jemi ber me fixime]

 6. ti zoica zoi mos fol ne pergjithsi ok!!!fol per shkollen tende se kan kopiu te shkolla jote o gjo tjeter.pastaj ai qe ka mar 10 e 9-ta i lumte ka qen zotesia e vet si ka kopju pastaj e sikur ti dali shkolla e larte mendon ti se do ja hedhin kaq lehe jo jo se do e shofin vete sa te veshtire do e kene dhe kjo do i shty qe ato te mesojne e te cajne ne jete vet.Pse si meno ti qe edhe pse nje x person nuk do i dali shkolla do ri pa shkoll?jo mi shpirt jo se luhet leku.pastaj ti ke plot njerez qe e marojne shkollen e larte me leke e funi funi jan bryla fare nuk ja thekin fare,aaaaaaaa kshu po jam kundra normale.

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy