GRAZIA
Home » Politike » Deputetët “fluturojnë” mbi policinë

Deputetët “fluturojnë” mbi policinë

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian

Deputeti i PS Taulant Balla, duke kapercyer kordonin e forcave te policise

Deputetët socialistë dhe simpatizantët e tyre ishin dje korrekt në 9:30 para ambienteve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.Vendimi ishte marrë një natë më parë, kur ishin bërë dhe lajmërimet për pjesëmarrje në këtë protestë. Qëllimi i protestës ishte moslejimi i KQZ të miratonte aktin normativ për hapjen e

Deputeti Sterkaj, duke kaluar kordonin policor

kutive, që do të sillte si pasojë ndryshimin e rezultatit zgjedhor në Tiranë. Ndërkaq, nga shumë qytete, jo vetëm të afërta me Tiranën, përfshirë Gjirokastrën, Korçën, Lezhën, por dhe Elbasanin, Kavajën e Durrësin, kishin sjellë mbështetës për këtë protestë. Policia, me forca të shumta kishte bllokuar të gjitha hyrjet e KQZ-së, pasi, sipas një urdhri të këtij institucioni, në mbledhjen e saj të lajmëruar për në orën 10:00 nuk do

Deputeti Armando Subashi

të hynte askush, përfshirë këtu dhe deputetët, që nuk kishte autorizim të veçantë. Deputetët socialistë, jo vetëm ata të qarkut të Tiranës, ishin në orën 9:45 para hyrjes kryesore në oborrin e KQZ-së, përfshirë këtu dhe kryetarin e Grupit socialist, Ruçi. Vetëm çerek ore para nisjes së mbledhjes, deputetët dhe mbështetësit e tyre, të rinj e të fuqishëm, filluan të shtyjnë mbi kordonin e parë të forcave të policisë, e cila ishte vendosur në të gjithë perimetrin emurit rrethues të oborrit të KQZ-së. Tentativa e parë për të çarë këtë kordon u bë nga deputeti socialist, Taulant Balla, tentativë që dështoi. Pas tij, Paulin Sterkaj, njohës i mirë i pikave të dobëta të policisë, dikur drejtues i “Briskut”, i ndihmuar dhe nga të rinjtë pas tij, fluturoi mbi kokat e policisë dhe skafandrave të tyre duke kaluar tri radhë policësh e duke u gjendur brenda territorit të KQZ-së. Ky sukses i Sterkajt inkurajoi dhe të tjerët që tentuan me radhë për të arritur suksesin e tij. Kaluan në këtë mënyrë, Dashamir Peza, Taulant Balla e më pas Tom Doshi. Vala e protestuesve që përplasej mbi policinë u bë aq e fortë, sa pati dhe goditje me bërryla mes policëve dhe deputetëve. Në disa prej tyre pati dhe konfrontim mes deputetëve Fatmir Toçi e Armando Prenga me policët në rreshtin e parë të kordonit para KQZ-së. Deputetët që kaluan rreshtat policorë, Sterkaj, Balla, Doshi e Peza, negociuan

Deputeti Saimir Tahiri

për minuta të tërë me drejtuesit e forcave speciale që kishin bllokuar hyrjen e KQZ, por çdo përpjekje e tyre rezultoi e dështuar. Pas disa minutash, një përpjekje e koordinuar nga muri anësor i deputetëve bëri që disa deputetë si Saimir Tahiri, por dhe Arben Çuko, ish-drejtues i Gardës së Republikës, të gjenden brenda oborrit të KQZ-së, edhe pse mbështetës të PS u zmbrapsën përmes konfrontimit me policinë. Pas kësaj mësymjeje, me deputetët brenda oborrit të KQZ-së u bashkuan dhe ata që kishin ngelur jashtë tij, tashmë të lejuar nga policia, e cila “u dorëzua” përballë forcës së imunitetit. KQZ kishte vendosur tashmë për të hapur kutitë e për të vlerësuar fletët e hedhura gabimisht në kuti të tjera. Herë pas here, përfaqësuesi i PS në KQZ, Genc Gjonçaj, dilte jashtë në oborr dhe kontaktonte me deputetët socialistë. Pasi kanë qëndruar të ulur të shkallët e KQZ-së, por dhe nën hijet e pishave që ndodhen në oborrin e këtij institucioni, një SMS e mbërritur nga selia rozë bëri që deputetët, në një konsultim të shpejtë, të merrnin një vendim. Deputeti Fatmir Xhafaj komunikoi për mediat se “sot në KQZ u instalua diktatura e Sali Berishës, e tipit fashist. Në këto kushte, na mbetet t’i bëjmë thirrje popullit të mbrojë votën e tij. Do t’i bëjmë thirrje popullit të dalë për të rrëzuar këtë qeveri fashiste”. Më pas deputetët dolën nga oborri i KQZ-së dhe të shoqëruar nga militantët dhe simpatizantët e tyre, u drejtuan për nga selia rozë.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

1 Koment per “Deputetët “fluturojnë” mbi policinë”

 1. te njejtet rugac si te 21 janarit por tani deputet mjer populli qe i ka votue

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy