GRAZIA
Home » Politike » Festë në Elbasan, Sejdini fiton Bashkinë

Festë në Elbasan, Sejdini fiton Bashkinë

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Fiton mandatin e dytë në Bashkinë e Elbasanit, me një diferencë prej 7956 votash, Qazim Sejdini, i cili përfaqësohej në këto zgjedhje nga koalicioni “Aleanca për të ardhmen”.Procesi i numërimit të votave, i cili nisi rreth orës 02:00 të mëngjesit të së hënës, ka përfunduar mbrëmë rreth orës 21:30, edhe pse numërimi i kutive nuk eci me ritme normale. Qazim Sejdini rikandidoi në këtë post përballë Durim Hushi, i cili u zgjodh nga “Aleanca për qytetarin” nën siglën e LSI. Për katër ditë radhazi, grupi i numëruesve numëroi 95 kuti votimi, ndërsa njëra prej tyre doli e pavlefshme, për shkak se në vulat e fletëve të votimit ishin vendosur edhe firmat e komisionerëve në qendrat e votimit. Sejdini fitoi me një rezultat të thellë që kurrë nuk kishte ndodhur gjatë 20 viteve të fundit në Elbasan, me rreth 8000 vota diferencë ndaj kandidatit Durim Hushi. Në fund të procesit të numërimit, kryetari i KZAZ Nr. 12, Shkëlqim Duka, ka bërë publike edhe votat që ka marrë Sejdini dhe Hushi në këto zgjedhje, ku konsistoi se Qazim Sejdini mori 25443 vota, ndërsa Durim Hushi 17 487 vota. Gjatë të gjithë procesit të numërimit i shoqëruar nga bashkëshortja, dy vajzat dhe djali i tij, si edhe nga deputeti Ilir Bejtja dhe përfaqësues të Partisë Socialiste, Sejdini ka qenë i sigurt në këtë fitore të thellë për të rimarrë postin e kreut të Bashkisë. Edhe pse Këshilli Bashkiak është fituar nga “Aleanca për qytetarin”, për Sejdinin duket se kjo nuk ka rëndësi të paktën për mbrëmjen e së enjtes. Teksa priste rezultatin përfundimtar, edhe pse ai dihej që dy ditë më parë, Sejdini i është përgjigjur me një “suksese” pyetjes së bërë për sa i përket Këshillit Bashkiak që do të drejtohet nga “Aleanca për qytetarin”. Sejdini gëzoi mbrëmë rimarrjen e postit të tij në Bashkinë e Elbasanit madje gëzim i dyfishtë është rezultati i lartë i këtyre zgjedhjeve. Pasi ka pritur vendimin zyrtar të KZAZ-së, kryebashkiaku ka falënderuar në radhë të parë qytetarët elbasanas për besimin që i dhanë, komisionerët si edhe grupet numëruese, madje ka shtuar se ” Elbasani meriton më shumë dhe ne do të bëjmë akoma më shumë”. Festimet në sallën e madhe të Pallatit të Sportit nisën dy orë përpara se komisioni të jepte vendimin përfundimtar, ndërsa terreni ishte i përgatitur edhe jashtë ambienteve të Pallatit të Sportit, ku me qindra simpatizantë të PS dhe të vetë Sejdinit kanë pritur kreun aktual të Bashkisë, të hipur në makina me flamurin kuq e zi, madje edhe me atë të PS, festa duket se do të vazhdojë deri në orët e para të mëngjesit. Ndryshe ndodh me kampin tjetër. Gjatë ditës së enjte kanë qenë të paktë përfaqësuesit e PD dhe të ” Aleancës për qytetarin” që kanë marrë pjesë në vëzhgimin e numërimit të votave. Ashtu si Sejdini edhe Hushi në këtë proces numërimi ka qenë i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, madje edhe nga deputetë të PD, ku më pranë tij ka qëndruar Luçiano Boçi. Por ai ka ndjekur vetëm në dy ditët e para numërimin e më pas nuk mori më pjesë gjatë këtij procesi. Ndërkaq, ky proces numërimi për Bashkinë e Elbasanit, i cili nuk shënoi asnjë incident, është përshëndetur edhe nga kryetari i KZAZ Nr. 12, Shkëlqim Duka, i cili ka deklaruar se edhe këtë herë qytetarët elbasanas treguan maturinë dhe urtësinë e tyre deri në fund. Ndërsa ka uruar Sejdinin për mandatin e tij të dytë, këtij të fundit i është dorëzuar edhe proces-verbali ku e shpall fitues Sejdinin. Në Bashkinë e Elbasanit u thërritën për votim 93 803 qytetarë, ku votuan 50 për qind e tyre në 96 qendra. Qarku Elbasan Bashkia Elbasan, Qazim Sejdini, PS Bashkia Peqin, Ilir Rrushi, PD Bashkia Cërrik, Servet Duzha, PD Bashkia Belsh, Aqeri Kuqja, PD Bashkia Librazhd, Shefki Cota, PD Bashkia Përrenjas, Bajazit Karriqi, PD Bashkia Gramsh, Dritan Bici, PS PD merr 5 bashki e 30 komuna Në qarkun e Elbasanit janë mbyllur edhe pesë KZAZ-të ku janë numëruar fletët e votimit për gjashtë bashki dhe 59 komuna. Ndërsa në Komunën Pishaj të Gramshit për arsye teknike, proçesi i numërimit do të kryhet në një datë tjetër që do të vendoset nga KQZ. Në qarkun e Elbasanit ” Aleanca për qytetarin” fitoi pesë bashki, atë të Librazhdit, Prrenjasit, Peqinit, Cerrikut dhe Belëshit, ndërsa ” Aleanca për të ardhmen” Bashkitë e Elbasanit dhe të Gramshit. Gjithashtu një fitore të thellë “Aleanca për qytetarin” ka pasur në Këshillat bashkiakë, ku në qytetin e Elbasanit ka marrë 22588 vota ndërsa ” Aleanca për të ardhmen” 19944 vota. Edhe pse ende nuk janë shpallur shifrat për bashkitë e tjera mësohet se edhe në këto bashki ku ka fituar ” Aleanca për qytetarin” kjo e fundit ka marrë shumicën e këshilltarëve. Aleanca për Qytetarin, më shumë vota Partitë të cilat kanë marrë më shumë vota në Bashkinë e Elbasanit janë: PD 8747 vota, PS 15282 vota, LSI 4000 vota, PDIU 2394 vota, PAA 1539 vota, PR 2009 vota, PLL 717 vota, PDS 1250 vota, PSD 974. Tashmë rezultatet për partitë pritet që të merren zyrtare ditën e sotme por vlen të theksohet fakti se edhe Këshilli i Qarkut parashikohet që të drejtohet nga “Aleanca për qytetarin” në qarkun e Elbasanit. Ndonëse si parti e vetme Partia Socialiste ka marrë më shumë vota, në koalicion e djathta ka shumicën e votave. Pas dy partive më të mëdha, një numër të kosniderueshëm votash ka arritur të fitojë edhe LSI dhe PDIU.   ELBASAN/ MIRANDA SADIKU

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

3 Komente per “Festë në Elbasan, Sejdini fiton Bashkinë”

 1. qazimi e pati e pati qofte ke daja,sepse asht sjell,durimi sh.keq me demokratet dhe ato ja gjeten rastin,por gja e mire nuk asht.duhet ti ishte thane berishes kjo gja.nji tjeter do ta sfidonte sh qazimin.

 2. Une kam deshire qe te fitoj e djathta por mund te them qe nga gjitha e majta dhe kandidatet e saj eshte i vetmi erosn qe e meritonte te fitonte dhe ka punuar per bashkine e Elbasanit.

  Basha fiton Tiranen as qe diskutohet ………

 3. Qazim Sejdini dhe Ardian Turku jane dy kryetaret me te mire qe ka patur ndonjehere qyteti Elbasanit,keta dy persona i dhane ndryshimin qytetit tone.Urime z.Sejdini!

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy