GRAZIA
Home » Aktualitet » Legalizimet, 2279 emrat që marrin tapinë

Legalizimet, 2279 emrat që marrin tapinë

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Janë rreth 2279 familje në 12 qarqe të vendit që përfitojnë nga vendimi i djeshëm i qeverisë për legalizimin e objekteve informale në pronësi të tyre. Vendimi përfshin të 12 qarqet e vendit, si: Berat, Elbasan, Korçë, Shkodër, Dibër, Fier, Kukës, Tiranë, Durrës, Gjirokastër, Lezhë, Vlorë.Objektet që legalizohen përfshijnë edhe shtesa pa leje në objekte me leje. Nga këto, në gjithë vendin legalizohen 723 shtesa të tilla, nga të cilat 710 në pallate të ndërtuara para vitit 1993 dhe 13 në pallate të reja. Për Tiranën numri i shtesave në pallate të para vitit 1993 është 477 kurse për pallate të reja 13. Sipas Agjencisë së Legalizimit, me miratimin e këtij vendimi të gjitha drejtorive rajonale të kësaj agjencie u lind detyrimi i plotësimit të dokumentacionit të nevojshëm tekniko-ligjor, që më vonë do t’u mundësojë qytetarëve të bëjnë edhe pagesën e faturës financiare. Me të kryer këtë pagesë, nga ana e ALUIZNI-t veprohet me procedurat e tjera deri në regjistrimin e objektit informal si të legalizuar dhe lëshimi i tapisë. Emrat që Këshilli i Ministrave kaloi ditën e djeshme janë përgatitur gjatë tre muajve të vitit 2011 shkurt-prill. Shtëpitë para ’90 Kryeministri Sali Berisha, dje në mbledhjen e qeverisë kërkoi që t’i kushtohet një vëmendje e veçantë edhe shtëpive të ndërtuara para vitit 1990 dhe që nuk disponojnë një tapi. Për kreun e qeverisë, pavarësisht specifikave të ndryshme që kanë këto ndërtime, specialistët duhet të rishikojnë mundësinë për t’i trajtuar pak a shumë si legalizimet sot. “Ministria e Punëve Publike dhe Ministria e Drejtësisë të rishqyrtojnë procesin e legalizimit të ndërtimeve para vitit ’90. Kjo sepse, ata janë të vendosur aty ku janë me autorizim të shtetit. Në atë periudhë, askush nuk mund të ndërtonte shtëpi apo posedonte një truall pa lejen e shtetit. Unë e di që kjo kategori nuk trajtohet njëlloj me legalizimet që bëjmë sot dhe të tjera që kanë ardhur. Por, sërish kërkoj të rishqyrtohet kuadri i tyre”, tha Berisha. Në lidhje me këto ndërtime, ai specifikoi se ato janë brenda vijave të verdha, dhe në tërësi, janë në përputhje me planet urbanistike të kohës, por sërish duhet të rishqyrtohet mundësia e legalizimit të truallit. 723 shtesa pa leje në pallate me leje legalizohen nga vendimi i qeverisë për legalizimin e objekteve informale dhe kalimin e tyre në pronësi të poseduesve. ALUIZNI me këtë vendim fillon përgatitjen e dokumentacionit tekniko-ligjor Per te pare artikullin e plote atehere klikoni mbi: PDF   NERTILA MAHO

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

9 Komente per “Legalizimet, 2279 emrat që marrin tapinë”

 1. ku mund ti gjej emrat

 2. e vlores ku eshte se nuk e gjej

 3. legalizimet e shtesave te qarkut diber emerat

 4. emrat e legalizimeve te elbasanit

 5. ku jane listat e legalizimeve

 6. Qarku Lezhe ku eshte lista e legalizimeve ??

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS

Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy