GRAZIA
Home » Une Gruaja » “S’kam jetuar si shkencëtare, por si artiste”

“S’kam jetuar si shkencëtare, por si artiste”

  • Albanian
  • English
  • French
  • German
  • Italian
Qindra shkencëtarë e kërkues nga e gjithë bota i kanë uruar ditëlindjen shkencëtares italiane, fituese e çmimit “Nobel” në mjekësi. Montalcini: Inteligjenca është e shpërndarë njëlloj si tek burrat edhe tek gratë Kohëve të fundit vajtjet e saj në laborator janë rralluar. Por vëmendja e saj është gjithnjë atje, tek mikroskopi, tek kërkimet. Neurologia italiane, Rita Levi Montalcini, çmimi “Nobel” për Mjekësinë në vitin 1986, mbushi dje plot 102 vjeç. Me këtë rast, qindra kërkues e shkencëtarë nga e gjithë bota zhvilluan një takim përmes webkamerave, apo telefonave, duke treguar historinë e tyre të pasionit. “Nuk jam përballur me jetën si një shkencëtare, por si një artiste”, thotë neurologia me origjinë hebreje. “Mos harroni se në jetë gjëja më e rëndësishme është të veprosh në koherencë maksimale, duke ndihmuar të tjerët!”. Ajo nuk i reziston dot tundimit që të flasë për gratë dhe të ashtuquajturin “superioritet” mashkullor. “Inteligjenca është e shpërndarë në mënyrë të barabartë mes burrave dhe grave, edhe pse qasja është e ndryshme. Jam duke punuar shumë me projekte për gratë afrikane. Janë shumë inteligjente, por burrat i kanë përjashtuar gjithnjë nga studimet për t’u imponuar aftësitë e tyre, që gjithsesi nuk janë më të mira se ato femërore”. E para fituese e një “Nobeli”, që kalon një shekull jetë, prej vitit 2009 ka mbledhur përgjatë ekzistencës së saj çmime të panumërta. Në vitin 1963 ishte e para grua që fitoi çmimin prestigjioz “Max Weinstein” dhe është gjithashtu e para grua e pranuar në Akademinë Papnore të Shkencave në vitin 2001. Anëtare e Akademisë Amerikane të Arteve dhe Shkencës dhe Akademisë Kombëtare të Shkencave, në 2001 u emërua senatore nga Presidenti i Republikës Italiane, Carlo Azeglio Ciampi, dhe sot është senatorja më e moshuar e Republikës Italiane. Por, gjithsesi kulmin e karrierës së saj e shënon me çmimin “Nobel” për Mjekësinë. Këtë çmim ajo e meritoi për një zbulim të rëndësishëm mbi rritjen e qelizave nervore të sistemit nervor qendror (NGF). Në motivacionin e çmimit lexohej: “Zbulimi i NGF-së në fillim të viteve ’50 është një shembull i mrekullueshëm se si një vëzhgues i mprehtë mund të nxjerrë hipoteza të vlefshme nga një situatë në dukje kaotike. Në të shkuarën, neurobiologët nuk e kishin idenë se në çfarë procesesh të ndërhynin në mënyrë korrekte në organet e ndjeshme të organizmit”. Në 102 –vjetorin e lindjes, shkencëtares i erdhën mesazhe urimi nga e gjithë bota dhe ndër të tjera edhe nga Presidenti i Republikës, Georgio Napolitano, dhe zv.presidenti i Senatit, Vannino Chiti, i cili e falënderonte “për impenjimin e saj të vazhdueshëm në fushën e shkencës dhe shërbimit të institucionit” dhe të qenurit “një shembull i çmuar dhe një pikë referimi konstant për brezat e rinj”.

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

Beni nje Koment

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS

Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy