GRAZIA
Home » Ekonomi » Vonesat me faturimet, CEZ: Tani kontroll edhe online

Vonesat me faturimet, CEZ: Tani kontroll edhe online

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
CEZ ka promovuar dje shërbimin e saj më të fundit, të sjellë si një risi për konsumatorin shqiptar nën emrin “E-bill”.Ky shërbim u mundëson të gjithë konsumatorëve që të mund ta shohin faturën e tyre në internet dhe të mund ta printojnë për ta paguar në kohë atë, duke mos u varur kështu nga faturat e sjella me postë, proces ky që shpesh ka hasur pengesa për një seri arsyesh. Kjo risi është konsideruar nga drejtori i Shitjeve pranë CEZ-it si një zgjidhje për problemet që ekzistojnë për shkak të mungesës së adresave të sakta. “Për shkak të problemeve në infrastrukturë që ka Shqipëria, si mungesa e një sistemi të saktë adresash dhe kutive postare, na është dashur të gjejmë alternativa të tjera për klientët tanë”, tha Ales Konrad. Po si mund të përdoret shërbimi E-bill? Klienti mund të hyjë në faqen zyrtare të CEZ Shpërndarje www.cez.al dhe më pas të regjistrohet duke dhënë disa elemente identifikuese. Sistemi gjeneron një emër përdoruesi dhe një fjalëkalim, të cilat janë unike për çdo klient. Elementet identifikuese janë numri i kontratës dhe emri i agjencisë. Pas regjistrimit, klienti ka mundësinë të shohë online konsumin e vet mujor, të printojë një kopje dhe ta paguajë atë në kohë para se kompanitë e shpërndarjes ta sjellin atë në adresën e tij.  Një tjetër pikë e diskutuar gjatë daljes publike të drejtorit të Shitjeve të CEZ-it dje ishte edhe ajo e borxhit që i është mbledhur kompanisë nga mosarkëtimet. Sipas të dhënave, nga janari 2007 e deri më sot, debitorët i detyrohen CEZ-it 320 milionë dollarë, nga të cilët 50 milionë janë borxh që e kanë institucionet publike buxhetore dhe jobuxhetore. Parë në këtë këndvështrim, duket se përgjegjshmëria për të paguar energjinë ka pësuar degradim total, dhe kjo vihet re nga niveli i lartë i borxhit.  Pak kohë më parë qeveria fali borxhin e faturave të papaguara në vitet 1992-2006 dhe ky borxh ishte 380 milionë dollarë dhe aktualisht, në më shumë se tre vjet, borxhi ka arritur pothuajse njëlloj sa ai që fali qeveria për 14 vjet.   NERTILA MAHO

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

19 Komente per “Vonesat me faturimet, CEZ: Tani kontroll edhe online”

 1. dua te di per faturat e nga 2009 -2011

 2. Jemi familja e Sadik Buzit me nr.kontrate A-10615.Kemi ankesa ne lidhje me pagesen e energjise.Duke qene se Z.Sadik ka marre statusin e verberise,qe prej janarit 2011 dhe dokumentat me pas jane dorezuar prane institucioneve perkatese,duhej qe qe prej muajit mars te zbatohej nje ulje me 80%ne pagesen e energjise elektrike ,nderkohe qe nuk eshte zbatuar qe prej 3 muajve te fundit.Jemi ankuar ne qendrat e caktuara,por nuk kemi marre nje pergjigje.Presim informacion te metejshem ne lidhje me problemin e lartpermendur.Eshte e duhur te zbatohet ky ligj. Shpresojme te na kuptoni.Me respekt Familja Sadik Buzi.

 3. "inert 07"sh.a.

  Duam faturat e shoqerise per periudhen janar-prille 2011 ne menyre elektronike ne kete adres.

 4. Dua ta shoh faturen janar-prill 2011 ne menyre elektronike ne kete andrese.

  Pergjigjuni

 5. jemi te kenaqur

 6. ju lutemi te vini e te shikoni kabinen dhe shtyllat elektrike ne fshatin xhaferaj te komunes topojan dhe do te habiteni si jane.Transformatori per toke duke u kalbur, shtyllat pa filxhana duke u rrezuar te gjitha, telat e kalbur e cte them tjeter. megjithese derguam nje kerkese prane drejtorise se keshit ne kukes para 5 muajsh nuk u interesua askush. faleminderit per mirekuptimin me shpresen se do te beni dicka.

 7. per momentin nuk e disponoj numrin e kontrates por adresa e banimit tim rruga “Niko Avrami” pall 44/2 shk. 2 ap 32 do te dija vleren e fatures per muajin maj 2011

 8. Faturat e kripura qe vijne tek konsumatoret, kur po t’i shikosh matesit, per 2 muaj ‘çuditerisht’, s’ka harxhime, por ne muajin e 3, matesi jep ‘vlerat’ e 3 muajve bashke, eshte pjese e planit te kompanise per te minimizuar humbjet, duke penalizuar me teper ete qe eshte pagues i rregullt?Nuk ka mundesi kur nje konsumator, paguar mesatarisht 20000l (vjetra) ne muaj, ‘çuditerisht’, ne muaj te caktuar paguan dhe 100000 l(te vjetra).Nuk besoj se faji eshte qe faturisti nuk shikon matesin.Mire qe faturat mund t’i marim online, por do te ishte me mire te mos mbaheshin leket per faturat qe na i ‘sjell’ Posta Shqiptare.Dhe e fundit do ishte akoma me mire qe adresa e E-mail dhe nr.telefonave te publikuara rubrikat tuaja te ishte funksionale, pasi kur i perdor telefoni s’punon, adresa e e-mail eshte jo e vlefshme.Uroj dhe shpresoj nje pergjigje nga ju.

 9. Nr. kontrates 564969.
  Ne muajin Prill pagova 87000l (vjetra), kur ne muajt Shkurt e Mars 3400l (vjetra).Çudia lidhet me faktin qe megjithese kam konsumuar energji elektrike keto 2 muaj matesi tregonte 00.00, kurse ne muajin Prill matesi tregonte harxhim 660Kwh!?A mund te ndodhe kjo, kur une ne muaj paguaj mesatarisht 19.000l (vjetra).Nuk besoj se faturisti s’e ka pare matesin keto muaj dhe muajin e 3 e pa?Nuk eshte çudi qe kjo te perseritet.Ju kujtoj qe jam pagues i rregullt i energjise elektrike.Jam munduar te lidhem per kete problem ne telefon ne numrin e dhene, por ai s’ekzistonte;kam shkruar e-mail ne adresen e dhene, por pergjigja ishte ‘adresa jo e vlefshme’.Une dua te paguaj ate energji qe konsumoj dhe nuk dua ta mendoj qe kjo mund te jete per shkak se firma mbulon humbjet (siç etiketohet nga njerezit)
  Eshte mire qe te shikohet fatura online, pasi ajo per arsye qe dihen ne Shqiperi ne shume raste s’vjen, po atehere perse mbahen leket (sikur vjen)?
  Mendova qe me privatin do te ishte ndryshe (per fatura pa pare matesin, shpesh kam debatuar me ata te OSSH), pasi do paguaja aq sa konsumoja.Kur s’paguan, vjen ‘do te te priten dritat’, por a eshte normale te paguash ne kete forme, si te thuash çdo 3 muaj?Jam ne pritje te nje pergjigje nga ana juaj per problemin tim.
  Faleminderit.

 10. dua te shoh pagesen per muaj maj

 11. ju lutemi cez te na i beni te ditur faturen neper shtepira she brenda afatit,mos te allakatet populli jon se pak halle ka ju faleminderit.

 12. perse duhet te paguaj per periudhen nga 01/01/2007 deri ne 30/04/ 2011 ne nje kohe qe une kame ikur nga ajo shtepi e vjeter dhe jame ne shtepi tjeter dhe faturat i pagoj ne rregulljame ne durres kabina 40 nr.i kontrates4635 ( 4642

 13. gjergji hyseni

  dua te shoh faturen e muajit qershor 2011.

 14. neritan gjiksana

  dua te dhoh faturen e muajit qershor 2011

 15. arjana rustemi

  dua te shoh faturen mujore online

 16. dua te shoh faturen mujore online

 17. kam nje ankes ndaj cez per per tension volt e ulet po nuk kemi korent fare. per keqe perdorim te linjes hedhjen etelave nga banore te ndryshem ……fier fshatera….. ju faleminderit

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy