GRAZIA
Home » Sociale » Universitetet më të mira britanike, oferta për studentët shqiptarë

Universitetet më të mira britanike, oferta për studentët shqiptarë

 • Albanian
 • English
 • French
 • German
 • Italian
Nëse ende nuk keni vendosur se ku doni të studioni, një panair edukimi mund t’ju qartësojë sadopak idetë tuaja. “Study in Engalnd” (Të studiosh në Angli) është panairi që do të zërë vend në Tiranë gjatë kësaj jave në datat 15 dhe 16 prill.Në këtë panair do të marrin pjesë disa nga universitetet dhe kolegjet më të mira britanike me përfaqësuesit e tyre për të bërë edhe ofertat më të mira për studentët shqiptarë që e shohin shkollimin e tyre jashtë Shqipërisë. Drejtori i këtij projekti ambicioz, Agim Neziri, në një intervistë për gazetën jep disa nga detajet kryesore që do të shoqërojnë këtë aktivitet. Kjo ide e cila në thelb ka filozofinë e hapjes së më shumë mundësive për nxënësit dhe studentët shqiptarë, ka gjetur përkrahjen e pjesës më të madhe të universiteteve britanikë si “Cambridge”, “Oxford” etj. “Qëllimi ynë është që të japim kontributin maksimal për suksesin e çdonjërit prej studenteve tanë”, shprehet Neziri, i cili krenohet tashmë me rezultatet e pjesës më të madhe të të rinjve shqiptarë që kanë studiuar në Britani, duke e demonstruar suksesin e tyre edhe si model që duhet ndjekur. Zoti Agim, si ju lindi ideja për organizimin e këtij panairi? Ka vite që shumë prindër shqiptarë janë të interesuar që fëmijët e tyre të studiojnë në Mbretërinë e Bashkuar, kryesisht në Cambridge, Londër dhe Oxford. Menduam që të sjellim disa nga drejtuesit e këtyre institucioneve në Tiranë që studentët dhe prindërit të kenë mundësinë e zgjedhjes dhe të aplikimit direkt. Kemi ardhur me një grup shkollash, kolegjesh dhe universitetesh angleze. Më datë 14 prill organizohet një kokteil tek “Rogner Hotel Europapark” , me rastin e hapjes së kolegjit  të ri nga “Cambridge Education Group”, CATS LONDER. Me datën 15 dhe 16 prill ne do të presim në sallën London-Paris-Rome, “Rogner Hotel Europapark” , nga ora 12:00 – 18:00, nxënës, studentë, prindër që janë të interesuar që të studiojnë gjuhën angleze, GSCE, A Levels, University Foundation, Undergraduate, Pre Master, Masters dhe MBA Cilat institucione marrin pjesë në këtë panair? Në këtë panair marrin pjesë mjaft institucione arsimore të famshme dhe cilësore të Britanisë së Madhe, si “Cambridge Education Group”, “StudyinEngland-UK”, “Cric”, “Cambridge”, “Ruskin International College”, “Select English”, “St Andrews College”, “Regent College Oxford”, “Bell”, “Cambridge Seminars”, “Anglia Ruskin University”, “Oxford International Study Centre”, “St Claire College Oxford”, “Royal Russell School”. Ka përfaqësues të “Birkbeck College”, “Goldsmith University”, “Queens Mary”, “Coventry University”, “Cambridge Centre for Six Form Studies ÇSS”, “COVENTRY UNIVERSITY”, “South Bank University”. Merr pjesë dhe kompania avokatore “Malik & Malik” që ka shumë klientë shqiptarë në Londër dhe do të hapë një zyrë avokature në Tiranë për të ndihmuar studentët shqiptarë me aplikimet për viza. A kane përparësi ata studentë që aplikojnë gjatë ditëve të panairit? Gjatë vizitave që kemi bërë në Shqipëri me z. Chris Broadhurst (përfaqësues i “Cambridge Education Group”)dhe dr. Glenn Hawkins, kemi parë që ka shumë studentë që duan të vazhdojnë studimet në Angli, por fatkeqësisht nuk kanë mundësi financiare. Unë i kam kërkuar personelit drejtues të këtyre shkollave që të ofrojnë ulje në maksimum për studentët e talentuar shqiptarë. Para një viti, dr. Glenn Hawkins i ofroi bursa deri në 40% për studentët më të mirë shqiptarë. Ai vjen përsëri i nisur nga fakti që studentët shqiptarë janë më të mirët në kolegjet ku ai drejton. Aplikoni gjatë ditëve të Ekspozitës dhe do të keni mundësi të përfitoni bursa deri në 40 % për “A Levels” dhe “University Foundation” 2 javë studim falas për Anglishten (vlera totale £ 1 260 00. Ju paguani vetëm biletën e avionit) për fëmijët deri në 16 vjeç nga Bell Worldwide (Ju lutemi regjistrohuni që tani info@studyinengland-uk.combn, sepse, në konkursin që do të drejtohet nga Blair Byefiled më datë 16 prill ora 11:00, do të selektohen vetëm 20 studentë)”Cambridge Education Group”- bursa deri në 40%, “Cambridge Seminars” – bursa deri në 30 %, “St Andrews College” – bursa për 5 studentë në vlerën £ 4 000 00 në vit, për 2 vjet “A Levels” £ 8 000 00 bursë. “Regent School Oxford” në bashkëpunim me “Study in England” ofron zbritje për kurset e Anglishtes 10 deri 15 % (varet nga kohëzgjatja), një vizitë falas në Londër ose Cambridge gjatë kohës që do të studioni në Oxford. Një javë falas për studentët e gjuhës Angleze që do të studiojnë 6 muaj. Çfarë mund të na thoni për studentët që kanë studiuar në Angli? Janë nga më të talentuarit. A mund të na thoni diçka më shumë për sistemin e edukimit në Angli? Dua të theksoj profilizimin, në moshën 16-vjeçare që një student do të fillojë “A Levels”. Ky sistem kolegji është ideal për studentët të cilët kanë ide të qarta se në cilat degë duan të studiojnë në universitet. Ata mund të zgjedhin nga një shumëllojshmëri lëndësh përfshirë shkenca, Matematikë, Gjuhë, shoqërore dhe arte. “A-level” u lejon të sigurojnë hyrjen në degët më të kërkuara në shumë universitete. Ky konsiderohet kualifikimi i artë standard në shtetin anglez dhe është opsioni i preferuar i atyre studentëve, të cilët duan të aplikojnë në “Cambridge”, “LSE” apo në 10 universitetet më të mira në mbarë Anglinë. Më saktë kjo përfshin 3-5 lëndë të zhvilluara në dy vjet. Vlerësimi arrihet nëpërmjet detyrave dhe provimeve për lëndë individuale përgjatë kursit. Kjo mënyrë siguron mundësi maksimale për hyrjen në një numër të madh universitetesh. Ndërsa “University Foundation” është ideal për Studentët të cilët kanë përfunduar shkollën e mesme në Shqipëri (17/18+) dhe dëshirojnë një program të shpejtë 1-vjeçar, që u shërben për të hyrë në universitetet në Angli. Kemi një studente nga qyteti i Durrësit, Ilva Gjuzi, që me rezultatet e shkëlqyera që ka në kolegjin “St Andrews” në Cambridge i është ofruar një vend studimi në “Cambridge University”, dega arkitekturë. Universitetet dhe ofertat 1. “Cambridge Education Group” Deri në 30 % bursa për studentet që do të aplikojnë gjatë ditëve të panairit. 2. Institucioni edukativ “Bell Worldwide” 10%  ulje për çmimet e kurseve të Anglishtes për moshat mbi 16 vjeç 5% ulje për kurset e Anglishtes për fëmijë Regjistrimi falas 3. “Cambridge Ruskin International College” “University Foundation” – vetëm për 7 800 paund 4. “Anglia Ruskin University” Mbaroni studimet vetëm për 2 dy vjet. 5. “Cambridge Seminars” Bursa deri në 30 % të vlerës 6. “St Andrew’s College” Kurseni £ 9 600 00 në së aplikoni deri më datën 30 prill 2011, për 2 vjet “A-Levels” Bursa për një maksimum 5 studentësh shqiptarë 7. “Regent College Oxford” 10 % zbritje në të gjitha kurset për studentët që do të aplikojnë gjatë panairit në Tiranë   NERTILA MAHO

AMC

Te nderuar komentues! Duke mos dashur te cenojme opinionet tuaja, lutemi qe ato te mos permbajne fyerje dhe ofendime personale dhe te kene lidhje me shkrimin, apo temen per te cilen komentohet. Ne te kundert, nuk do te publikohen. Ju falenderojme qe na ndiqni dhe ju ftojme te vazhdoni te jeni pjese e Panorama Online. Moderatori

1 Koment per “Universitetet më të mira britanike, oferta për studentët shqiptarë”

 1. nuk besoj qe ka vend per koment pervec falenderimit te informacionit . e vetmja gje qe doja tju thoja per lenien e nje nr perte komunikuar.faleminderit

Beni nje Koment

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Linkedin
 • RSS
Gazeta Panorama Alexa toolbar

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2015 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy