11 shenja që tregojnë se marrëdhënia juaj është e përsosur, edhe nëse nuk mendoni kështu

| 12:17
SHPËRNDAJE
 

Është plotësisht e natyrshme që herë pas here, njerëzit të dyshojnë nëse marrëdhënia e tyre është ajo që “duhet të jetë”. Familja juaj mund të jetë ndryshe nga familja ku jeni rritur për shembull.

Ekspertët kanë ndarë mendimet e tyre të fundit në lidhje me arsyet përse shumë çifte nuk ndjekin stereotipet dhe janë akoma të lumtur, raporton “Bright Side”.

Ju nuk flisni shumë.

lidhje e përsosur (1)

Ju mund të jeni së bashku, por të heshtur për një kohë të gjatë. Ju nuk ndiheni rehat dhe nuk keni pse të flisni gjatë gjithë kohës. Mjeku Roni Beth mendon se çiftet që qëndrojnë të heshtur gjatë kohës që janë bashkë, kanë një lidhje shumë të veçantë.

Ju shkoni për pushime veç e veç.

lidhje e përsosur (2)

Numri i njerëzve që shkojnë me pushime pa partnerët e tyre po rritet. Kjo mund ta bëjë marrëdhënien tuaj më të fortë: nëse e doni vërtet partnerin tuaj, do t’iu marrë malli për të. Në të njëjtën kohë, ju mund të bëni çfarë të doni. Për shembull, ju mund të shkoni dhe të vizitoni muzeume ndërsa partneri juaj është diku duke ngjitur male.

Partneri nuk kalon kohë me familjen tuaj.

lidhje e përsosur (4)

Nëse prindërit dhe partneri juaj shkojnë mirë, kjo është gjë shumë e mirë. Por është shumë më pak e këndshme nëse nuk e pëlqejnë njëri-tjetrin. Megjithatë, kjo nuk duhet të jetë burim konflikti. Partneri juaj nuk ka pse të marrë pjesë në darka familjare me prindërit tuaj, por ai ose ajo përsëri mund t’ju dojë dhe të respektojë të afërmit tuaj. Thjesht duhet të vendosni rregullat bazë sa më shpejt të jetë e mundur.

Mos u mundoni t’i ktheni prindërit tuaj kundër partnerit dhe t’i përdorni si një armë për ta kontrolluar atë.

Keni pikëpamje dhe interesa të ndryshme.

lidhje e përsosur (4)

Mjeku Mark Ëhite mendon se njerëzit e theksojnë vlerën e zakoneve të ngjashme. Sipas mendimit të tij, interesat e përbashkëta thjesht mund t’i ndihmojnë njerëzit të injorojnë problemet e tyre dhe të zgjasin një marrëdhënie që nuk është më e vlefshme. Psikologia Diane Barth mendon se shumica prej nesh ka nevojë për dikë që është ndryshe, për të na bërë të fortë dhe për ta bërë jetën më të bukur.

Ju grindeni shpesh.

lidhje e përsosur (6)

Ndonjëherë kur jeni shumë të zemëruar me njëri-tjetrin, debatoni. Dr. Elizabeth Dorrance thotë se njerëzit që duam më shumë, përfitojnë nga emocionet tona negative. Nga ana tjetër, konfliktet janë të mira për marrëdhëniet, sepse tregojnë se të dy duhet të ndryshoni diçka. Është e rëndësishme të jeni në gjendje t’i jepni fund konflikteve në një mënyrë pozitive dhe të pranoni gabimet tuaja.

Nuk përpiqeni të kënaqni njëri-tjetrin me shpenzimet tuaja.

lidhje e përsosur (3)

Ju nuk bëni gjëra që partneri nuk pëlqen t’i bëni. Ju i bëni punët e shtëpisë së bashku. Psikologia Atalanta Beaumont është  kundër përpjekjes për ta kënaqur shumë partnerin. Nëse dikush përpiqet të ndihmojë shumë njerëzit e tjerë, kjo mund të jetë sepse në fëmijëri, përpjekja e tyre nuk është shpërblyer ose nuk ndiheshin sikur ishin mjaftueshëm të mirë.

Ju flini veç e veç.

lidhje e përsosur (5)

Nuk flini bashkë, sepse njëri prej jush gërhet në gjumë dhe tjetri zgjohet me zhurmën më të vogël. Psikologia Katherine Schreiber thotë se gjithnjë e më shumë, çiftet po flenë veçmas në ditët e sotme. Shkencëtarët në Universitetin Shtetëror të Ohajos vërtetojnë se gjumi i shëndetshëm është shumë më i dobishëm për një marrëdhënie sesa gjumi së bashku.

Ju nuk keni fëmijë.

lidhje e përsosur (5)

Ju e pranoni këtë fakt dhe është okay për të dy. Psikologët thonë se çiftet pa fëmijë janë shpesh më të lumtur se ata që kanë fëmijë.

Kaloni më pak kohë së bashku nga sa dëshironi.

lidhje e përsosur (1)

Nuk mund të kaloni shumë kohë së bashku, por nuk shqetësoheni për këtë: i besoni partnerit dhe jeni të sigurt për ndjenjat e tyre. Sigurisht, sasia e kohës që kaloni së bashku është e rëndësishme, por sipas psikologëve, mënyra se si e kaloni është shumë më e rëndësishme. Të bërit diçka së bashku duhet t’i lumturojë të dy partnerët.

Duhet shumë kohë për të pranuar njëri-tjetrin.

lidhje e përsosur (2)

Të gjithë kemi të metat tona dhe ndonjëherë njerëzve u duhet kohë për t’i pranuar ato. Psikologët thonë se pranimi i njerëzve nuk do të thotë se duhet të pajtohemi me atë që ata bëjnë. Duhet ta pranoni partnerin siç është në realitet, pa u përpjekur për ta ndryshuar. Vetëm imagjinoni se sa do të përmirësohej një marrëdhënie me dikë nëse një person mendon se është plotësisht të pranuar.

Ju i shprehni ndjenjat në mënyra të ndryshme.

lidhje e përsosur (3)

Ju mund të keni ide të ndryshme për të shprehur ndjenjat. Për njërin nga ju, fjalët janë të rëndësishme, për tjetrin janë veprimet, përqafimet dhe gjërat e tjera si këto. Sipas një studimi, njerëzit që qëndrojnë në një martesë për një kohë të gjatë e trajtojnë blerjen e ushqimit ose pastrimin në shtëpi si një mënyrë për të treguar dashuri dhe kujdes.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.