“1 euro për 1 orë pune”, “New York Times” sulmon modën italiane për shfrytëzim të rrobaqepësve

SHPËRNDAJE

“Brenda hijes ekonomike”, është artikulli i të përditshmes amerikane “New York Times”, dedikuar modës italiane. Përtej shkëlqimit të pasarelave, në shkrim përshkruhen kushtet në të cilat  rrobaqepëset në Puglia punojnë për firmat e mëdha.

merlin_142140786_34d71d7b-7958-4f3c-8637-08d1d9511c32-jumbo

“New York Times” shkruan se janë mijëra punëtorë që punojnë në të zezë, pa kontratë e pa sigurime, të cilat paguhen një euro për një orë pune. E si pasojë bën edhe krahasimin e kushteve të punëtoreve italiane me ato në Indi, Bangladesh, Vietnam dhe Kinë.

 

Lajmin e plotë e lexoni në linkun: http://www.panorama.com.al/panoramaplus/1-euro-per-1-ore-pune-new-york-times-sulmon-moden-italiane-per-shfrytezim-te-rrobaqepesve/

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.